Чому «русскій мір» не спрацював?

ПОЛІТИКА
28.11.2023, 20:28
Чому «русскій мір» не спрацював?
Фото: Facebook

Відповідь на питання доволі очевидна. Все тому, що «русскій мір» ніколи повною мірою не спрацьовував в усіх своїх ітераціях!

Російська імперія систематично намагалася знищити особливу ідентичність «інородців» майже відразу після їхньої інкорпорації до складу імперії (разом з їхніми землями, у здобутті яких і полягала основна мета). Особливу увагу приділяли наверненню у православ'я, не гребуючи при цьому широким спектром примусових заходів.

Наприклад, 1743 року російський уряд розпорядився знищити лише в Казанській губернії 418 з наявних там 536 мечетей (решту побоялися чіпати, бо вони були побудовані ще до «взяття» Казані російськими військами). Тож руйнація решти майже напевно спричинила б масові бунти.

Водночас наверненим пропонували всілякі пільги (у тому числі «прощення» за скоєні злочини), тоді як не навернених всіляко утискали (причому мусульман більше, ніж «язичників». Адже в ісламі бачили серйознішого й потужнішого конкурента).

Вражає при цьому те, що ці кількасотрічні зусилля так і не досягли успіху; тобто не призвели до культурної гомогенізації російського населення. Все, чого вдалося досягти багатовіковим мордуванням це:

  • лише демонстрація політичного вірнопідданства заради фізичного виживання;
  • або, частково, «манкуртизація», коли людина втрачає місцеву культурну ідентичність, проте не набуває «великорусскої», а просто перетворюється на зручну для використання функціональну одиницю.

Пояснити цей провал можна лише одним — культурне ціле, до якого всіма правдами й неправдами долучали «інородців», виглядало таким непривабливим, ворожим та огидним, що багато людей, з покоління у покоління, намагалися втримати культурну дистанцію від нього. Хай навіть за рахунок додаткового потерпання від утисків.

Аби не прийняти нав'язувану росією культурну ідентичність, люди радше обирали злидні, в'язницю, дискримінацію, навіть смерть. У цьому сенсі, нинішня українсько-російська війна — це лише новий і наймасштабніший епізод культурного протистояння, яке точилося на маргінесах Російської імперії щонайменше від вісімнадцятого століття.

Автор : Олексій Панич
вибір редакції
Читайте також:
Кримінал
Семеро чоловіків завдали Україні збитків на 7 мільярдів гривень. Вони відновили роботу залізорудного комбінату у Василівському районі.
23 лютого, 19:14
Світ
Етноцид палестинців, влаштований режимом божевільного українофоба Сатаньягу, перевершує звірства нацистів. Бібі бере приклад із рашистів.
18 лютого, 08:42
Світ
Понад 100 днів ізраїльська воєнна машина терору та окупації перетворює сектор на знелюднену пустку. Де було життя — нині панує смерть.
02 лютого, 08:12
Світ
Не вдовольнившись смертями тисяч палестинських дітей і жінок, сіоністи перейшли до іншої тактики. Повністю вимкнули зв'язок у секторі.
19 січня, 20:05
Історія
82 роки тому Червона армія відступала на Схід під тиском Вермахту. В українській столиці чекісти готувалися здійснити масштабний підрив.
14 січня, 11:15
Війна
Як Андрій Портнов курував окупацію Криму.
08 січня, 10:19