Чому «русскій мір» не спрацював?

ПОЛІТИКА
28.11.2023, 20:28
Чому «русскій мір» не спрацював?
Фото: Facebook

Відповідь на питання доволі очевидна. Все тому, що «русскій мір» ніколи повною мірою не спрацьовував в усіх своїх ітераціях!

Російська імперія систематично намагалася знищити особливу ідентичність «інородців» майже відразу після їхньої інкорпорації до складу імперії (разом з їхніми землями, у здобутті яких і полягала основна мета). Особливу увагу приділяли наверненню у православ'я, не гребуючи при цьому широким спектром примусових заходів.

Наприклад, 1743 року російський уряд розпорядився знищити лише в Казанській губернії 418 з наявних там 536 мечетей (решту побоялися чіпати, бо вони були побудовані ще до «взяття» Казані російськими військами). Тож руйнація решти майже напевно спричинила б масові бунти.

Водночас наверненим пропонували всілякі пільги (у тому числі «прощення» за скоєні злочини), тоді як не навернених всіляко утискали (причому мусульман більше, ніж «язичників». Адже в ісламі бачили серйознішого й потужнішого конкурента).

Вражає при цьому те, що ці кількасотрічні зусилля так і не досягли успіху; тобто не призвели до культурної гомогенізації російського населення. Все, чого вдалося досягти багатовіковим мордуванням це:

  • лише демонстрація політичного вірнопідданства заради фізичного виживання;
  • або, частково, «манкуртизація», коли людина втрачає місцеву культурну ідентичність, проте не набуває «великорусскої», а просто перетворюється на зручну для використання функціональну одиницю.

Пояснити цей провал можна лише одним — культурне ціле, до якого всіма правдами й неправдами долучали «інородців», виглядало таким непривабливим, ворожим та огидним, що багато людей, з покоління у покоління, намагалися втримати культурну дистанцію від нього. Хай навіть за рахунок додаткового потерпання від утисків.

Аби не прийняти нав'язувану росією культурну ідентичність, люди радше обирали злидні, в'язницю, дискримінацію, навіть смерть. У цьому сенсі, нинішня українсько-російська війна — це лише новий і наймасштабніший епізод культурного протистояння, яке точилося на маргінесах Російської імперії щонайменше від вісімнадцятого століття.

Автор : Олексій Панич
Читайте також:
Війна
Росія три дні поспіль рухається до Курахового із трьох сторін, повідомив проєкт DeepState.
04 листопада, 18:00
Війна
Управлінська криза, нестача особового складу з озброєнням, не вивчення минулих помилок — усе це впливає на хід боїв. Ворог дедалі міцнішає.
29 жовтня, 19:28
Економіка
Єґипет, Індонезія, Алжир, Узбекистан... Такий неповний перелік країн, куди росіяни вивозять вугілля із тимчасово окупованої Луганщини.
28 жовтня, 12:30
Війна
До села Підгірне в окупованому росіянами Василівському районі завезли партію терористів із Луб'янки. Ворог посилює репресії проти українців.
11 жовтня, 08:29
Війна
Терористичний російський контингент перетворює малечу окупованої південної частини України на майбутню солдатню. Кремлю потрібна свіжа кров.
17 вересня, 21:40
Війна
Окупаційно-терористичний контингент РФ суне надмірними силами на захід від зруйнованих Бахмута й Авдіївки. Ворог загрожує оточити оборонців.
15 вересня, 10:36