Чому «русскій мір» не спрацював?

ПОЛІТИКА
28.11.2023, 20:28
Чому «русскій мір» не спрацював?
Фото: Facebook

Відповідь на питання доволі очевидна. Все тому, що «русскій мір» ніколи повною мірою не спрацьовував в усіх своїх ітераціях!

Російська імперія систематично намагалася знищити особливу ідентичність «інородців» майже відразу після їхньої інкорпорації до складу імперії (разом з їхніми землями, у здобутті яких і полягала основна мета). Особливу увагу приділяли наверненню у православ'я, не гребуючи при цьому широким спектром примусових заходів.

Наприклад, 1743 року російський уряд розпорядився знищити лише в Казанській губернії 418 з наявних там 536 мечетей (решту побоялися чіпати, бо вони були побудовані ще до «взяття» Казані російськими військами). Тож руйнація решти майже напевно спричинила б масові бунти.

Водночас наверненим пропонували всілякі пільги (у тому числі «прощення» за скоєні злочини), тоді як не навернених всіляко утискали (причому мусульман більше, ніж «язичників». Адже в ісламі бачили серйознішого й потужнішого конкурента).

Вражає при цьому те, що ці кількасотрічні зусилля так і не досягли успіху; тобто не призвели до культурної гомогенізації російського населення. Все, чого вдалося досягти багатовіковим мордуванням це:

  • лише демонстрація політичного вірнопідданства заради фізичного виживання;
  • або, частково, «манкуртизація», коли людина втрачає місцеву культурну ідентичність, проте не набуває «великорусскої», а просто перетворюється на зручну для використання функціональну одиницю.

Пояснити цей провал можна лише одним — культурне ціле, до якого всіма правдами й неправдами долучали «інородців», виглядало таким непривабливим, ворожим та огидним, що багато людей, з покоління у покоління, намагалися втримати культурну дистанцію від нього. Хай навіть за рахунок додаткового потерпання від утисків.

Аби не прийняти нав'язувану росією культурну ідентичність, люди радше обирали злидні, в'язницю, дискримінацію, навіть смерть. У цьому сенсі, нинішня українсько-російська війна — це лише новий і наймасштабніший епізод культурного протистояння, яке точилося на маргінесах Російської імперії щонайменше від вісімнадцятого століття.

Автор : Олексій Панич
Читайте також:
Світ
Ізраїльїль порушує міжнародне право, окуповуючи частину сусідньої арабської держави. Територіальна цілісність Сирії має бути відновлена.
09 травня, 21:49
Опінії
Нашого ворога завжди й усюди турбували 4 проблеми: територія, культура, історія та мова. Коли московити окуповують сусідів, — асимілюють їх.
05 травня, 20:30
Політика
Трампівська Америка воліє вмити руки й полишити свого українського партнера на поталу РФ. Цим неодмінно скористається нова «вісь зла».
28 квітня, 12:36
Опінії
У разі, якщо західні партнери примусять нас навіть на словах відмовитися від Криму, стартує ефект доміно. Зачепить і «яструбів миру» у США.
22 квітня, 21:40
Світ
Ізраїльський вкрай правий міністр переконаний у тому, що «вже настав час віддати євреям належне». Палестинці мають залишити Святу Землю.
20 квітня, 09:23
Світ
Здичавіла сіоністська орда прагне чужої крові, тому нещадно бомбардує сусідів. Спершу Палестину, потім Ліван, а нині — ще й Сирію.
04 квітня, 12:38