Чому так довго відновлюють подачу електроенергії

ВІЙНА
29.11.2022, 13:05
Чому так довго відновлюють подачу електроенергії

Наскільки складно та чи можна швидко відновити подачу електроенергії після чергового нальоту окупантів

Виробництво електроенергії

Почнемо з основного. В українській енергосистемі електроенергія виробляється на АЕС, ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, ВЕС та СЕС. Абревіатури легко загуглити.

Також ми можемо імпортувати невеликі обсяги електроенергії із ЄС. На виході із генератора електроенергія має різний вольтаж.

Рівень напруги залежить від типу генерації та особливості конкретного обладнання, що генерує. Щоб передати електроенергію на відстань у десятки та сотні кілометрів з мінімальними втратами в мережі, потрібен підвищуючий трансформатор. Коли ви бачите ТЕС і підстанцію поряд з нею, це напевно підстанція з підвищуючими трансформаторами.

Найпоширеніша напруга для передачі та розподілу електроенергії в українській енергосистемі на великі відстані – мережі 35, 110, 150, 220 та 330 кВ.

Якщо об'єкт генерації серйозно пошкоджений, наприклад, підірвано машинний зал ТЕС з турбінами та генераторами, відновити його за день-два не можна.

Потрібне нове обладнання. Його замовлення, виробництво та монтаж може зайняти рік і більше. Простіше кажучи, якщо капітально потрапили по енергоблоку ТЕС, це все.

Знаковий приклад в українській історії – це ремонт Вуглегірської ТЕС державної Донбасенерго, яка постраждала від сильної пожежі у 2013 році.

Роботу станції було частково відновлено лише у 2014 році.

Передача та розподілення електроенергії

За передачу електроенергії по всій Україні відповідає ПрАТ "НЕК Укренерго". Передача здійснюється мережами 220 кВ і вище.

Візуально це мережі з величезними опорами, проводами підвішеними на десятках скляних ізоляторів і характерним потріскуванням, знайомим тим, хто хоч раз знаходився поряд з високовольтною лінією під напругою.

За розподіл електроенергії відповідають компанії, які по-старому називають «обленерго». З 2019 року усі вони стали розподільчими мережами чи, коректно, операторами системи розподілу. В Україні у кожній області по своєму «обленерго». Розподіл здійснюється по мережах від 0,4 кВ (заходить до вас у будинок/квартиру) до 150 кВ (використовується для транспортування електроенергії на далекі відстані).

Обленерго бувають як приватні (наприклад, Оператор системи розподілу «Херсонобленерго»), так і державні (наприклад, ПАТ «Запоріжжяобленерго»).

Чому так довго відновлюють подачу електроенергії_1

У випадку НЕК Укренерго та обленерго, їх основне господарство - мережі та розподільчі підстанції. Як зазначали вище, від об'єкта генерації електроенергія потрапляє на підвищуючі трансформатори, і по дротах високої напруги передається якомога ближче до споживача.

Далі вона потрапляє на понижуючі трансформаторні підстанції та розходиться до кінцевих споживачів. Якщо ви живете за містом і хоч раз підписували якісь папери в РЕМ, а РЕМ знаходиться в сусідній будівлі з підстанцією з декількома великими трансформаторами та лініями електропередач різного розміру, що розходяться на всі чотири сторони, ви напевно бачили одну з типових понижуючих підстанцій обленерго. У містах подібні підстанції мають частково закрите виконання.


Чому так довго ремонтують та відновлюють подачу електроенергії

Підійшли до найголовнішого питання. Відкинемо промислових споживачів в особі заводів та великих виробництв, які отримують електроенергію мережами 35, 110 кВ і більше, а сконцентруємося на домогосподарствах з мережами 0,4 кВ та 10 кВ.

Мережі 0,4 кВ, вони ж 380В, якщо в будинок заведено три фази, і 220В, якщо ваша квартира заживлена по одній фазі.

Ушкодження мереж 0,4 кВ менш актуальне у місті, бо мережі прокладені під землею від найближчої до вашої оселі трансформаторної будки з трансформатором 0,4/10 кВ та більш. Актуально у селі, де мережі прокладені на опорах. Ремонт мереж 0,4 кВ найпростіший. Аби була вільна бригада і вежа. Якщо знищено трансформатор 0,4/10 кВ, його також можна умовно швидко поміняти.

Говоримо «умовно» маючи на увазі, що це стандартне plug-and-play обладнання, яке обленерго може фізично знайти та змонтувати без складного налаштування та кастомізації.

Ремонт пошкодженої лінії 10 кВ більшою мірою також зав'язаний на ресурс ремонтної бригади і наявність вільної вежі. Восени та навесні ремонти у сільській місцевості ускладнюються болотом на полях і якщо вежа не 4х4 або 6х6, а «десятки» перебиті у багатьох місцях, за годину вам електроенергію повернути не зможуть.

Поступово, але просуваємось до розв'язки. Ворога не цікавлять мережі низької та середньої напруги (0,4 - 35 кВ).

Атаку піддаються об'єкти генерації, великі розподільні підстанції та магістральні мережі електропередач.

Якщо перебито високовольтну лінію, її вже так просто як «десятку» не відремонтуєш.

По-перше, потрібна спеціальна колінчаста вежа 6х6.

По-друге, спеціальне обладнання та розхідники.

Наприклад, коли на об'єкті у Запорізькій області вигоріло з'єднання одного з дротів лінії 150 кВ. Щоб банально з'єднати два відрізки дроту, знадобилося шукати спеціальний піропатрон, яким вариться з'єднання. Війни тоді не було. Тим не менш, на організацію бригади мехколони для ремонту, пошук потрібного піропатрона у Києві та його доставку до Запоріжжя знадобилося 3 дні.

Якщо згорів підвищуючий чи понижуючий трансформатор 150/35 кВ+ на 50 МВА+, відновити пошкоджений об'єкт за 2-3-10 днів неможливо. Обладнання подібних класів напруги виготовляється виключно на замовлення та під конкретні потреби.

У 2019 році термін виготовлення трансформатора 150/35/10 на 55 МВА на заводі «Запоріжтрансформатор» становив 6 місяців за наявності необхідної конструкторської документації.

У китайських виробників близько 4-х чи 5-ти. Європейські виробники були готові виконати замовлення за 9 місяців.

Нині у світі, і це ніяк не пов'язано з війною в Україні, величезний попит на силові трансформатори та обладнання підстанцій (вимикачі, вимірювальні трансформатори).

Мінімальний термін, на який можна розраховувати – 9 місяців на виробництво та постачання у китайців та рік – півтора у європейців.

Додайте ще місяць на монтаж та пусконалагодження.

Так, енергосистема має запас міцності і багато об'єктів підключені кільцями, що дозволяє виводити в ремонт ту чи іншу ділянку мережі.

Так, енергетики кидають весь наявний ресурс на відновлювальні роботи. Проте є об'єктивна реальність. Якщо послідовно знищуються ключові підстанції та високовольтні лінії, об'єкти генерації, лінки з енергосистемою ЄС не варто чекати, що електрика після чергової атаки з'явиться швидко. Не тому, що енергетики працюють непрофесійно чи дали електрику сусідам, а не вам.

Причини у банальній відсутності запасів обладнання, у тому числі кастомізованого, необхідного для виконання ремонтів та тимчасового ресурсу, необхідного для його виробництва, монтажу та налагодження.

Автор : Відділ моніторингу
Читайте також:
Економіка
Александр де Кроо переконаний, що «атомна голка» Кремля висмоктує всі соки з європейської енергетики. Цьому слід нарешті покласти край.
25 березня, 07:18
Війна
Зранку росіяни влучили по ДніпроГЕС — найбільшій гідроелектростанції України. Запорізька АЕС на межі блекауту.
22 березня, 09:00
Політика
Задля виконання плану НАК «Нафтогаз» та АТ «Укргазвидобування» закачали до підземних сховищ неякісний газ.
23.12.2023, 09:15
Опінії
Критичні фактори успіху команди ГПУ «Шебелинкагазвидобування»
14.12.2023, 13:00
Війна
Чи є в «Укренерго» необхідний запас міцності?
21.09.2023, 13:35
Війна
Бюджет на захист електропідстанцій не виділили, нові трансформатори досі не приїхали.
18.09.2023, 11:07