Давно похований у землі атлант знову на варті сицилійського храму Зевса

ІСТОРІЯ
05 березня, 07:12
Давно похований у землі атлант знову на варті сицилійського храму Зевса
Фото: Anthropogenesis

2500 років тому ця 8-метрова скульптура підтримувала дах величезної релігійно споруди. Всього ж їх було 38, але до тепер збереглося лише 2.

Один колосальний теламон, тобто колона у формі людини, яка колись підтримувала перекриття храму Зевса Олімпійського, знаходиться у Греції, інший — у Регіональному археологічному музеї Аґрідженто. Вказане святилище верховному богові давніх еллінів побудовано у V столітті до Різдва Христового на території міста Акраґанта у Сицилії (нині Аґрідженто).

Спорудження храму Зевса почалося приблизно у 480 році після того, як союзні грецькі колонії Сицилії розгромили Карфаґен. До релігійного будівництва було залучено тисячі поневолених карфаґенян.

Однак храм так і не вдалося добудувати, оскільки у 472 році до Різдва Христового місто завоювало тиран Гієрон I Сиракузький. Але навіть із незавершеним дахом це була найбільша колись побудована у доричному стилі культова споруда.

Коли новозібране військо карфаґенян оточило, а затим увірвалося й пограбувало Акраґант, будівля сильно постраждала. Подальшому руйнуванню сприяли й землетруси на Сицилії.

Вже за доби Просвітництва — у XVIII столітті — блоки з пісковику, що залишилися від храму, використовувалися для будівництва пристані. Фрагменти статуй вперше у 1812 році виявив молодий британський архітектор Чарльз Кокерелл, який усвідомив, що масивний шматок пісковику був не частиною фронтону святилища, а головою атланта.

Сьогодні ж на місці культової споруди збереглися лише частини стін, окремі кам'яні блоки та капітелі колон. У 2004 році група Німецького археологічного інституту у Римі розробила великий проєкт каталогізації руїн, у рамках якого описала кожен елемент храму.

Понад 90 каменів було ідентифіковано як частини мінімум восьми теламонів; їх використовували для реконструкції однієї зі статуй. Архітектори спроєктували 12-метрову сталеву конструкцію, до якої передбачалося прикріпити каміння.

Таким чином, вдалося показати еллінського атланта у вертикальному положенні, в якому він стояв колись. Цікаво, щоправда, здається, що сама статуя не дуже задоволена своїм нинішнім становищем.

Насамкінець медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що посеред лісів у басейні найбільшої річки Південної Америки науковці знайшли долину із руїнами міст. Приблизний вік визначено 2000 роками.

Давно похований у землі атлант знову на варті сицилійського храму Зевса_1
вибір редакції
Читайте також:
Історія
Археологи виявили у Туреччині можливе місце поховання християнського священника грецького походження. Його переслідували у Римській імперії.
11 грудня, 14:54
Історія
Без перебільшення — знахідка століття! Вітчизняні архівісти відшукали у підвалах Варшави друковані зображення князів Кия, Щека і Хорива.
10 листопада, 17:30
Історія
Починаючи з 1997-го щороку на зламі жовтня-листопада українці відзначають особливе свято. Воно уособлюється із ченцем Печерського монастиря.
27 жовтня, 12:54
Світ
Власник приватної оселі неподалік Парижа випадково виявив невеликий цвинтар під час ремонту. Там 700 років тому ховали ґерманців.
16 жовтня, 06:09
Історія
Дніпровський національний історичний музей імені Дмитра Яворницького поповнився експонатом. Фронтовики передали кам'яну статую XII століття.
25 вересня, 21:41
Мистецтво
Музичний твір славетного австрійського композитора пилився в одній із бібліотек Німеччини. Тепер він доступний широкому загалові.
22 вересня, 12:54