Держава і бізнес в умовах Єрмакократії

ЕКОНОМІКА
29 січня, 08:34
Держава і бізнес в умовах Єрмакократії
Фото: Facebook

«Слуги неукраїнського народу» не працюють на перемогу і відновлення, їхня мета — руїна. Ось, чому Банкова атакує незалежний бізнес.

Володимир Зеленський анонсував новий механізм комунікації з бізнесом. А саме, — Всеукраїнську економічну плафторму, на якій буде представлений малий, середній та великий бізнес із різних регіонів, а також інвестори та релоковані підприємства.

Хороша ініціатива — як початок, хоча такої однієї платформи, вочевидь, буде замало. У питанні взаємовідносин держави та бізнесу мають бути:

  1. Бачення, засноване на гармонійному поєднанні роботи політиків, бізнесу, суспільства, що враховує те саме «суспільне благо».
  2. Прозорі правила та конкретні законодавчі регулювання (там, де через юридичні прогалини/суперечності є можливості зловживань, причому з двох сторін).

Завжди уважно спостерігала за темою взаємовідносин влади/політиків та бізнесу за всіх президентів і прем'єр-міністрів, тому що це завжди показник. Але de facto, у реалі, існуючої політичної системи (один лише показник економіки в тіні вже багато про що говорить), і стану інституцій, і загалом атмосфери в суспільстві (якщо ми говоримо, зокрема, про стартапи).

Багато президентів робили спроби виробити спільно правила між державою та бізнесом; насамперед, крупним. Віктор Ющенко, пам'ятаємо, тричі за час свого президентства зустрічався публічно з представниками великого бізнесу (у 2005, 2006 та 2007 роках).

Передбачалося також підписання Меморандуму між владою та бізнесом як між двома окремими інституціями. У результаті все закінчилося конкуренцією між президентом та прем'єром навколо двох великих тем: конфлікту із НЗФ і реприватизації «Криворіжсталі».

У першому випадку йшлося про те, хто врегулює конфлікт, а значить — покаже, що він головний, на того й і на орієнтуватимуться представники капіталу. У другому ж — про те, хто отримає більші рейтингові лаври від повторного конкурсу в очах виборців; тобто все зайшло у політику, хоча поза сумнівом загальний фон демократизації тоді відіграв свою значну позитивну роль.

Ми тут так далеко заходимо, тому що тема взаємин держави та бізнесу тягнеться ще з постсовєцьких реалій. І низка юридичних прогалин у законодавстві дозволяють використовувати класичні схеми зловживань на ресурсах.

А іноді — навпаки, влада/держава, використовуючи різні відомства, може здійснювати дії з метою тиску. У постсовєцьких країнах взагалі поширена норма, коли політичні союзи та домовленості, як і раніше, будуються за принципом надбудови над економічними союзами та інтересами.

Далі були й інші спроби, як з боку влади, так і бізнесу. Пам'ятаємо, навіть, зустріч у «Hyatt» представників великого бізнесу із постановкою питання: «Створювати політичну партію, яка вирижає інтереси великого капіталу, чи профспілку?».

Можна дйти за списком детально й за інших президентів/прем'єрів, але це вже буде занадто довгий текст. Нині у відносини держави та бізнесу вносять кардинальні корективи два фактори: війна та наші відносини з західними партнерами/рух до ЄС.

Війна значно скоротила капітали багатьох представників великого бізнесу з одного боку, а з іншого — більше залучила до внутрішнього порядку денного та необхідності захисту країни.

Рух до ЄС — це готові правила, рамка, яку слід імплементувати в Україні. Значна частина з них — про інституцію, а отже — прозорість, однак це швидкий процес.

Більш того, можна зробити окрему класифікацію складнощів/проблем, стосовно великого, середнього та дрібного бізнесу (з великим, до речі — найбільш зрозуміло). Наші відносини з західними союзниками, де ми зацікавлені в інвестиціях та технологіях, потребують швидких змін.

Маємо на увазі формування чітких та прозорих правил, ну, і рух до формування судово-правової системи теж має бути. Тому щиро сподіваємося, що ті чи інші конфліктні ситуації з представниками бізнесу, які ми періодично спостерігаємо, будуть використані, перш за все, для коригування норм, що юридично дозволяють зловживання (чи то з боку держави, чи то з боку бізнесу).

Автор : Олеся Яхно
Читайте також:
Історія
Історичну гору Лисківка у селі Буша, що на Вінниччині, продали на аукціоні для видобутку надр.
08 квітня, 15:02
Історія
Що ховає нащадок останнього гетьмана України? Як хлопці, що були пастушками зробили шалену кар’єру та пробилися до влади?
30 березня, 17:42
Війна
«Все те добре, що добре для блага, сили й розвитку нашої нації; все те зле, що цю силу й розвиток послаблює».
20 березня, 15:35
Позиція
Вони просто хочуть, як вампіри, випити останню кров з країни, яка вже майже впала, знекровлена.
10 лютого, 16:28
Політика
Європейські та американські засоби масової (дез)інформації наситилися українськими джерелами. «Інсайдери» Банкової лякають катастрофою.
06 лютого, 21:47
Опінії
Навіть один проєкт може змінити настрій і економіку окремо взятого мегаполіса з негативу на позитив.
20.11.2023, 08:22