Державний сектор економіки може бути ефективним: приклад Угорщини

ЕКОНОМІКА
13.02.2020, 07:54
Угорський парламент
Угорський парламент

Консерватори не лише зупинили приватизацію, але й розпочали створення нових держпідприємств.

Угорщина продемонструвала, що збалансована економічна політика більш дієва, ніж радикальна приватизація, пише видання REmix.

«Багато угорців досі пам’ятають ліволіберальне політичне гасло “держава – поганий власник”, але, як послідовно довів уряд Віктора Орбана, таке гасло належить тим, хто недостатньо розумний для управління державою», – ідеться у публікації.

Розпродаж державних активів був складовою політики соціалістично-ліберальних урядів, які керували Угорщиною впродовж 2002-2010 років і передали майже 200 раніше державних компаній у приватні руки. Фактично, це було продовженням того, що робив соціалістичний уряд Дьюли Горна 1994-1998 років: за той час 65% державних компаній було приватизовано.

Однак, незважаючи на масштабний продаж держпідприємств, державний борг продовжував зростати. «Вони продавали все і що завгодно, незважаючи на національні та стратегічні інтереси: аеропорт Будапешта, енергетичні компанії, банки та досить вигідний вантажний сектор національних залізниць», – наголошує автор публікації Денес Альберт.

Консерватори на чолі з Віктором Орбаном, повернувшись до влади в 2010 році, покінчили з такою політикою. Відтоді державні активи зросли на 52%. Виникли нові національні комунальні фірми, держава придбала пакети акцій у компаніях стратегічного значення (включаючи нафтогазову фірму MOL);  більше половини угорської банківської системи зараз перебуває у державній власності.

Як наслідок – часткова або повна власність держави зменшує вплив на добробут угорського населення примх транснаціональних корпорацій, які діють, виходячи виключно з принципу прибутку, і не рахуються з тим, що корисно для країни та її населення.

Ще однією відчутною перевагою стали низькі тарифи: в Угорщині спостерігаються одні з найнижчих цін на газ та електроенергію в Європейському Союзі.

Варто відзначити, що, збільшивши державний сектор економіки у стратегічних галузях, угорський уряд одночасно докладає чималих зусиль для розвитку сімейного бізнесу своїх громадян.

вибір редакції
Читайте також:
Усіх мігрантів, хто зміг незаконно опинитися на території Польщі, примусово виганятимуть із країни.
20 листопада, 18:37
Уряд Литви спрямував додаткові військові сили на кордон із Білоруссю і санкціонував масштабні роботи з його укріплення.
19 жовтня, 07:51
Польсько-білоруська державна межа вже не перший день є епіцентром справжнього побоїща нелегальних мігрантів із прикордонниками.
18 жовтня, 10:26
Естонські народні обранці переконані, що питання деокупації українського півострова не має зникати з міжнародного порядку денного.
17 липня, 14:34
Брюссель має намір негайно втрутитися у ситуацію з нелеґальними міґрантами, які штурмують білорусько-литовський кордон.
13 липня, 07:01
Вільнюс допоможе Києву направити чітке повідомлення Брюсселю: великій євроатлантичній родині потрібна сильна і єдина Україна.
07 липня, 14:03