Державний сектор економіки може бути ефективним: приклад Угорщини

ЕКОНОМІКА
13.02.2020, 07:54
Угорський парламент
Угорський парламент

Консерватори не лише зупинили приватизацію, але й розпочали створення нових держпідприємств.

Угорщина продемонструвала, що збалансована економічна політика більш дієва, ніж радикальна приватизація, пише видання REmix.

«Багато угорців досі пам’ятають ліволіберальне політичне гасло “держава – поганий власник”, але, як послідовно довів уряд Віктора Орбана, таке гасло належить тим, хто недостатньо розумний для управління державою», – ідеться у публікації.

Розпродаж державних активів був складовою політики соціалістично-ліберальних урядів, які керували Угорщиною впродовж 2002-2010 років і передали майже 200 раніше державних компаній у приватні руки. Фактично, це було продовженням того, що робив соціалістичний уряд Дьюли Горна 1994-1998 років: за той час 65% державних компаній було приватизовано.

Однак, незважаючи на масштабний продаж держпідприємств, державний борг продовжував зростати. «Вони продавали все і що завгодно, незважаючи на національні та стратегічні інтереси: аеропорт Будапешта, енергетичні компанії, банки та досить вигідний вантажний сектор національних залізниць», – наголошує автор публікації Денес Альберт.

Консерватори на чолі з Віктором Орбаном, повернувшись до влади в 2010 році, покінчили з такою політикою. Відтоді державні активи зросли на 52%. Виникли нові національні комунальні фірми, держава придбала пакети акцій у компаніях стратегічного значення (включаючи нафтогазову фірму MOL);  більше половини угорської банківської системи зараз перебуває у державній власності.

Як наслідок – часткова або повна власність держави зменшує вплив на добробут угорського населення примх транснаціональних корпорацій, які діють, виходячи виключно з принципу прибутку, і не рахуються з тим, що корисно для країни та її населення.

Ще однією відчутною перевагою стали низькі тарифи: в Угорщині спостерігаються одні з найнижчих цін на газ та електроенергію в Європейському Союзі.

Варто відзначити, що, збільшивши державний сектор економіки у стратегічних галузях, угорський уряд одночасно докладає чималих зусиль для розвитку сімейного бізнесу своїх громадян.

Читайте також:
Світ
Після початку повномасштабної агресії, ініційованої Кремлем, маленька балтійська республіка теж відчула на собі наслідки путінських амбіцій.
21 квітня, 07:00
Війна
Попри нестачу боєприпасів, особливо для артилерії, безпосередня небезпека нашій країні зараз не загрожує. Але Європа має поспішити.
16 квітня, 19:57
Економіка
Польські підприємці не підтримують протестувальників, але і не заважають блокувати кордон. Ця критична ситуація вбиває бізнес обох країн.
05 квітня, 19:17
Політика
Станом на сьогодні опозиційні діячі північного сусіда України не мають змоги скинути диктатуру. Білорусь окупована російськими військами.
01 березня, 06:09
Політика
НАТО і ЄС не можуть поводитися так, ніби зараз мирний час. Допомогти Україні здолати російського агресора — моральний обов'язок Заходу.
20 лютого, 19:21
Світ
Естонія з Латвією розпочали будівництво фортифікацій на російському кордоні. У Таллінні та Ризі побоюються агресивних дій Москви.
16 лютого, 06:07