До Дня народження видатного полтавця Юрія Кондратюка
21 червня відзначалося День народження видатного українського вченого, одного з піонерів ракетної техніки та теорії космічних польотів. Винайшов і розробив так званої "траси Кондратюка", якою до місяця летіли американські космічні кораблі "Аполлон".
«Коли березневого світанку 1968 року я схвильовано слідкував на мисі Кеннеді за стартом ракети, що повинна була понести корабель „Аполлон-9“ у напрямку до Місяця, я думав про українця Юрія Кондратюка, котрий розрахував цю трасу, по якій повинні були летіти троє наших астронавтів». (Джон Хуболт, інженер НАСА, один з авторів проекту «Аполлон».)
На початку 20 століття літали на дерев'яних літаках, які називали «етажерками», а гімназист Олександр Шаргей (Юрій Кондратюк) уже подумки посилав у космос ракету власної конструкції.
Принципову схему відокремлення, а після відвідин Місяця, й стикування посадочно-злітного модуля з кораблем-маткою Сашко придумав у сімнадцять — у 1914 р. Він зробив це абсолютно самостійно, не знаючи навіть праць Ціолковського.
Для нової влади Олександр Шаргей був класовий ворог, офіцер-золотопогонник, а тому він змінив ім’я і прізвище. Працював у цей час чорноробом, кочегаром. Жив дуже бідно: ходив у одному чоботі й одному черевику, проте це для нього нічого не значило. Ховаючись у льоху, на основі старих зошитів продовжував працювати, конкретизуючи свої ідеї.
Розробляє багатоступеневу ракету, скафандр, керування ракетою за допомогою гіроскопа... Цей рукопис, весь у машинному мастилі, згодом потрапив у Бібліотеку Конгресу США, звідти — у проект «Аполлон» і відкрив людству дорогу до Місяця.
Юрій Васильович Кондратюк (справжнє ім'я Шаргей Олександр Гнатович; (9)21 червня 1897, Полтава, Російська імперія (нині Україна) — початок жовтня 1941,зник безвісти) — український, вчений-винахідник, один із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Автор так званої «траси Кондратюка», якою подорожували на Місяць космічні кораблі «Аполлон»