«Друга армія світу» проспала технологічну модернізацію, – оглядач Орест Сохар
Ядерний арсенал (насамперед нестратегічний) – головний козир ресурсної федерації, який має виключно психологічний вплив.
У 1980-ті роки у США відбулася так звана "революція точності": армія була переоснащена мобільною високоточною зброєю, через що стратеги відмовилися від тактики масованих вогневих ударів. Фактично, ядерна зброя стала для Пентаґону якщо не безглуздим, то далеко не найважливішим інструментом примусу противника.
Натомість російська армія проспала технологічну модернізацію. У зв'язку з чим військові теоретики розглядають ядерну зброю як дуже важливу частину військової доктрини РФ:
- в їх розумінні ядерний арсенал (насамперед нестратегічний) – чи не головний козир, який можна протиставити високотехнологічній зброї Заходу.
Найважливішим фактором її застосування вважається психологічний вплив на противника, а саме – демонстрація рішучості підвищувати градус ескалації доти, доки не буде зупинено гіпотетичну агресію і не буде укладено мир. Причому "мир на умовах, що задовольняють Росію";
- безпосереднє застосування зброї для досягнення військових цілей відходить на другий план.
Конфлікт повинен подолати цілу "драбину стримування". На кожному її щаблі загрози застосування ядерної зброї виконують свою роль у взаємодії з іншими видами впливу: неядерною високоточною зброєю, кібератаками, економічними заходами тощо.
Міжнародні експерти сходяться у двох речах:
- Ризик застосування ядерної зброї існує, але він усе ще не надто високий, адже світ ще не дійшов до напруги рівня Карибської кризи.
- Якщо російське керівництво зважиться на застосування нестратегічної ядерної зброї, ми майже напевно дізнаємося про це заздалегідь, оскільки поки що ми цього не знаємо – і, отже, приготування не почалися.
Якщо ви помітили, то США говорили, що на "ядерну" атаку росії дадуть конвенційну відповідь. Це тому, що Пентаґон може завдати РФ неприйнятної шкоди за допомогою звичайних озброєнь, досягти перемоги за допомогою високоточної зброї в короткий період війни й за мінімального контакту з російськими силами.
З часу "революції точності" минуло 40 років. Однак РФ досі не модернізувала свій воєнний арсенал, а значить не змінила уявлень про важливість ядерної зброї на високих порогах конфлікту.
І, щоби двічі "не вставати", окреслимо сценарії (мало)ймовірного ядерного удару по Україні. Деякі експерти схиляються до варіанту демонстраційного удару над безлюдною місцевістю, а інші ж вважають, що ймовірнішим є удар по великих військових цілях на театрі бойових дій.
У разі, якщо США отримають розвіддані про те, що Росія готується застосувати ядерну зброю, інформація буде негайно оприлюднена. У США і НАТО є технічні можливості помітити приготування до приведення нестратегічної зброї в бойову готовність, а у росії немає стимулів ці приготування приховувати.
Автор – Орест Сохар, військовий експерт і шеф-редактор "OBOZREVATEL"