Дві різні реальності: потерпілі й правоохоронці
До редакції «Останнього Бастіону» днями завітала вкрай обурена діями полтавських правоохоронців жінка. Приводом для обурення стало не що інше, як бездіяльність правоохоронців відносно справи з пограбуванням її оселі. Річ у тому, що на думку Тетяни, правоохоронці Київського райвідділу не зацікавлені в поверненні власниці вкрадених речей. Окремим моментом жіночка виділяє і діяльність прес-служби УМВС, адже, як її здалось, подія, що була освітлена на сайті УМВС немає нічого спільного з реальною ситуацію.
Отже. Як розповідає сама потерпіла 6 лютого, повертаючись, після того як забрала свого 7-річного хлопчика зі школи, до дому вона побачила, що двері її будинку відчиненні, а на дворі натоптано чимало слідів. Збагнувши, що щось не так, вона разом з дитиною відбігла подалі від дому.
Не на жарт злякавшись, жінка почала телефонувати своєму чоловіку. Промайнула думка, що можливо в середині були власники будинку, адже оселю у приватному секторі подружжя Косс винаймає, але подібне припущення не знайшло підтвердження – власники були в селі.
Тоді вона почала терміново телефонувати в міліцію, а в цей час їй вже почали приходити смски, що з її картки знімають гроші.
Як це зазвичай буває, чоловік з роботи зміг повернутися куди швидше, ніж приїхала міліція. Щоб не гаяти час, подружжя вирішило самостійно перевірити чи є хтось у будинку. Але даремно, крадіїв на місці вже не було.
«Мешкаємо в цьому будинку ми лише місяць. Я займаюсь квітами, а чоловік – ювелір. Тобто, якщо хтось і міг нас пограбувати то лише ті, хто напевно знав це. Окрім ноутбука, мобільного телефону, зарядних пристрої крадії поцупили ще 25 тисяч гривень, якими я мала розрахуватись за квіти, а ще діаманти, сапфіри, золото та ювелірні вироби, які чоловік використовував у роботі. Навіть посуд збирались вкрасти – він була вже частково запакований, але напевно не встигли чи передумали», - розповіла Тетяна Косс.
Зрештою все ж таки приїхали й правоохоронці. Хутко все описали та поїхали геть. А зранку жінка отримала телефонний дзвінок, але не від правоохоронців, як ви могли б подумати, а від мешканця одного з сіл Машівського району, який повідомив, що знайшов її гаманець з карткою.
«Телефоную в міліцію, щоб повідомити їм. Нащо мені кажуть, що грошей на дорогу правоохоронці не мають. Добре, дзвоню матері, вона перекидає гроші на картку оперуповноваженому, вони заправляють машину і їдуть, а далі тиша. Йде неділя, понеділок, вівторок – жодної інформації від правоохоронців я не отримую. Вирішила сама прийти спитати, як просувається справа. Слідчого, що веде мою справу на місці не було, довелось її почекати. Коли ж вона з'явилась то для мене змогла виділити лише 5 хвилин свого часу і то в фойє будівлі, надто багато справ було в неї», - обурюється потерпіла.
На цей час правоохоронці вже встигли піймати крадійку, що начебто скоїла цей злочин. І навіть розмістили на сайті детальний опис подій, який за словами Тетяни в жодному разі не збігається з дійсністю.
За інформацією, що надала слідча, ноутбук був збутий в ломбарді, а потім його перевезли до Києва, а згодом ця версія змінилась і тепер вже ноутбук і мобільний телефон були розібрані на запчастини та розпродані – бодай щось повернути назад неможливо.
Надати протокол допиту підозрюваної Тетяни відмовились, тому вона вирушила до приймальні громадян, де ще раз детально розповіла всі обставини цієї події та навіть надала фотографії ексклюзивних ювелірних виробів, що були вкрадені.
Заяву забрали та обіцяли перетелефонувати. Чого звісно не трапилось. Пройшло понад 10 днів з моменту пограбування і правоохоронці навіть змогли нібито спіймати крадійку, але чекати на повернення хоч чогось – здається марно. Цікаво, що в повідомленні, що було залишене на сайті УМВС навіть не йдеться мови про гроші і ювелірні вироби, адже за словами крадійка, вона їх не крала.
Щодо повідомлення від УМВС, то і тут жінки не знаходить слів, щоб описати свої емоції. Пропонуємо ознайомитись з матеріалом розміщеним 12 лютого, де описуються події тих днів:
«У Полтаві жінки обікрала приватний будинок, проникши через шибку
Днями за допомогою до Київського райвідділу міліції Полтави звернулись мешканці одного з приватних будинків по вулиці Кошового. Вони повідомили, що невідома особа проникла до їхнього помешкання та викрала електроприлади і гроші.
Слідчо-оперативній групі райвідділу та дільничним інспекторам, які прибули на місце скоєння злочину, під час огляду оселі вдалось встановили шлях, яким злодій проник до оселі – це невелика шибка на вікні. Зважаючи на розмір отвору, міліціонери прийшли до висновку, що в будинку був або підліток, або жінка – дорослий чоловік у такий невеликий отвір пролізти просто не зміг би. Через деякий час ця версія знайшла своє підтвердження.
Під час подвірного обходу в районі скоєння крадіжки та спілкування з мешканцями, дільничні інспектори отримали інформацію про те, що незадовго до скоєння крадіжки біля будинку перебувала незнайома жінка. Випадкові перехожі не запам’ятали її обличчя, але змогли докладно описати одяг, у якому вона перебувала. Однак, навіть цього було достатньо, щоб надалі встановити особу зловмисниці та затримати її.
За описом зовнішності один із дільничних інспекторів упізнав жінку, яку декілька місяців тому затримував за скоєння низки злочинів. Як зазначив дільничний Денис Мельник:
- Декілька місяців тому я з колегами затримував жінку, яка підозрювалась у підробці документів та крадіжці мобільного телефону. Вона приїхала до Полтави з одного з сіл області, тут перебувала без постійного місця проживання. Через брак коштів вона практично завжди ходила в одному і тому одязі, тоді я на це звернув увагу.
Не гаючи часу, міліціонери поїхали до даного населеного пункту та розшукали жінку. Під час огляду її оселі правоохоронці виявили там викрадені речі – мобільний телефон, ноутбук та гаманець з банківськими картками потерпілих полтавців. Зважаючи на це, жінка зізналась у скоєному та розповіла усі подробиці. Виявилось, що зловмисниця у той день шукала собі житло, щоб орендувати його та там проживати. Як розповіла міліціонерам 22-річна жінка:
- Я зайшла у двір та почала стукати у двері та вікна будинку, щоб мені відкрили. Зрозумівши, що вдома нікого немає, вирішила обікрасти будинок.
Після затримання жінку доставили до суду, де її уже давно чекали для оголошення вироку за раніше скоєні злочини. За крадіжку мобільного телефону їй було винесено покарання у виді позбавлення волі на два роки та згодом доставлено до слідчого ізолятора міста Полтави. Зважаючи на це, покарання за скоєння крадіжки із будинку, яке кваліфікується за частиною 3 статті 185 Кримінального кодексу України та передбачає до шести років позбавлення волі, жінка буде чекати уже за ґратами».
Зрозуміло, що робота прес-служби УМВС покликана створювати позитивний образ правоохоронців, але ж не через перекручення фактів, вважає Тетяна Косс. Жінка вважає, що правоохоронці просто привласнили викрадені речі, або ж навіть не намагались їх шукати та вирішили нашвидкуруч «зам’яти» справу. Приводів, щоб так думати у жінки кілька:
- проникнути до приміщення через відкрите вікно – неможливо. Жінка намагалась провести експеримент та протиснути туди свою 7-річну дитину, але це не можливо. Що казати про 22 річну жінку.
- правоохоронці повністю ігнорують факт того, що в середу, 4 лютого, жінці дзвонила домовласниця та розпитувала, коли Тетяна буде вдома в п’ятницю.
- двері до оселі були відчинені, а не зламані чи виламані, а додатковий комплект ключів є тільки у власниці будинку. На цей момент правоохоронці теж закривають очі.
- домовласниця каже, що розпитувала про місцеперебування подружжя лише тому, що мав би прийти майстер із газової служби. Правоохоронці навіть це не взялись перевірити. Але як дізналась у газовій службі сама Тетяна, ніякого візиту майстра до її будинку не було заплановано, навіть більше, майстер зараз знаходиться у відпустці, тому ніяких візитів чи записів бути не може.
Така дивна ситуація. Правоохоронці оперативно розшукали вже знайому їм крадійку, яка змогла проникнути у відкрите вікно, в яке не змогла б пролізти й дитина. На зауваження, що окрім електротехніки в оселі ще була значна кількість грошей та ювелірних виробів – ніхто чомусь не звертає уваги. Лише задали питання «а чому ви зберігали гроші на полиці?». А слідчий по справі, вважає, що статті 198 ККУ – не існує, про що вона і заявила Косс Тетяні при спілкуванні і здається підтвердила власну думку тим, що навіть зараз коли відомий ділець, що начебто перекупив ноутбук та телефон він спокійно торгує й далі.
Споглядаючи на подібну ситуацію виникає одне ключове запитання – то ж у наскільки різних реальностях перебувають правоохоронці відносно простих людей?