Джо Байден ще не ухвалив рішення, чи передаватимуть США F-16 Україні, - Білий дім
Винищувачі не є "критично важливими" для очікуваного контрнаступу ЗСУ, проте обставини змінюються
США підтримують спільні міжнародні зусилля з навчання українських пілотів сучасним винищувачам. Однак чи будуть ці літаки направлені безпосередньо зі США в Україну ще не вирішено.
Про це заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, повідомляє медіа агенція "Останній Бастіон" з посиланням на Politico.
"Я думаю, з огляду на кількість [винищувачів F-16], які наразі є на складах наших європейських союзників, і, що на основі коштів, які нам виділив Конгрес, є так багато інших пріоритетів для систем, можливо, ми більше зосередимося на передачі третій стороні, але президент не ухвалив остаточного рішення", - заявив він.
За словами Саллівана, винищувачі не є "критично важливими" для очікуваного контрнаступу ЗСУ, проте обставини змінюються.
"США мобілізували виняткові зусилля для своєчасного і повного постачання всього, що необхідно Україні для початку цього контрнаступу. Тепер, коли ми це зробили, ми можемо розраховувати на довгострокову здатність України захистити себе і стримати російську агресію", - додав він.
Частина європейських країн уже підтвердили готовність приєднатися до авіаційної коаліції для надання винищувачів Україні.
Йдеться про Британію, Нідерланди, Данію, Португалію та інші.
15 травня стало відомо, що цього літа Великобританія розпочне початкову льотну фазу підготовки українських пілотів.
Вони пройдуть базову підготовку за адаптованою програмою, яку використовують британські пілоти.
Як наголошується в повідомленні уряду Великобританії, програма підготовки пілотів йде пліч-о-пліч з роботою з надання Україні винищувачів F-16, яку Великобританія проводить з іншими країнами.
Вчора Прем’єр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що його країна влітку почне навчання українських пілотів на винищувачах F-16.
17 травня стало відомо, що Бельгія готова навчати українських пілотів літати на винищувачах F-16.
Про це повідомили видання DeMorgen із посиланням на офіс прем'єр-міністра Бельгії Александра Де Кроо.
Водночас країна не може постачати самі літаки.
Польська влада готова до того, аби систематично надавати Україні літаки МіГ-29. Варшава діятиме в рамках тієї допомоги, яку може надати.
Про це заявив президент Польщі Анджей Дуда під час спілкування з журналістами у Рейк'явіку на саміті Ради Європи.
Також Дуда заявив, що Польща готова підтримати процес навчання українських пілотів на літаках F-16, але не має достатньої їх кількості для передачі Україні.
За словами Дуди, Польща в абсолютному авангарді щодо допомоги Україні, зокрема передала понад 300 танків і "майже всі МіГ-29", про які Київ просив Варшаву від початку повномасштабного вторгнення росії.
Він підкреслив, що за рівнем військової допомоги Україні Польща перебуває у першій трійці після США і Великої Британії.
"Однак ми маємо відносно невелику кількість літаків F-16. Ми готові підтримувати процес навчання українських пілотів, про це я говорив з віцепрем’єром, міністром національної оборони (Маріушем Блащаком. - Ред.), і готові до цього включитися. Натомість та кількість літаків F-16, яка в нас є, не дозволяє нам говорити про передачу будь-якої їх кількості Україні", - підкреслив Дуда.
За його словами, Польща входить до трійки країн (після США та Великобританії), які найбільше допомагають Україні.
Португалія також приєдналася до авіаційної коаліції.
Країна готова тренувати українських пілотів і механіків. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Глава МЗС подякував уряду Португалії за рішення долучитися до авіаційної коаліції шляхом тренування українських пілотів та механіків на бойових літаках західного типу.
«Португалія продемонструвала лідерство, долучившись до танкової коаліції. Враховуючи інтенсифікацію російських ракетних обстрілів українських міст і сіл, критично важливо, щоб Україна мала спроможність скинути росію з українського неба», – підкреслив Кулеба.
Перші винищувачі F-16 Україна може отримати від Нідерландів.
Амстердам хоче бути лідером авіаційної коаліції, котра планує озброювати Київ сучасними зразками західних винищувачів.
Такі відомості оприлюднило видання "The Spectator Index" із посиланням на власні джерела у нідерландському уряді.
З'ясувалося, що влада в Амстердамі розірвала раніше укладену угоду із продажу 40 літаків типу "F-16" для компанії "Draken International", які тепер можуть передати Україні.
За словами наших іноземних колег-журналістів, перші 12 винищувачів було продано Нідерландами у 2022 році, проте опціон ще на 28 винищувачів поки що не був і швидше за все не буде реалізований.
Водночас президент Сполучених Штатів Джо Байден підтвердив, що погодився на навчання українських пілотів на винищувачах F-16. Він підкреслив, що про постачання авіації поки що не йдеться.
Крім цього, прем'єр Канади Джастін Трюдо заявив, що Оттава теж приєднається до тренувань українських пілотів на сучасних винищувачах.
Про це заявив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, пише канадське видання Infotel.
Відповідну заяву Трюдо зробив на брифінгу після участі у саміті «Великої сімки» в Хіросімі.