ДЖОНАТАН СВІФТ — ГОСТРИЙ РОЗУМ, ГУЧНЕ ПЕРЕ І ГОЛОС ПРОСТОГО НАРОДУ

ІСТОРІЯ
30.11.2024, 18:26
ДЖОНАТАН СВІФТ — ГОСТРИЙ РОЗУМ, ГУЧНЕ ПЕРЕ І ГОЛОС ПРОСТОГО НАРОДУ

30 листопада 1667 року народився Джонатан Свіфт — письменник, сатирик, священник і публіцист.

Його роботи досі залишаються яскравим прикладом сили слова.

Його дотепність, іронія та безстрашність зробили його не лише літературною легендою, а й голосом тих, хто страждав від несправедливості.

Гулівер проти Робінзона

Свіфт прославився завдяки своєму безсмертному роману «Подорожі Гулівера», який став сатиричною відповіддю на оптимізм Даніеля Дефо та його «Робінзона Крузо». У вигаданих країнах Ліліпутії та Бробдінгнега, на літаючих островах і в землях розумних коней Свіфт не просто розповідає захоплюючі історії, але влучно оголює вади суспільства: політичні чвари, релігійні абсурди та людську жадібність.

Наприклад, у країні Велетнів Свіфт безжально знущається з сучасників, даючи їм характеристику вустами короля велетнів:

«Факти, зазначені мною у вашій розповіді, а також відповіді, які мені з такою працею вдалося вичавити і витягнути з вас, не можуть не привести мене до висновку , що більшість ваших співвітчизників є порода маленьких огидних гадів, найшкідливіших з усіх, які будь-коли повзали земною поверхнею».

«Чернь, і я відповідаю їй взаємністю»

Свіфт був не тільки майстром літературної сатири, а й активним громадським діячем. Його знамениті «Листи Суфтера» відкрито критикували британську політику в Ірландії, що принесло йому народне кохання, незважаючи на офіційні звинувачення у підбурюванні. Дивно, але саме Свіфт, наполовину англієць та англіканський священник, став героєм католицької Ірландії.

«Що стосується Ірландії, то тут мене люблять тільки мої старі друзі — чернь, і я відповідаю на їхнє кохання взаємністю, бо не знаю нікого іншого, хто б цього заслуговував», — зауважував Свіфт.
Читайте також:
Історія
Це другий програмний документ конституційного характеру Української Народної Республіки. Перший написано весною того ж року.
26.12.2024, 09:07
Історія
Його називають «Українським Бахом» за величезний внесок у розвиток хорової музики
13.12.2024, 16:35
Історія
Україна здійснила трагічну помилку — відмовилася від ядерної зброї
05.12.2024, 09:37
Історія
Після проголошення самостійності Карпатської України Карпатська Січ стала її національною армією.
04.12.2024, 09:41
Історія
Він обґрунтував необхідність утворення української держави на основі аналізу геополітичної ситуації у світі в часи Першої світової війни.
03.12.2024, 09:30
Історія
Горська була однією з тих, хто відкрив місця поховання розстріляних катами московського окупаційного режиму у Биківні під Києвом.
28.11.2024, 09:46