«Месопотамська Венеція», або таємниця плавучого Едемського саду

02.07.2023, 17:55
«Месопотамська Венеція», або таємниця плавучого Едемського саду
Фото: The Mind Circle

Плавучі будинки посеред пустельного Іраку заворожують погляди поодиноких приїжджих, які відразу ж згадають італійський оригінал.

Ця архітектурна родзинка уславила поселення Маадан (араб. معدان), яке знаходиться у болотистому регіоні басейну річки Євфрат, за сотню кілометрів від впадіння у Перську затоку.

Мандрівники поетично називають іракське місто-на-воді "Едемським садом", хоча тамтешні складні природно-кліматичні умови радше свідчать про інші, не біблійні аналогії.

Плавучі будинки типу "мудхіф", в яких живуть араби-мааданці, зроблені з очерету за менш ніж 3 дні без використання цвяхів, скла чи навіть деревини легких порід.

Навіть острівці, на яких стоїть один або пара будиночків, були зроблені з глини, соломи та очеретяника, попри те, що це метод, який використовувався тисячі років, за доби шумерів.

Але Маадан – доволі молоде поселення, засноване у XX столітті через кризову соціально-економічну та політичну ситуацію в Іраці, режим якого муляв очі всім сусідам.

Однак під час повстань 1991-1992 років диктатор Саддам Хусейн висушив водно-болотні угіддя на півдні країни, щоби покарати місцевих арабів за підтримку американського вторгнення під назвою "Буря у пустелі".

У наслідок цього варварського вчинку, подібного до підриву Каховської гідроелектростанції російськими окупантами, "месопотамська Венеція" перетворилася на пустелю, оскільки поселення було спалено, а вода, що залишилася, навмисно отруєна.

«Месопотамська Венеція», або таємниця плавучого Едемського саду_1
«Месопотамська Венеція», або таємниця плавучого Едемського саду_3
«Месопотамська Венеція», або таємниця плавучого Едемського саду_5

Ті, кому вдалося втекти від екоциду, терору і репресій режиму Хусейна, опинилися на довгі 10 років у таборах для біженців у сусідніх Ірані, Саудівській Аравії та Кувейті.

На щастя, процес відновлення почався у 2003 році, після нового військового вторгнення США в Ірак: штучна посуха закінчилася, араби почали повертатися на батьківщину.

Водночас до нині, на превеликий жаль, чистої прісної води в околицях Маадану немає, а санітарія погана, тому процес відновлення тамтешньої екосистеми може тривати ще дуже довго.

Між тим, як уже повідомляв "Останній Бастіон", посеред гірської частини Західного Ірану у провінції Ґілян височіє унікальне азербайджанське місто-тераса.

«Месопотамська Венеція», або таємниця плавучого Едемського саду_7
«Месопотамська Венеція», або таємниця плавучого Едемського саду_9
Читайте також:
Життя
Як можна використати батарейки від одноразових вейпів.
вчора, 14:25
Життя
Цей випадок викликав емоційний резонанс серед шанувальників японського автопрому та шанувальників аніме
17 липня, 18:00
Життя
Уран може мати іншу внутрішню структуру або еволюційну історію порівняно з іншими планетами-гігантами.
17 липня, 13:49
Життя
Факт того, що центр Сахари залишається стійким до озеленення, свідчить про те, наскільки складно подолати наслідки кліматичних змін.
15 липня, 16:10
Життя
Результати базуються на аналізі даних зі страхових заявок.
13 липня, 09:04
Життя
Космічний телескоп «Хаббл» зазнімкував масивне скупчення галактик, що викривляє простір-час.
13 липня, 06:15