Енергія, мікросхеми, Тайвань: точки спалаху на 2023 рік

СВІТ
17.01.2023, 15:05
Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Керівники бізнесу, які зібралися в Давосі, зважують нові ризики в глобальній економіці


Нова епоха суперництва великих держав перекроює карту світової економіки та змушує керівників компаній орієнтуватися навколо все більшої кількості глобальних точок спалаху.

У зв’язку з гарячою війною, що вирує в Європі, і холодною, що загострюється між США та Китаєм, решта світу перебуває під тиском, щоб обрати сторону. Політичні лідери нав’язують нові економічні пріоритети, борючись за запобігання дефіциту життєво важливих товарів — від природного газу до напівпровідників — і використовують ті, які вони контролюють, як важелі впливу.
 
Для титанів торгівлі, які зібралися цього тижня в Давосі, все це знаменує відхід від епохи дедалі тісніших глобальних зв’язків, коли великий бізнес вважав, що йому вдалося зробити світ плоским. Тепер його чекає горбиста поїздка.

Енергія, мікросхеми, Тайвань: точки спалаху на 2023 рік_1

Світ стає все більш нестабільним

За останні кілька років показники економічної непередбачуваності досягли найвищого рівня в новітній історії

Дебати на Всесвітньому економічному форумі будуть точитися навколо цих нових геоекономічних ризиків. Деякі з них зосереджуються на ключових товарах або ринках, як-от світова увага до енергетичної безпеки після вторгнення росії в Україну або кампанія США, спрямована на позбавлення Китаю передових технологій. Інші – географічні, перш за все загроза конфлікту на Тайвані.

«Ми живемо у більш фрагментованому світі, який охоплює фінансову нестабільність, тому одне, про що всі думають: куди і як інвестувати в більш багатополярному світі», – сказала Карен Харріс, Нью-Йорк. директор Macro Trends Group у консалтинговій фірмі Bain & Co., перш ніж вилетіти до Давосу.

Ось огляд деяких із ймовірних гарячих точок цього року у світі економічного управління державою, що стає все більш насиченим.

Озброєна енергія

Енергетика лежить в основі економічної війни, яка протистоїть США та союзникам проти росії. Обидві сторони намагалися використовувати її як зброю, і у 2023 році існує ймовірність подальших потрясінь.

Президент володимир путін заявляє, що росія не буде продавати нафту жодній країні, яка бере участь в обмеженнях цін, які США та їх союзники з Великої сімки намагаються встановити. Наразі це означає обмеження в 60 доларів за барель. Правила G-7 допомогли підштовхнути російський експорт сирої нафти значно нижче цього порогу — потенційно обмежуючи можливості путіна фінансувати війну.

У росії ще є покупці, зокрема Індія, Китай і Туреччина. У нього також є можливість повністю припинити постачання, що спричинить хаос на нафтових ринках — загрожуючи повторенням торішнього стрибка цін на сиру нафту, який підштовхнув всюди ріст інфляції ще вище.

Енергія, мікросхеми, Тайвань: точки спалаху на 2023 рік_3

Це не все про сиру нафту. Подібні обмеження на нафтопереробні російські продукти, такі як дизельне пальне, мають запрацювати наступного місяця, і деякі західні чиновники побоюються, що це може спровокувати дефіцит.

А закриття російських газопроводів залишило велику діру у світовому постачанні. Наразі тепла європейська зима допомогла зменшити дефіцит і знизити ціни на газ та електроенергію. Однак, цього року країни, ймовірно, будуть намагатися зафіксувати дефіцитні постачання зрідженого палива.

Виробництво напівпровідників на підприємстві GlobalFoundries на Мальті, Нью-Йорк.
Виробництво напівпровідників на підприємстві GlobalFoundries на Мальті, Нью-Йорк.

Битва за фішки

Напівпровідники, найважливіші компоненти всього, починаючи від електромобілів і закінчуючи балістичними ракетами та новими технологіями штучного інтелекту, стають одним із найважливіших полів бою глобальної економіки.
 
Протягом останнього року адміністрація Байдена використовувала різні інструменти, включаючи експортний контроль, щоб перешкодити Китаю купувати або виробляти найсучасніші чіпи. Він також запустив програму субсидій у розмірі 52 мільярдів доларів для вітчизняної індустрії мікросхем, щоб повернути виробничі потужності додому.

Енергія, мікросхеми, Тайвань: точки спалаху на 2023 рік_7

США стверджують, що їх жорсткі обмеження спрямовані на військовий потенціал Китаю, а Пекін стверджує, що вони є частиною більш широких зусиль, спрямованих на зупинення економічного розвитку Китаю. У будь-якому випадку, американським союзникам потрібно буде взяти участь, щоб обмеження спрацювали. Нідерланди та Японія, де розташовані одні з найпередовіших виробників мікросхем, уже домовилися.

Такий союз може мати свою ціну, оскільки фірми, які виробляють мікросхеми або обладнання для їх створення, можуть програти на величезному китайському ринку. Тим часом Пекін вкладає гроші у власну напівпровідникову промисловість — хоча найсучасніші технології, ймовірно, буде важко відтворити — і він може спробувати вжити заходів у відповідь, якщо обмеження будуть посилені.

Війна за Тайвань?

Лідери США та Європи побоюються, що наступним фронтом у новій холодній війні, яка може стати гарячою, стане Тайвань.

Китай заявив, що Тайвань є його власним відтоді, як повалений націоналістичний уряд у Пекіні втік туди після комуністичної революції. Нещодавно Пентагон заявив, що не бачить ознак неминучої атаки. Але він очікує більшої агресивної поведінки, яка стала зразком після того, як колишній спікер Палати представників Ненсі Пелосі викликала шалену реакцію Пекіна, відвідавши острів у серпні, посиливши військові навчання та вторгнення з повітря та з моря. Президент Джо Байден пообіцяв надіслати американські війська у разі вторгнення, чого він виключив в Україні. 

Крім очевидних ризиків прямого конфлікту між наддержавами, протистояння має економічний вимір. Являючись домом для найбільшого у світі виробника мікросхем TSMC, Тайвань має вирішальне значення для всіх видів глобальних ланцюгів постачання. Навіть ескалація, окрім війни, як китайська блокада, може викликати колосальний ефект доміно.

Військові навчання в Мяолі, Тайвань, у липні.
Військові навчання в Мяолі, Тайвань, у липні.

Крок Китаю проти Тайваню та ймовірна відповідь Заходу «є непередбаченою ситуацією, яку всі планують», — каже Тім Адамс, виконавчий директор Інституту міжнародних фінансів. «Кожна фірма обмірковує, як виглядатимуть ці санкції та хто стане союзником США».

«Friendshoring» і субсидії

Уряди все більше готові використовувати свою економіку як інструмент державного управління. У нападі це може означати відмову суперникам у доступі до товарів чи ринків. Що стосується оборони, це означає, що лише союзникам можна довіряти постачання стратегічних надходжень, ідея, відома як «френдсборінг».

Але друзі можуть посваритися, і найпривітніший берег з усіх – вдома. Ось чому країни збільшують субсидії для своїх вітчизняних виробників — це відхід від традиції вільної торгівлі, яка вже спричиняє тертя.

Адміністрація Байдена витрачає понад 50 мільярдів доларів на стимулювання виробників мікросхем усередині країни, а також підтримує індустрію електромобілів у рамках плану боротьби зі зміною клімату на 437 мільярдів доларів. Європа бурхливо відреагувала, звинувативши свого союзника в нечесній торговій практиці, яка стимулює компанії до переїзду в США, і заявила, що може надати власну фінансову підтримку.

Ризик полягає в глобальній гонитві субсидій, де переможцями стають країни з найглибшими кишенями, а програшами є економіки країн, що розвиваються, які вже страждають від зростального боргового тягаря.

Правління долара

Все більше і більше країн — не всі з них супротивники Америки — шукають способи вести більше бізнесу поза доларом, оскільки бачать, що США перетворюють свою валюту на інструмент для просування зовнішньополітичних цілей.

Адміністрація Байдена заморозила близько 7 мільярдів доларів резервів центрального банку Афганістану, щоб уберегти гроші від рук нових талібських правителів країни. США та Європейський Союз шукають способи законної конфіскації російських резервів на пів трильйона доларів і використання їх для відновлення України. 

Ймовірно, знадобляться багато років, щоб витіснити долар як світовий резервний актив, якщо це взагалі станеться. Статус «безпечної гавані» долара став очевидним минулого року, коли він різко зріс у бурхливі перші місяці війни в Україні. Він укорінився в усьому, від центрального банку до торгівлі товарами, і немає чіткої альтернативи.

Енергія, мікросхеми, Тайвань: точки спалаху на 2023 рік_11

Проте, серед таких країн, як Китай, росія та Іран, а також Індії та енергетичних гігантів Перської затоки, які мають більш дружні стосунки з Вашингтоном, ведеться пошук шляхів налагодження торгових зв’язків без долара. Візит президента Китаю Сі Цзіньпіна до Саудівської Аравії минулого місяця, під час якого йшли розмови про енергетичні угоди за ціною в китайській валюті з інвестиціями, спрямованими в інший бік, може бути ознакою того, що має відбутися.

Ризик для США та їхніх союзників двоякий. Їхня санкційна зброя, ефективність якої залежить від домінування долара, може втратити частину своєї сили. І вони можуть зіткнутися з вищою інфляцією, оскільки торговельні угоди між незахідними економіками блокують ключові товари з ринку, штовхаючи ціни вгору для інших покупців.

«Долар США — це прокляття для всіх нас», — сказав Джордж Йо, колишній міністр закордонних справ Сінгапуру, на конференції минулого тижня. «Якщо ви використаєте міжнародну фінансову систему як зброю, на її заміну з’являться альтернативи».
 

Автори: Салеха Мосін, Філіп Олдрік і Деніел Флетлі, - Bloomberg

Переклад з англійської: Останній Бастіон

вибір редакції
Читайте також:
Війна
У західних політиків відсутнє розуміння того, як Україна має вийти із конфлікту на прийнятних умовах. А от у ворогів усе просто і відомо.
05 грудня, 19:27
Політика
70-річного підприємця єврейського походження Чарльза Кушнера висунули на посаду посла США у Парижі. Дональд Трамп незабаром його затвердить.
03 грудня, 14:52
Світ
Наразі немає необхідного консенсусу серед 32 членів НАТО
03 грудня, 11:42
Світ
Доля світу не може залишатися в руках 5 постійних країн-членів Радбезу
02 грудня, 09:35
Опінії
Саме американська капітуляція дуже швидко перетворить росію на справжнього політичного гегемона Європи
29 листопада, 10:01
Опінії
Перемога Трампа на президентських виборах в США призвела до збурення в українських соціальних мережах
28 листопада, 17:35