«Гаманець Лукашенка» організував імпорт сільськогосподарської техніки через компанію у Німеччині
У російські регіони техніка йде переважно через Брест — безпосередньо фірмам-покупцям.
Бізнесмен Олександр Шакутін, який потрапив під санкції ЄС як «гаманець» Олександра Лукашенка, організував паралельний імпорт сільськогосподарської техніки іноземних виробників, які заявили про звільнення з російського та білоруського ринків.
Про це йдеться у спільному розслідуванні «Білоруського розслідувального центру» (БРЦ), російського видання «Верстка», німецького видання Paper trail media, за підтримки «Кіберпартизан».
Для обходу санкцій Шакутін використовує зареєстровану у Німеччині компанію SV Maschinen GmbH. У росії та Білорусі вона відома під торговою маркою «СВ Машини».
Іноземне унітарне підприємство «СВ Машини» працює в Мінську з 2010 року. російська дочірня компанія SV Maschinen GmbH ТОВ «СВ Машини» існує з 2014 року. Інформація про обидва представництва була доступна на російськомовній версії офіційного сайту SV Maschinen GmbH до вересня 2023, на момент публікації розслідування довідку про російський офіс видалили.
Згідно з митними товарними накладними за 2023 рік, які змогли вивчити розслідувачі, SV Maschinen GmbH ввозила з ЄС до росії техніку американсько-італійської CNH Industrial, німецької Amazone, шведської Vaderstad AB, датської Samson Agro та американської Deere&Company. Остання також офіційно пішла з росії після початку війни.
З квітня по кінець червня 2023 року SV Maschinen GmbH поставила до росії 50 одиниць продукції на загальну вартість понад €12,5 млн.
У 2021 році ця сума була в 20 разів меншою і не перевищила €630 тис. Змінився асортимент товарів, що ввозяться. Якщо 2021-го компанія імпортувала в основному комплектуючі та запчастини, то 2023-го — вже сільськогосподарську техніку та обладнання.
Представництво в Білорусі закінчило 2022 з чистим прибутком 3,4 млн білоруських рублів, майже на мільйон рублів більше, ніж роком раніше. російська дочірня компанія за останній рік заробила трохи більше двох тисяч євро.
Товар, який пов'язана з Шакутіним фірма імпортує, виробляється в Австрії, Сполученому Королівстві, Німеччині, Швеції, Польщі, США, Бельгії та Данії.
У російські регіони техніка йде переважно через Брест — безпосередньо фірмам-покупцям. До середини липня 2022 року постачання здійснювалося в основному через Калінінград.
Раніше БРЦ випускав інше розслідування діяльності Шакутіна, в якому пояснював, що його компанії вдалося обійти санкційне законодавство ЄС завдяки заплутаній структурі власників. Її змінили у вересні 2020 року, незадовго до запровадження обмежень проти бізнесмена.
На момент публікації 70% SV Maschinen GmbH володіє литовська EM System (їй володіють Шакутін та його давній білоруський бізнес-партнер Ігор Суботін), рештою 30% — бізнес-партнер Шакутіна, директор компанії Валентин Єгоров.
EM System володіють Олександр Шакутін Компанія знаходиться під національними санкціями Литви, її рахунки заблоковані, нерухомість та інше майно заморожено.
Як писав The Insider, Шакутін потрапив під санкції США у 2020 році за підтримку Лукашенка. У списку санкцій ЄС бізнесмен значиться як підприємець і керівник компаній UAB EM System, Anulatrans SIA, «Амкодор-Центр», «Іскамед», «ПМІ Інжиніринг», SV Maschinen GmbH та «Амкодор». Про діяльність останньої компанії БРЦ має окреме розслідування.
Їх пов'язують близькі стосунки. Шакутін приїжджав до тещі Лукашенка копати картоплю. Лукашенко також допоміг Шакутіну з грошима, коли той у 2016 році вирішив побудувати багатофункціональний комплекс «Шантер Хілл» площею 140 тисяч м² поряд із Дроздами та Мінськом-Ареною, зазначає БРЦ.
Бізнес Шакутіна, пов'язаний із реекспортом, розквіт у 2011 році, коли Олександр Лукашенко своїм указом створив пільги для імпорту з метою реекспорту. Його указ звільнив імпортерів від сплати ПДВ за умови, що товар буде вивезений з Білорусі. За підрахунками розслідувачів, виручка квіткового бізнесу Шакутіна — компанії «Белтаможвілія», якою володіють дружина, син та тесть Шакутіна, — за два роки становила $264 млн.