Гроші не пахнуть

СВІТ
01.07.2023, 10:37
Гроші не пахнуть

Попри війну та санкції, країни ЄС постачають до росії обладнання для отримання нафти та газу на сотні мільйонів євро.

Минулого тижня Євросоюз запровадив 11 пакет санкцій проти росії. Нові обмеження вкотре торкнулися експорту нафти. З самого початку повномасштабної війни європейські країни поставили за мету позбавити росію нафтогазових доходів і ускладнити фінансування війни.

Однак на практиці західні компанії продовжують постачати до росії товари подвійного призначення та передові технології, включаючи обладнання для видобутку нафти, переробки та зрідження газу. Нова-Європа розповідає про найбільші поставки, які нам вдалося знайти.

Про це йдеться у дослідженні "Нової газети. Європа".

Минулого вересня росія сама загнала себе в пастку. Вона зупинила роботу «Північного потоку — 1», яким газ йшов з Ленінградської області до Німеччини. Ще на початку 2022 року по «Потоку» надходило понад половину всього експорту газу з Росії до ЄС, а в 2021 році — 40%, випливає з даних Bruegel. Також зупинилися постачання газопроводом «Ямал — Європа» і скоротився транзит через Україну. (2024 року він може припинитися повністю).

Гроші не пахнуть_1

У 2023 році постачання трубопровідного газу з росії до Європи знизилися на 85% порівняно з тим самим періодом довоєнного 2021-го.

У результаті «Газпром» уже вимушено знизив видобуток газу майже на чверть. А надходження до бюджету від податків та експортних мит на газ скоротилися майже вдвічі, до 710 млрд. рублів у січні — травні цього року.

Здавалося б, криза в газовій галузі, падіння доходів бюджету росії — саме те, чого прагнула Європа.

Але парадоксальним чином ЄС не лише запроваджує санкції, а й сам допомагає росії розвивати альтернативні способи експорту енергоресурсів.

По-перше, Європа нарощує закупівлю у росії скрапленого природного газу. За перші п'ять місяців 2023 року вони виросли майже на 30% до січня — травня 2021 року.

Євросоюз вкладає мільярди євро у будівництво нової інфраструктури для імпорту ЗПГ, щоб позбавитися залежності від російського газу. Але сам просто переходить на ЗПГ із росії, дивувався у коментарі Reuters віце-міністр енергетики Литви Альбінас Зананавічюс.

Гроші не пахнуть_3

По-друге, Євросоюз постачає росії технології для розвитку ЗПГ, незважаючи на те, що це було заборонено п'ятим пакетом санкцій у квітні 2022 року.

Як виявила "Нова-Європа" за допомогою бази ImportGenius, з 24 лютого до кінця листопада 2022 року з ЄС до Росії ввезли обладнання майже на 420 млн доларів (28,5 млрд рублів) для будівництва нового заводу "Арктик СПГ 2" на Гиданському півострові. поряд із Ямалом.

Після введення в експлуатацію він стане одним із найбільших у росії. Причому 80% газу планують продавати не до Європи, а Азії.

Більшість проекту «Арктик СПГ 2» (60%) належить компанії «Новатек». Це найбільша приватна газовидобувна компанія росії.

У її акціонерах — Леонід Міхельсон, друг владіміра путіна Геннадій Тимченко (перебуває під санкціями ЄС), французька корпорація Total та «Газпром».

Як писала раніше «Нова-Європа», у 2022 році Total стала лідером із заробітків у росії серед іноземних компаній, які не пішли з росії після початку війни.

Гроші не пахнуть_5

Попри війну та санкції, «Новатек» встиг отримати основне обладнання за всіма трьома лініями «Арктик СПГ 2», поділився у жовтні 2022 року засновник компанії Леонід Міхельсон. Найбільшими постачальниками, судячи з митних даних, стали американська Baker Hughes та її італійська «дочка» Nuovo Pignone.

У березні-серпні до росії завезли її обладнання майже на 87 млн доларів, хоча раніше Baker Hughes заявляла, що припиняє постачання та обслуговування російських ЗПГ-проектів. Також обладнання на десятки мільйонів поставили німецькі Linde та SVT, італійські Ansaldo Energia та Officine Ram Power.

При цьому 84% постачання на адресу «Арктик СПГ 2» мали потрапляти під експортний контроль — це означає, що такі технології можна продавати лише за спеціальними ліцензіями. Частина митних кодів, за якими в росію ввозилося обладнання, перераховані в регламенті Ради ЄС про санкції. Частина входить до списків кодів товарів подвійного призначення та передових технологій. Їх регулярно публікує та оновлює ЄС.

Як «Новатек» зміг обійти санкції

8 квітня 2022 року ЄС заборонив постачання "товарів, які могли б сприяти зміцненню промислових потужностей росії", у тому числі обладнання для виробництва зрідженого природного газу.

Однак у супутньому законодавстві було зазначено, що якщо договір про постачання було укладено до 9 квітня 2022 року, то вивезти обладнання можна було до 10 липня 2022 року, пояснює Марк Бромлі, старший науковий співробітник Програми подвійного призначення та контролю за торгівлею зброєю SIPRI. І справді, 85% загальної суми поставок для «Арктик СПГ 2» було здійснено до 10 липня.

Проте обладнання, зокрема за «підсанкціонними» митними кодами (наприклад, 8419600000), йшло до росії аж до листопада.

«Завжди є можливість обійти будь-який набір санкцій та торговельних обмежень, – додає Марк Бромлі. ― Навіть сьогодні існують винятки, які дозволяють ліцензувати та експортувати товари зі списку подвійного призначення ЄС та товари із списку санкцій до Росії. Останнє слово у визначенні того, чи конкретний товар є підсанкціонним і чи підлягає він експортному контролю, мають ліцензуючі органи окремих держав — членів ЄС».

Сила "Газпрому"

«Арктик ЗПГ 2» не єдиний російський проект, який продовжував купувати обладнання безпосередньо в Європі навіть після початку повномасштабної війни в Україні. Аналогічно продовжує закуповуватися в ЄС «Газпром» та його дочірні компанії. Ми знайшли постачання щонайменше на 48 млн. доларів, і це далеко не повна сума. У частині митної документації просто не вказано країни відправлення товарів.

Завод, що будується в Амурській області, дозволить «Газпрому» переробляти газ, що надходить по «Силі Сибіру», і продавати гелій, етан, пропан, бутан до Китаю.

Завод має стати другим за величиною у світі, а його будівництво "не має аналогів в історії російської газової галузі", хвалиться на своєму сайті компанія.

Скріншот запису про постачання на 2,8 млн доларів із Франції у листопаді 2022 року
Скріншот запису про постачання на 2,8 млн доларів із Франції у листопаді 2022 року

При цьому обладнання для масштабного держпроекту "Газпром" продовжує закуповувати у Європі. Установки для виділення етану від Linde, змішувальні станції Mek Piping, теплообмінники Siemens — загальна вартість ввезеного з кінця лютого до листопада обладнання становила щонайменше 15 млн доларів. На повну потужність завод планують запустити із 2025 року.

Ще один приклад: компанія "РЕП Холдинг" (входить до складу "Газпром енергохолдинг") закупила італійське обладнання на 18 мільйонів доларів, переважно доставляючи його до росії за допомогою литовських логістичних компаній. Наприклад, вона придбала для газотурбінної установки МS5002E комплектуючі, аналоги яких у росії не виробляють. Такі установки качають газ «Турецьким потоком».

Санкції не заважають бурити

Схожа ситуація у нафтовій галузі. Санкції щодо видобутку нафти було запроваджено ще 2014 року. Тоді Євросоюз та США заборонили постачання обладнання для глибоководних, арктичних та сланцевих нафтовидобувних проектів. Весною 2022 року, після повномасштабного вторгнення в Україну, санкції розширили. Під заборону потрапило обладнання для нафтовидобутку, геологорозвідки та переробки нафти.

Гроші не пахнуть_9

Проте європейське обладнання продовжило надходити до росії, зокрема безпосередньо з Європи. І провідну роль у цьому процесі відіграли самі європейські компанії.

Ми нарахували постачання майже на 73 млн. доларів за даними бази ImportGenius. Це обладнання для нафтовидобутку було ввезено з ЄС до росії з 24 лютого до кінця листопада 2022 року. У тому числі це установки для гідророзриву пласта в арктичному виконанні, бурові установки для розробки та розвідки нафтогазових родовищ, частини обладнання та витратні матеріали.

Найбільший обсяг обладнання, на 24 млн. доларів, безпосередньо з Європи ввезли німецька KCA Deutag та її дочірня компанія Bentec. Остання виробляє у Тюмені бурові установки, зокрема які працюють у арктичних умовах.

Ще на 17,8 млн. доларів обладнання в росію ввезла «Аріс ойлфілд тулс». До грудня 2022 року її контролювало також німецьке KATT GmbH.

Зрештою, на третьому місці за обсягом покупок – компанія «Гарант сервіс». Це спільне підприємство «Газпром нафти» та Сбербанку. Обидві корпорації перебувають під санкціями ЄС, що не завадило їм придбати в Італії бурову установку за 15 млн. доларів.

Після початку війни найбільші європейські та американські нафтосервісні компанії заявили про вихід з росії. Наприклад, Halliburton передала свої активи юрособі "БурСервіс", під контроль російського менеджменту.

Тепер «БурСервіс» продовжує завозити до росії оригінальне обладнання Halliburton та інших американських, канадських компаній просто не безпосередньо, а через Сінгапур.

Так само діє американська Schlumberger. Вона не йшла з росії, але заявила про призупинення інвестицій. По суті компанія продовжує завозити своє обладнання через Арабські Емірати, Сінгапур, Китай.

Багатозначні поставки

Більшість ввезених у росію з ЄС товарів для нафтовидобутку (67%) підпадає під перелік товарів подвійного призначення та передових технологій. 2022 року такі поставки знизилися приблизно до рівня 2007 року, але зовсім не до нуля. Порівняно з 2021 роком вони втратили 40% у грошовому вираженні, скоротившись із 30 до 18 млрд євро. І це лише за офіційною статистикою Євросоюзу.

Гроші не пахнуть_11

Списки митних кодів для товарів подвійного призначення та передових технологій офіційно публікує та оновлює ЄС. Ми завантажили списки, а потім вивантажили дані про експорт товарів із цими кодами з Євростату.

Важливо, що отримана таким чином статистика щодо санкційних товарів не точна. Митні коди виявляються ширшими за списки товарів подвійного призначення і включають безліч товарів, які не підпадають під санкції, зазначає Марк Бромлі, старший науковий співробітник Програми подвійного призначення та контролю над торгівлею зброєю SIPRI. А проте, ці розбіжності повинні поступово сходити нанівець протягом 2022 року, оскільки обсяг торгових обмежень розширюється.


Скорочення постачань йшло хвилями. Перші заборони на експорт товарів подвійного призначення запровадили вже у лютому 2022 року, наступного дня після вторгнення росії до України. Потім цей список розширювався у квітні, червні, липні, жовтні. Проте більшу частину року продаж чутливих товарів тримався на рівні приблизно наполовину нижче за довоєнний. росія офіційно закуповувала товари приблизно на 1,3 млрд євро щомісяця.

Гроші не пахнуть_13

У грудні перелік товарів подвійного призначення було розширено, і постачання впало на 60% до довоєнного рівня. Тоді в росію нарешті заборонили постачати нервово-паралітичні речовини, прилади нічного бачення та радіонавігаційне обладнання, електроніку та IT-компоненти для військової промисловості, а також засоби придушення заворушень.

Гроші не пахнуть_15

Втім, постачання деяких товарів зі списку передових технологій у 2022 році навіть зросло. Здебільшого це стосується медикаментів, лабораторного та медичного обладнання. Але не тільки. Наприклад, збільшився продаж промислового обладнання: печей, теплообмінників, обладнання для буріння та видобутку корисних копалин, контейнерів для зрідженого газу, а також сигнальних ракет, смартфонів та деталей до них.

«Регламент передбачає низку винятків із заборони на постачання товарів подвійного призначення: товари та технології для гуманітарних та медичних цілей, для використання ЗМІ, оновлення програмного забезпечення, пристроїв споживчого зв'язку, а також для особистого використання особами, які подорожують до росії та членами їх сімей» , – пояснює «Новій-Європа» санкційний юрист на умовах анонімності.

Крім того, експорт товарів подвійного призначення можуть дозволити, якщо договір про постачання було укладено до 26 лютого 2022 року, а сам дозвіл було запитано до 1 травня 2022 року.

У Єврокомісії не відповіли на наше прохання про коментар.

"Нова Європа" підготувала цей матеріал у рамках спільного проекту з німецьким виданням Süddeutsche Zeitung.

Читайте також:
Світ
Гроші були сплачені московською студією Walt Disney Studios Sony Pictures Releasing (WDSSPR).
06 січня, 15:17
Економіка
Вантажні потяги продовжують щодня їздити між двома країнами Балтійсько-Чорноморського міжмор'я. Жодні накладені обмеження не завада.
29.12.2024, 10:34
Політика
Словаччина є одним з найбільших покупців російського газу, що залишилися, і посилює тиск на Україну
28.12.2024, 07:15
Економіка
Розкішні європейські та американські товари, як і раніше, продаються у російських крамницях. Жодні санкції не завадили жвавій торгівлі.
26.12.2024, 14:55
Політика
На двох Микола Корецький та Юрій Лебедин володіють 32 млн російських рублів. Також вони мають бізнес на росії.
24.12.2024, 10:05