Грузія хоче, щоб росія залишила її землю в рамках мирної угоди з Україною

Опінії
02.02.2023, 19:30
Саломе Зурабішвілі
Саломе Зурабішвілі

росія повинна "дізнатися, де проходять її кордони", - сказала Зурабішвілі

Журналіст видавництва Bloomberg


Президент Грузії сказала, що росія повинна припинити свою майже 15-річну окупацію території її країни в рамках можливої ​​мирної угоди про припинення війни Кремля в Україні.

«росія має дізнатися, де проходять її кордони», — сказала президент Саломе Зурабішвілі в інтерв’ю в столиці Тбілісі. "Грузинські питання повинні бути на столі, тому що ніхто не повинен думати, що цю війну можна вирішити без відступу росії з усіх окупованих територій" в регіоні, сказала вона.
 
Заклик Зурабішвілі до відновлення регіонального порядку залежить від вирішальної поразки в Україні президента росії володимира путіна, момент, за її словами, швидко наближається. «росія вже практично програла битви, майже не повністю, — сказала вона у своїй президентській резиденції, фасад якої прикрашений прапорами Грузії та України. 

Війна у Грузії. 2008 рік
Війна у Грузії. 2008 рік

росія відправила танки та війська в радіус 20 миль від Тбілісі під час короткої війни з Грузією у 2008 році за дві сепаратистські території, які кремль пізніше визнав незалежними, ставши першим випадком, коли рф в односторонньому порядку перекроїла кордони держав, які виникли після розпаду 1991 року. радянський союз. Відтоді росія розмістила свої війська в Абхазії та Південній Осетії, окупувавши приблизно п’яту частину території Грузії, яка залишається міжнародно визнаною частиною кавказької республіки.

Велика помилка

Не вимагаючи від росії повного виходу в рамках умов капітуляції, «західний світ зробить ще одну велику помилку — таку ж велику, як 2008, 2014 роки», — сказала Зурабішвілі, маючи на увазі анексію москвою українського Криму у 2014 році. 
Майже рік після того, як росія вдерлася в Україну, результат війни залишається неясним, оскільки обидві сторони готуються до потенційно вирішальних битв навесні.

США та європейські союзники України збільшили постачання зброї, щоб посилити сили Києва проти широкомасштабного наступу, який, побоюються офіційні особи, планує росія.

Критика Зурабішвілі, яка народилася у Франції на адресу росії, викликала у неї розбіжності з урядом Грузії, який намагався уникати антагонізмів путіна через його вторгнення в Україну. 

Війна у Грузії. 2008 рік
Війна у Грузії. 2008 рік

Хоча він засудив «невиправдану» агресію росії, прем’єр-міністр Іраклій Гарібашвілі не запровадив санкцій проти росії та відмовився надати військову допомогу Україні, звинувативши критиків його політики минулого місяця у прагненні «створити другий фронт у Грузії». 

Нація з менш ніж 4 мільйонами людей розширила торгівлю зі своїм північним сусідом і прийняла десятки тисяч росіян, які втекли з країни із заощадженнями в руках, що призвело до надприбутку економіки Грузії у  2 мільярди доларів минулого року.
70-річна Зурабішвілі була обрана у 2018 році першою жінкою-президентом Грузії, здебільшого церемоніальною роллю, хоча формально вона є головнокомандувачем. В інтерв’ю вона дала зрозуміти, що усвідомлює межі своєї здатності впливати на політику, хоча вона також сказала, що її відкрита позиція на підтримку України користується підтримкою серед грузин.

ЄС, НАТО

Проте, вона визнала, що влада має бути «обережнішою», враховуючи статус Грузії як країни під частковою російською окупацією та відсутності захисту країн Європейського Союзу та Організації Північноатлантичного договору, до яких вона прагне приєднатися.

Амбіції Грузії щодо вступу в ЄС зазнали удару в червні, коли країни-члени надали статус кандидатів Україні та сусідній Молдові, поставивши їх на шлях приєднання до блоку, водночас сказавши Тбілісі, що йому все ще потрібно виконати певні умови, щоб досягти тієї ж категорії.

Європейський парламент засудив Грузію за пригнічення свободи ЗМІ та відступ від судової реформи та громадянських свобод — у тому числі колишнього президента Михайла Саакашвілі, який зараз перебуває у лікарні під час відбування ув’язнення, яке, на думку його прихильників, є політично мотивованим. Уряд Грузії відкидає звинувачення.

Саакашвілі був затриманий у жовтні 2021 року після того, як вперше в’їхав до Грузії після відставки в кінці свого президентства у 2013 році. Він втік за кордон, коли керівна партія «Грузинська мрія», заснована його конкурентом-мільярдером Бідзіною Іванішвілі, найбагатшою людиною країни, звинуватила його в зловживанні владою.

Уряд каже, що він нелегально перетнув Грузію. 

Зурабішвілі, яка має повноваження помилувати лідера проєвропейської Революції троянд у 2003 році, не стала коментувати свої плани, але сказала, що не думає, що «окремий випадок визначить наше європейське майбутнє». 

Попри те, що Грузія не виконала деяких вимог ЄС, частково через політичні розбіжності, президент сказав, що настав час для «стратегічного рішення, яке має прийняти Європа». Країна не може дозволити собі ще одну невдачу в отриманні офіційної кандидатури, яка може підбадьорити росію, представивши Грузію як «сіру зону» для її амбіцій, сказала вона. 

«Ви повинні надати нам статус кандидата», – сказала Зурабішвілі. «Ми не ідеальні, я знаю, що є речі, які ми не робили, але я думаю, що, попри все це, нам потрібно рухатися вперед» (дуже дивно спостерігати заяви президента який має доволі обмежені повноваження на фоні величезного логістичного коридору для обходу санкцій з боку Грузії до рф, та відмова у поверненні українських ПРО систем, які були надані у 2008 році, здається, що Грузія хоче вивчити ставлення заходу до себе, або покращити його, на фоні можливої реваншистської політики рф в подальшому - Ред. Останній Бастіон).

Автори: Гелена Бедвелл, -  Bloomberg

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Опінії
Кіоскери з Банкової роками наживаються на українцях, чим допомагають ворогу. Кривавому «Кварталу 95» головне гроші, на Україну байдуже.
вчора, 07:10
Опінії
Ларьочніки отримавши доступ до держбюджету оплачують лобістів, а лобісти роблять з ларьочніка «лідера нації»
18 квітня, 15:37
Опінії
Безвольний та несамостійний Зеленський при всесильному сірому кардиналі Єрмаку — це повна імпотенція та безвідповідальність влади.
18 квітня, 10:03
Опінії
Ну так це презентує Офіс Президента, читай сам ЗЄрмак.
17 квітня, 17:03
Опінії
«Укроборонпром» цей хафівець вже «підняв», що немає чим воювати.
17 квітня, 15:05
Опінії
Під час війни засоби масової дезінформації піарять Зеленську, порівнюючи її з королевою.
17 квітня, 11:40