Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?

03 травня, 10:01
Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?

Деякі істоти на Землі можуть похвалитися неймовірно довгою тривалістю життя, яке набагато перевищує середнє життя людини.

Хоча “абсолютна межа” життя людини, як кажуть, становить 150 років, але це лише мить порівняно зі століттями та тисячоліттями, які проживають деякі інші види. А дехто взагалі може зупинити або звернути назад процес старіння.

Хоча є дуже довгоживучі сухопутні тварини (наприклад, найстарішій черепасі майже 190 років), але ніхто з них не потрапив до цього списку. Тому що справжні чемпіони-довгожителі мешкають у воді.

Ось 10 найбільш довгоживучих тварин у світі.
 

1. Гренландський кит: приблизно 200 років

Гренландські кити (Balaena mysticetus) - довгоживучі ссавці. Точна тривалість життя цих арктичних та субарктичних китів невідома, але кам'яні наконечники гарпунів, знайдені у деяких здобутих особин, доводять, що вони з комфортом живуть понад 100 років та можуть прожити понад 200 років.

Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?_1

Кити мають мутації в гені під назвою ERCC1, який бере участь у відновленні пошкодженої ДНК, що може допомогти захистити китів від раку – потенційної причини смерті. Крім того, в іншому гені, званому PCNA, є ділянка, яка була продубльована. Цей ген бере участь у зростанні та відновленні клітин, і його дублювання може уповільнити старіння.

2. Алеутський морський окунь: 200+ років

Алеутський морський окунь (Sebastes aleutianus) - одна з найбільш довгоживучих риб, максимальна тривалість життя якої становить не менше 205 років. Ці рожеві або коричневі риби мешкають у Тихому океані від Каліфорнії до Японії. Вони виростають до 97 сантиметрів у довжину і харчуються креветками та дрібною рибою.

Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?_3

3. Звичайна перлина: 250+ років

Мідії Звичайні перлинки (Margaritifera margaritifera) – це двостулкові молюски, що фільтрують частинки їжі з води. В основному вони мешкають у річках та струмках і зустрічаються у Європі та Північній Америці. Найстарішій відомій перлині було 280 років. Ці безхребетні мають велику тривалість життя завдяки низькому метаболізму.

Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?_5

4. Гренландська акула: 272+ років

Гренландські акули (Somniosus microcephalus) мешкають у глибинах Північного Льодовитого та Північного Атлантичного океанів. Вони можуть рости до 7 метрів у довжину і харчуються рибою, морськими ссавцями, такими як тюлені.

Дослідження тканин ока гренландської акули, проведене у 2016 році, показало, що максимальна тривалість життя цих акул становить не менше 272 років. Вік найбільшої акули у цьому дослідженні оцінювався приблизно 392 року, і дослідники припустили, що можуть жити 512 років.

Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?_7


5. Трубчастий черв'як: 300+ років

Трубчасті черв'яки - це безхребетні, які відрізняються тривалим терміном життя в холодному, стабільному середовищі морських глибин. Дослідження 2017 року показало, що Escarpia laminata, вид трубчастих хробаків, що мешкають на дні океану в Мексиканській затоці, зазвичай мешкає до 200 років, а деякі екземпляри – понад 300 років. Трубчасті черв'яки мають низький рівень смертності за невеликої кількості природних загроз.

Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?_9

6. Молюск Океанічний венус: 500+ років

Океанічний венус (Arctica islandica) мешкає у північній частині Атлантичного океану. Цей морський вид може жити навіть довше, ніж інший двостулковий молюск у цьому списку – мідія Звичайна перлина. Вік одного океанічного молюска, знайденого біля берегів Ісландії 2006 року, становив 507 років. Стародавнього молюска прозвали Мін, оскільки він народився в 1499, коли в Китаї правила династія Мін (з 1368 по 1644).

Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?_11


7. Чорний корал: 4000+ років

Корали виглядають як барвисті підводні камені та рослини, але насправді вони складаються з екзоскелетів безхребетних, які називають поліпами. Ці поліпи постійно розмножуються і замінюють один одного, створюючи генетично ідентичні копії, що з часом призводить до того, що екзоскелет корала стає дедалі більше. Таким чином, корали складаються з безлічі ідентичних організмів, а не є єдиним організмом як гренландські акули або океанічні молюски. Тому тривалість життя коралу – це скоріше командна робота.

Корали можуть жити сотні років і більше, але глибоководні чорні корали (Leiopathes sp.) є одними з тих, що довго живуть. Вік зразків чорного корала, знайдених біля узбережжя Гавайських островів, становить 4265 років.

Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?_13


8. Скляна губка: 10000+ років

Губки складаються з колоній тварин, схожих на корали, і можуть жити тисячі років. Скляні губки - одні з довгоживучих губок на Землі. Представники цієї групи часто зустрічаються в глибинах океану і мають скелет, що нагадує скло, звідси та їхню назву. Вік скляної губки, що належить до виду Monorhaphis chuni, становить близько 11 000 років. Інші види губок можуть жити ще е довше.

Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?_15


9. Медуза Turritopsis dohrnii: потенційно безсмертна

Turritopsis dohrnii називають безсмертними медузами, оскільки потенційно вони можуть жити вічно. Медузи починають своє життя як личинки, потім влаштовуються на морському дні і перетворюються на поліпи. Потім із цих поліпів утворюються вільно плаваючі медузи. Зрілі Turritopsis dohrnii особливі тим, що при фізичному пошкодженні або голоді вони можуть перетворюватися назад на поліпи, а потім повертатися у стан медузи.

Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?_17

Медузи, які мешкають у Середземному морі, можуть повторювати цей подвиг, звертаючи свій життєвий цикл назад багаторазово, і тому за сприятливих умов можуть ніколи не померти від старості. Turritopsis dohrnii крихітні – менше 4,5 міліметрів у поперечнику – та поїдаються іншими тваринами, такими як риби.


10. Гідра: також потенційно безсмертна

Гідри - це група дрібних безхребетних з м'яким тілом, трохи схожих на медуз. Як і Turritopsis dohrnii, гідри також потенційно можуть жити вічно. Гідри не виявляють ознак погіршення стану із віком.

Хто є найбільшим довгожителем на Землі ?_19

Ці безхребетні в основному складаються із стовбурових клітин, які постійно відновлюються шляхом дублювання чи клонування. У природних умовах гідри не живуть вічно через природні загрози, такі як хижаки і хвороби, але без цих зовнішніх загроз вони могли б бути безсмертними.
 

Читайте також:
Світ
Мешканка селища Праймур Сендз на острові Тасманія випадково натрапила на дивну істоту. Її винесло на берег із глибин Тихого океану.
22 вересня, 17:12
Світ
Ось уже понад 700 років жителі країни висхідного сонця використовують унікальну технологію, яка дозволяє зберігати наявну кількість дерев.
17 вересня, 21:31
Життя
«Вогні землетрусу» довгий час належали до старих народних казок.
13 вересня, 17:25
Життя
Дикі кабани на південному сході Німеччини містять високий рівень радіоактивного цезію.
11 вересня, 12:26
Політика
З обмілінням Дніпра і зникненням Каховського водосховища через дії росіян перед людським оком знову постала унікальна географія.
09 вересня, 19:53
Життя
Американські науковці з'ясували, яким чином відбувається "злам" геному організму-носія і підкорення його паразиту.
05 вересня, 17:22