Карантин та епідемія призвели майже до повного краху шоу-бізнесу та туризму
Депутати хочуть скасувати податки для працівників культури.
На сайті Верховної Ради з’явився текст законопроєкту № 3379 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо державної підтримки культури, малого бізнесу та креативних індустрій у зв'язку з дією заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Авторами є група народних депутатів від фракції «Слуга народу» на чолі з Олександром Ткаченком. Автори зазначають, що законопроєкт розроблений з метою підтримки культури у зв’язку із поширенням коронавірусу COVID-19.
Що пропонують депутати
До основних положень законопроєкту можна віднести:
1. Креативні індустрії та заклади культури звільнятимуться від сплати ПДВ на послуги, податку на прибуток.
2.Запроваджується ставка податку в10 відсотків по операціях з постачання на території України послуг туристичними операторами, іншими суб'єктами підприємницької діяльності, що надають послуги з тимчасового розміщення (проживання), харчування, екскурсійних, розважальних та інших туристичних послуг.
3. Звільняється від оподаткування прибуток, отриманий з 1 квітня по 30 червня 2020 року, з 1 липня по 30 вересня 2020 року, з 1 жовтня по 31 грудня 2020 року включно, туристичними операторами та туристичними агентами.
4. Встановлюється мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок компаній, які належить до креативних індустрій, на період з 18 березня по 31 грудня 2020 року.
5. Не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності).
6. Тимчасово, до 31 грудня 2020 року, пропонуються звільнити від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг:
-з організації та проведення вистав, театральних, музичних, хореографічних постановок, циркових вистав, концертів, фестивалів, конкурсів, бенефісів, естрадних шоу, виставкових, освітніх та інших культурно-мистецьких заходів (проєктів);
-прокату музичних інструментів, сценічних костюмів та взуття, театрального реквізиту, туристичного та спортивного інвентарю;
-з ремонту, атрибуції творів (виробів) образотворчого і декоративно-ужиткового мистецтва;
-з виготовлення та продажу, у тому числі через електронні системи продажу, репродукцій, наборів листівок, афіш, плакатів, а також сувенірних виробів, значків, виробів народних художніх промислів, декоративно-ужиткового, образотворчого мистецтва та фотомистецтва;
-з виробництва, налаштування, постачання, розповсюдження музичних інструментів, частин, механізмів та приладдя до музичних інструментів;
-з записування звуку та записування наживо, виробництва радіопрограм, видавання музичних творів;
-бібліотек, архівів і музеїв;
-допоміжних щодо виконавського мистецтва (щодо створення та подання творів виконавського мистецтва; щодо пропагування й організування показу творів виконавського мистецтва тощо);
-письменників, композиторів, скульпторів та інших митців;
-дизайну (графічного, просторового, предметного, веб, одягу тощо);
-фотографічних, щодо обробляння, реставрування та ретушування фотографій тощо;
-з письмового художнього перекладу;
-з реставрації обє’ктів культурної спадщини;
-спортивних шкіл, інструкторів, учителів, тренерів;
-з організацїї, проведення та сприянні спортивних заходів;
-діяльність клубів фітнесу та бодибілдингу;
-заклади харчування та ресторанного господарства.
7. Тимчасово, до 31 травня 2020 року, встановлюється ставка оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання комунальних послуг та електричної енергії у розмірі 10 відсотків.8. Тимчасово, до 31 грудня 2020 року, туристичний збір не нараховується.
8. Тимчасово, до 31 грудня 2020 року, не підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб:
-сума доходів, отриманих працівниками закладів культури, у вигляді заробітної плати та інших виплат з оплати праці коштом коштів Державного бюджету;
9. Суми коштів перерахованих до 31 грудня 2020 року платниками податків у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, у повному обсязі можуть бути включені до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного податкового року тощо.
Депутати підрахували, що очікувані втрати доходу суб’єктами господарювання в сфері культури, креативних індустрій та туризму за період з 16 березня по 1 травня 2020 року складе 5,8-8,7 млрд грн.
Очікувані скорочення найманих працівників у сфері культури за період з 16 березня по 1 травня 2020 року – 20 тис. осіб (2-5% від загальної кількості зайнятих в 1 млн осіб).
Очікувані скорочення кількості самозайнятих – 30 тис. осіб (10% від загальної кількості платників податків).
Очікувані втрати бюджету від скорочення найманих працівників, самозайнятих та фізичних осіб-підприємців – 0,4-1,2 млрд грн.
Очікувані додаткові витрати бюджету на державну допомогу та фінансову підтримку в сфері культури – 600 млн грн.