Китай висунув умови для переговорів з США

Пекін бажає побачити деякі кроки з боку адміністрації президента Дональда Трампа, перш ніж КНР погодиться на торгові переговори зі США.
Про це повідомляє Bloomberg.
Китай хоче побачити низку кроків від адміністрації президента Дональда Трампа, перш ніж погодиться на торгові переговори, зокрема — більше поваги, що передбачає стримування зневажливих висловлювань членів його кабінету, повідомило джерело, обізнане з позицією китайського уряду.
Серед інших умов — більш послідовна позиція США та готовність розглядати занепокоєння Китаю щодо американських санкцій і Тайваню, зазначив співрозмовник, який побажав залишитися анонімним через чутливість теми.
Пекін також хоче, щоб США призначили відповідальну особу за переговори, яка матиме підтримку президента та зможе допомогти підготувати угоду, яку зможуть підписати Трамп і лідер Китаю Сі Цзіньпін під час зустрічі, додав він.
Подальша доля світової економіки та фінансових ринків значною мірою залежить від того, чи зможуть США та Китай знайти спосіб уникнути затяжної торгової війни. Від часу приходу до влади Трамп запровадив мита на китайські товари на рівні 145%, що викликало у відповідь заходи з боку Пекіна й поставило під загрозу більшість торгівлі між двома найбільшими економіками світу.
Після появи цієї інформації офшорний юань зміцнився на 0,2% щодо долара. Австралійський долар, який вважається «заступником» китайської валюти, також виріс на 0,5%. Ф’ючерси індексу S&P 500 скоротили втрати, які раніше сягали 1,6%.
Швидке впровадження американських мит викликало широку громадську підтримку контрзаходів у Китаї, що створило для Сі політичний стимул відмовити Трампу в неодноразових проханнях про телефонну розмову. У вівторок Трамп знову закликав Китай вийти з ним на зв’язок для початку переговорів з метою врегулювання торгового конфлікту.
Невідомо, що саме може стати проривом для початку переговорів. Хоча обидві сторони заявляли про відкритість до діалогу, Трамп, здається, наполягає на телефонній розмові з Сі негайно, тоді як Китай хоче, щоб така розмова мала чіткий результат.
Навіть якщо вдасться домовитися про сам процес, залишаються фундаментальні питання щодо змісту будь-якої потенційної угоди. Вимоги Трампа залишаються нечіткими, і мита на китайські товари, ймовірно, повинні залишатися високими, щоб досягти його мети — збалансувати торгівлю й залучити виробництво до США.
«Складний» шлях попереду
Хоча як Китай, так і США, ймовірно, хочуть знизити мита через внутрішній тиск, переговори «навряд чи призведуть до значної деескалації», зазначила економіст Societe Generale SA з питань Великого Китаю Мішель Лам.
«Зараз трохи зрозуміліше, чого хоче Китай: повага, послідовність і призначена особа для переговорів», — сказала вона. — «Тепер м’яч на боці США — чи зможуть вони виконати ці вимоги. Але це досі складно, особливо якщо мета — стримати піднесення Китаю».
За словами джерела, найбільш важливою передумовою для початку будь-яких переговорів є впевненість китайських чиновників у тому, що ці перемовини відбуватимуться з повагою.
Попри відносно помірковану риторику самого президента щодо Сі, інші члени його адміністрації були значно жорсткішими, що залишає китайських посадовців у непевності щодо справжньої позиції США.
Якою б не була ситуація в першій каденції Трампа, китайські чиновники вважають, що зараз він має повний контроль над своєю адміністрацією. Тому коли американські посадовці роблять різкі заяви про Китай, і Трамп їх не спростовує, у Пекіні сприймають це як схвалення з боку президента.
Коментарі Венса
Хоча джерело не назвало конкретних висловлювань посадовців, Пекін останнім часом висловив особливе невдоволення словами віцепрезидента Джей Ді Венса про «китайських селян». Речник МЗС Китаю Лінь Цзянь минулого тижня назвав ці зауваження «невігласькими й неповажними» — це була рідкісна пряма догана високопосадовцю США.
Крім прагнення бачити послідовну позицію американської адміністрації, китайські чиновники також хочуть знати, чи готовий Вашингтон розглядати деякі занепокоєння Китаю, зокрема те, що США вживають політику, спрямовану на стримування модернізації КНР.
Останніми роками США посилили експортний контроль щодо Китаю, намагаючись не допустити отримання Пекіном передових чипів і технологій. У понеділок адміністрація Трампа заборонила компанії Nvidia продавати в Китаї її чип H20, що стало ескалацією технологічного протистояння.
Відповідальна особа
Китай також хоче, щоб США врахували його занепокоєння в галузі національної безпеки, особливо щодо Тайваню, повідомив співрозмовник. Пекін вважає самоврядний острів частиною своєї території й заявляє про готовність до дій, включно з військовими, у разі потреби для захисту своїх претензій. Китай не планує жодних провокацій щодо Тайваню, але відповість у разі провокації, сказав він.
Нарешті, Пекін також хоче, щоб США призначили відповідальну особу для контролю за переговорами. Китаю байдуже, хто саме це буде, головне — щоб ця людина діяла від імені Трампа та мала його повноваження.
Китайські чиновники також розуміють, що Трамп, можливо, захоче особисто очолювати переговори. І хоча Пекін буде польщений готовністю президента США особисто інвестувати час у такі дискусії, на думку Китаю, найефективнішим шляхом є призначення відповідальних осіб з обох сторін.
Це забезпечить найкращу підготовку до змістовного саміту між Трампом і Сі, зазначив співрозмовник.