"Китайська мрія" спростована

Опінії
05.12.2022, 13:37
"Китайська мрія" спростована

Найсуворіші у світі обмеження через Covid є прикладом того, як авторитаризм Сі Цзіньпіна переписав суспільний договір Пекіна з його народом.

Кореспондентка The New York Times

Сі Цзіньпін, сильний лідер країни, розширює контроль Комуністичної партії Китаю над своїм народом понад те, чого досяг навіть Мао Цзедун. Пан Сі пов’язав успіх «нульового Covid» зі своєю власною легітимністю як правителя, і його дотримання має пріоритет над плеканням вільного духу, який зробив Хайчжу та Китай такими яскравими.

Ця зміна завдає удару по давній суспільній угоді партії з її народом. Після жорстокого розгрому продемократичних демонстрацій на площі Тяньаньмень у 1989 році Пекін уклав неявну угоду: в обмін на обмеження політичних свобод люди отримають стабільність і комфорт.

Але тепер стабільності та комфорту стало менше, навіть коли обмеження зросли. За однією з оцінок, наприкінці листопада майже 530 мільйонів людей — майже 40% населення — перебували під певною формою карантину. Люди гинули через несвоєчасну медичну допомогу або голодували.

Апарат безпеки Китаю намагається придушити демонстрації проти «нульового Covid» — наймасштабніші протести в Китаї з часів Тяньаньмень. Поліція затримувала та погрожувала учасникам по всій країні. Уряд, не визнаючи публічно протести, також намагався притупити громадське обурення, послабивши обмеження, зокрема скасувавши деякі карантини в Гуанчжоу.

Навіть якщо пан Сі зажене невдоволення назад у підпілля, розчарування, яке виявили протести, може залишитися. «Нульовий Covid» показав легкість і явне свавілля, з якими партія могла і хотіла нав’язувати свою волю людям. Для багатьох китайців таке домінування похитнуло їхні очікування постійного прогресу та підірвало їхні амбіції та готовність ризикувати. Можливо, ніде ця зміна не відобразиться так гостро, як у найбільших мегаполісах південного Китаю: Гуанчжоу та сусідньому Шеньчжені. Саме тут у Китаї вперше почалися ринкові реформи.

Протести, які спалахнули минулого тижня, ґрунтувалися на суворій політиці проти коронавірусу, але деякі протестувальники розширили свої вимоги, щоб більш прямо протистояти відновленню влади партією. У Пекіні, Шанхаї та інших місцях вони скандували за демократію, свободу слова, кінець авторитаризму, який у першу чергу допустив «нульовий Covid».

Читайте також:
Опінії
Сполучені Штати використовують «надзвичайні заходи» для відстеження невійськового фінансування.
вчора, 18:15
Опінії
Переговори тривали станом на пізній вечір четверга у Вашингтоні
вчора, 14:15
Опінії
Відсторонення кількох високопосадовців з уряду України у вівторок після звинувачень у корупції надало цим занепокоєнням нову гостроту
вчора, 11:25
Опінії
Навздогін попередній нашій подачі про брехуна з тими ж яйцями заувага про строкатість життя, суспільства і яєць
вчора, 10:25
Опінії
На Заході все частіше поряд із військової й економічної допомоги Україні говорять про повоєнний баланс. Тобто, як унеможливити нову війну.
вчора, 08:37
Опінії
Після скандалу із закупівлями Міноборони вирішило перейти на закупівлю "раціонів", щоб не показувати ціну за одиницю продуктів
27 січня, 18:15