Корупція перемагає. РЕС — договір видобутку державних коштів

Позиція
29 травня, 16:10

А як могло бути інакше, якщо корупція в Україні процвітає, а АТ «Укргазвидобування» є флагманом корупції.

РЕС – (production enhancement contract – договір зі збільшення видобутку) & (договір видобутку державних коштів).

Наразі можна вже відзначити, що РЕС це чергова корупційна схема в Україні. А як могло бути інакше, якщо корупція в Україні процвітає, а АТ «Укргазвидобування» є флагманом корупції.

У березні 2024 року НАБУ і САП викрили схему зловживань на суму 211 млн грн під час укладення та виконання договору з підвищення видобутку природного газу між АТ «Укргазвидобування» та ТОВ «ЕКСПЕРТ ПЕТРОЛЕУМ УКРАЇНА».

В цій історії, я хочу нагадати деталі укладання РЕС та на аналізі нормативних документів і статистичних даних відобразити ту сторону РЕС, про яку всі мовчать.

Адже, без суспільного розголосу, дане кримінальне впровадження може завершитися лише зміною «криші».

Олександр Романюк, перший заступник голови правління АТ «Укргазвидобування» зазначав: «Наша мета – нарощувати обсяги товарного газу, проте більшість родовищ Укргазвидобування виснажені. Особливо це стосується західного регіону. Саме тому ми вирішили залучити партнерів і розпочали конкурс PEC. Додаткові інвестиції, технічна й управлінська експертиза, новітні технології з інтенсифікації дадуть змогу підвищити ефективність вилучення залишкових запасів виснажених родовищ, обсяг яких все ще знаходиться на значному рівні».

У 2019 році була проведена попередня кваліфікація в конкурсі на укладання договору щодо збільшення видобутку на двох групах (кластерах) газових родовищ АТ «Укргазвидобування» філії геолого промислового управління «Львівгазвидобування». ТОВ «Бейкер Хьюз Україна» (дочірня компанія американської корпорації Baker Hughes), китайський консорціум компаній «Енергетична інженерія Сіньцзян Бейкен» та «Нафтова інженерія Чжунши Шенлі», румунська Expert Petroleum Solutions SRL, а також спільне українсько-британське підприємство – СП «Полтавська газонафтова компанія» пройшли попередню кваліфікацію.

Румунська Expert Petroleum Solutions SRL:

Цікавий факт 1.

У лютому 2016 року, Petrofac Romania прийняла рішення припинити діяльність. У серпні 2016 року Антимонопольний орган Румунії схвалив поглинання британської енергетичної групи Petrofac Romania румунською компанією Expert Petroleum Solutions SRL. OMV Petrom у грудні 2016 року, повідомило про продовження контракту з новим партнером Expert Petroleum Solutions SRL, який придбав акціонерний капітал румунської дочірньої компанії групи Petrofac (початкового партнера за контрактом).

Цікавий факт 2.

У 2014-2015 роках операційний директор Petrofac Romania (Бухарест, Румунiя) був Калугін Маврикій Анісомович, який з 4 лютого 2016 року продовжив свою нафтогазову карєру у ПАТ «Укрнафта» (член Правління; Заступник Голови Правлiння; Виконавчий Вiце-Президент з питань видобутку та переробки). З листопада 2021 року до січня 2023 року, Калугін Маврикій Анісомович продовжив свою діяльність в НАК «Нафтогаз Україна» (Член правління; головний директор виконавчий Групи «Нафтогаз»).

Маврікій Калугін
Маврікій Калугін

Перемога дісталася Expert Petroleum Solutions SRL.

Після реєстрації ТОВ «ЕКСПЕРТ ПЕТРОЛЕУМ УКРАЇНА» (дата реєстрації 13 квітня 2020 року), у квітні 2020 року було підписано Договір № УГВ 4816/6320 від 17.04.2020 року.

Зі сторони АТ «Укргазвидобування» договір підписав директор виконавчий з трансформації «Групи Нафтогаз» Отто Ватерландер.

11 вересня 2020 року була підписана Додаткова угода № 1 до Договору № УГВ 4816/6320 від 17.04.2020 року, і, зі сторони АТ «Укргазвидобування» Додаткову угоду № 1 підписав директор з видобутку Нестеренко Олексій Григорович.

30 вересня 2020 року була підписана Додаткова угода № 2 до Договору № УГВ 4816/6320 від 17.04.2020 року, і, зі сторони АТ «Укргазвидобування» Додаткову угоду № 2 підписав директор з видобутку Нестеренко Олексій Григорович.

Після укладення договору, був призначений комітет з керування PEC до якого увійшли менеджери компанії «Нафтогаз»: Олександр Сендега, - директор «Львівгазвидобування», Сергій Боєв - директор зі стратегії, В’ячеслав Філатов - начальник департаменту моніторингу та планування геолого-технологічних заходів, Євген Сташенко - начальник відділу розвитку бізнесу.

Договір PEC № УГВ 4816/6320 від 17.04.2020 року АТ «Укргазвидобування» з ТОВ «ЕКСПЕРТ ПЕТРОЛЕУМ УКРАЇНА»:

Цікавий факт 3.

У договорі є визначення та інтерпретація.

  • Пункт 1.1. договору: «Базовий Видобуток означає об’єми природного газу, які мають бути доставлені в Пункти поставки кожного місяця Операційного Періоду, як вказано в Додатку F1 (Базовий Видобуток) із урахуванням можливих змін відповідно до п. 5.4.1.»;
  • Пункт 1.1. договору: «Проєкт розробки Підрядника означає, стосовно Родовища або кількох Родовищ, план, розроблений Підрядником відповідно до Додатку D (Рекомендації щодо Проекту розробки Підрядника) та який має бути затверджений АТ «Укргазвидобування» відповідно до пункту 7 цього Договору, який наведено в Додатку L («Проєкт розробки») та до якого час від часу можуть вноситися зміни відповідно до цього Договору та Закону.»
  • Пункт 1.1. договору: «Проєкт розробки означає, щодо Родовища або декількох Родовищ, план, доопрацьований АТ «Укргазвидобування» на основі Проєкту розробки Підрядника, затверджений державними органами та поданий до МЕПР, що може періодично змінюватися відповідно до цього Договору та Закону.»
  • Пункт 5.4.1.1. договору: «Протягом 20 календарних днів після Передачі Сторони повинні укласти додаткову угоду до цього Договору (надалі – «Додаткова угода No 1») для внесення змін у Додаток F-1 (Базовий Видобуток) буде змінено для врахування фактичного історичного видобутку за період з 1 січня 2020 року до останнього календарного дня (включно) місяця, що передує місяцю Дати передачі («Попередній період 2020 року»)…»
  • Додаток Е до Договору: «5. Нормативні посилання. Правила розробки нафтових і газових родовищ (Затверджений Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України 15.03.2017 № 118)».

Звернемося до Правил розробки нафтових і газових родовищ (Затверджені Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 15.03.2017 № 118), а саме що є Базовий Видобуток?

Згідно Правил розробки нафтових і газових родовищ, розділу I пункту 3. «Вимоги цих Правил поширюються на діяльність усіх суб’єктів нафтогазової галузі будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють пошуки, розвідку, проєктування систем розробки і облаштування, розробку родовищ вуглеводнів, влаштування та експлуатацію свердловин, інших промислових споруд тощо.».

Згідно Правил розробки нафтових і газових родовищ, розділу IX пункту 10. «Проєкти промислової розробки родовищ (покладів) нафти і газу після їх затвердження в установленому порядку є нормативно-технічними документами, на підставі і відповідно до яких здійснюється промислова розробка родовищ (покладів).».

Згідно Правил розробки нафтових і газових родовищ, розділу IX пункту 13. «У проєктах (технологічних схемах) один із варіантів, які розглядають, приймають за базовий. Як правило, це варіант розробки родовища на його природному режимі (без штучного впливу на поклади).».

Отже, для досягнення корупційних цілей, АТ «Укргазвидобування» знехтувала Правилами розробки нафтових і газових родовищ (Затверджені Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 15.03.2017 № 118), та придумала своє визначення БАЗОВОГО ВИДОБУТКУ!

Завдяки нехтуванню Закону України про нафту і газ та Правилами розробки нафтових і газових родовищ (Затверджені Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 15.03.2017 № 118) АТ «Укргазвидобування» вдалося занизити БАЗОВИЙ ВИДОБУТОК:

  • 2020 рік на 50,6 млн куб.метрів;
  • 2021 рік на 50,0 млн куб.метрів;
  • 2022 рік на 39,3 млн куб.метрів;
  • 2023 рік на 34,9 млн куб.метрів.

Навіщо занизили БАЗОВИЙ ВИДОБУТОК? Щоб за Збільшений видобуток розрахунки проводити за іншим тарифом (IEGTmy – Тариф за Збільшений Видобуток з Існуючих Свердловин (в доларах США за 1 тис. м3) за одиницю Збільшеного Видобутку з Існуючих свердловин поставленого в місяці m календарного року y).

Якщо хтось вважає, що видобуток на кожній Існуючій свердловині контролюється витратоміром і Збільшений видобуток Існуючих свердловин фіксує прилад…, то це не про АТ «Укргазвидобування». У них на Існуючих свердловинах витратоміри (прилади обліку видобутого газу свердловиною) відсутні, а в їх бізнесі найефективніший «ДОВІДНИК СТЕЛЯ».

Чи знали про вище зазначене, призначені до комітету з керування PEC менеджери компанії «Нафтогаз»? Звісно, що знали!!!

Чи знали про вище зазначене директор з видобутку Нестеренко Олексій Григорович? Звісно, що знав.

  • То чому НАБУ, підозрює лише двох?
  • То чому НАБУ, замовчує заниження БАЗОВОГО ВИДОБУТКУ у 2022 і 2022 році?
  • То чому НАБУ, не ініціює внесення змін до договору PEC чи його розірвання?

Ці питання, опосередковано свідчать, що головна ціль не побороти корупційну схему, а підпорядкувати.

Цікавий факт 4.

У конкурсі на укладання договору PEC, приймала участь СП «Полтавська газонафтова компанія». Технічним директором СП «Полтавська Газонафтова Компанія» до 2017 року був Ріхард Білий. З 2020 року технічним директором ТОВ «ЕКСПЕРТ ПЕТРОЛЕУМ УКРАЇНА» є Ріхард Білий. ПАТ «Укрнафта» та СП «Полтавська газонафтова компанія», того періоду (2015-2021 рр.), були пов’язані з Коломойським І.В. Відповідно, поява двох його менеджерів (Ріхард Білий та Маврикій Калугін) в даній історії, може бути невипадкова.

Цікавий факт 5.

До підписання Договору PEC № УГВ 4816/6320 від 17.04.2020 року АТ «Укргазвидобування» з ТОВ «ЕКСПЕРТ ПЕТРОЛЕУМ УКРАЇНА», приріст видобутку газу виглядав значно краще, а саме:

  • 2018 рік – +4,86 %;
  • 2019 рік – +3,19 %;
  • 2020 рік – +0,89 %;
  • 2021 рік – +1,99 %;
  • 2022 рік – +3,11 %;
  • 2023 рік – +3,00 %.

Корупція перемагає. РЕС — договір видобутку державних коштів_3

Цікавий факт 6.

Договір PEC № УГВ 4816/6320 від 17.04.2020 року АТ «Укргазвидобування» з ТОВ «ЕКСПЕРТ ПЕТРОЛЕУМ УКРАЇНА», позитивно вплинув на загальний дохід Expert Petroleum Solutions SRL, а саме:

  • 2020 рік – +53,95 млн. доларів;
  • 2021 рік – +74,23 млн. доларів;
  • 2022 рік – +89,16 млн. доларів.

Цікавий факт 7.

Чистий прибуток Expert Petroleum Solutions SRL у 2022 році становив 50 % від чистого прибутку АТ «Укргазвидобування»! Тобто, виснажені родовища в Західному регіоні економічно доцільніше розробляти ніж інші 150.

  • Чи знали про вище зазначене, призначені «нові менеджери» (О.Толмачев, С.Лагно, М.Горбатюк і інш.) АТ «Укргазвидобування»? Звісно, що знали!
  • Чи знали про вище зазначене члени правління НАК «Нафтогаз Україна» і голова правління? Звісно, що знали!

То чому не ініціювали внесення змін до договору PEC чи його розторгнення? Тому, що «корупція перемагає»?


Від Останнього Бастіону.

Зазначимо, що процедура укладення договорів РЕС проходила не на Prozorro (порушення закону про державні закупівлі), проєкт договору не був опублікований.

УГВ виставило два лоти.

У першому лоті було кілька учасників - торги можна вважати конкурентними.

В другому лоті був один учасник, по закону торги не відбулися, але договір уклали з одним учасником.

Румунська компанія Expert Petroleum Solutions SRL мала тісний звʼязок в середині УГВ і Нафтогазу.

Євген Сташенко після початку повномасштабного вторгнення рф, працевлаштувався керівником з розвитку бізнесу в Expert Petroleum Solutions SR.

З Expert Petroleum також співпрацюють Валерія Орєшко та колишній операційний директор Нафтогазу Отто Ватерландер, який безпосередньо підписував договір РЕС з Expert Petroleum.

Прикметно, що Expert Petroleum Solutions SRL є офіційним спонсором ХІ Міжнародної нафтогазової конференції Ньюфолк НКЦ: «Колтюбинг. ГРП. Бурові сервіси. Геологія та геофізика», яка проводиться у Львові 30-31 травня.

Корупція перемагає. РЕС — договір видобутку державних коштів_5
Корупція перемагає. РЕС — договір видобутку державних коштів_7

Автор : Володимир Щербина
Читайте також:
Кримінал
У березні 2022 року, посадовець придбав п'ять апартаментів у курортних містах Сакартвело — Батумі та Бакуріані.
12 грудня, 11:49
Політика
Експерт сумнівається, що голова АРМА Олена Дума не знала про дії своїх підлеглих.
12 грудня, 10:11