Козацька Полтава відкриває свої таємниці

ІСТОРІЯ
27.12.2019, 14:04
Деякі знахідки з розкопок у Полтаві
Деякі знахідки з розкопок у Полтаві

Вперше на території передмістя Полтавської фортеці, археологами виявлено споруду 17 століття

В історичному центрі Полтави, а саме по провулку Капельгородського нещодавно завершилися охоронні археологічні дослідження Полтавської археологічної експедиції ДП «НДЦ «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України. 

Проведення таких пам’яткоохоронних досліджень в історичному центрі Полтави є неодмінною складовою будь-яких земляних чи будівельних робіт. Ділянка розкопу розміщена в межах передмістя полкової Полтави, а саме в його північно-західній частині. За писемними джерелами маємо наступну інформацію. На 1766 рік в цьому районі Полтави функціонували 10 гончарних майстерень, що тяжіли до Панянки (по вулиці Михайлівській). Ця вулиця співвідноситься із Гончарним провулком ХІХ століття та сучасним провулком Капельгородського. 

Побутові речі зі споруди 17 століття, виявленої на Полтавському передмісті.
Побутові речі зі споруди 17 століття, виявленої на Полтавському передмісті.

Найцікавішою знахідкою стало відкриття господарської споруди 1620-1640 років. Її особливість полягає в тому, що це перше надійно задокументоване свідчення існування такої ранньої забудови для цієї частини міста. У споруді виявлено велику кількість знахідок: уламки димленого посуду та люльки, побутові речі (частина замка, ніж, цвяхи та ін.).

Особливий інтерес становлять польські срібні монети, одна з яких мала отвір для привішування, та деформована куля як свідчення військових дій. Маємо припущення, що домогосподарство полтавця, до якого належала ця будівля, було знищено в результаті однієї з сутичок Смоленської війни 1632-1634 років, коли загін московитів невдало намагався штурмувати Полтавський замок. 

Уламок люльки та монети зі споруди 17 століття, виявленої на Полтавському передмісті.
Уламок люльки та монети зі споруди 17 століття, виявленої на Полтавському передмісті.

Таким чином, Полтава продовжує відкривати таємниці своєї історії. Навіть порівняно невеликі археологічні дослідження мають великий науковий потенціал, особливо в історичній частині міста. Важливість присутності археологів на будівельних майданчиках є не тільки вимогою чинного законодавства України, а й запорукою збереження національної культурної спадщини.

Підписуйтеся на наш канал у телеграмі

Автор : Юрій Пуголовок
Читайте також:
Група археологів під час експедиції в окрузі Юлі автономного регіону Сіньцзян розкопала понад 700 артефактів доби династії Тан (618-906).
09 січня, 14:26
Їй не має повних аналогій серед відомих знахідок.
10.11.2020, 19:52
Під час розкопок середньовічного храму у графстві Бакінгемшир британські археологи знайшли на фундаменті унікальні піктограми.
27.10.2020, 11:26
14 дерев'яних саркофагів розкопали археологи у пустелі неподалік Каїру на околиці селища Саккара в Єгипті.
21.09.2020, 10:04
На території історико-культурного заповідника "Більськ" розпочалася щорічна планова дослідницька експедиція.
14.07.2020, 11:42
Під час розкопок старої каплиці у місті Вальядолід іспанські археологи натрапили на людський череп.
28.05.2020, 13:57