Кременчуцьке уранове родовище біля Біланівського ГЗК таки існує (документи)

ПОЛТАВА
09.07.2017, 11:40
Кременчуцьке уранове родовище біля Біланівського ГЗК таки існує (документи)

Напівміфічна «радіація», про яку з 2010 р. кричать громадські активісти та можливе знаходження якої припускали вчені – матеріалізувалася і отримала штатну назву: Кременчуцьке (в деяких джерелах – Галещинське) уранове родовище, пише Телеграф.

У четвер, 6 липня, кременчуцькі активісти представили пресі проміжний звіт про результати роботи. Лариса Сокіл живе в безпосередній близькості від діючого Єристівського ГЗК і тяготи життя поблизу такого об'єкта відчуває щодня.

Основним ризиком геолог Надія Ярмолюк вважає ризик підвищення рівня радіації. З її точки зору, після початку розробки Біланівського родовища це неминуче. Геолог повідомила, що розмови про «якусь радіацію» мають під собою підставу, тому що поруч з БГЗК, недалеко від східного борта планованого кар'єра, знаходиться Кременчуцьке родовище уранових руд. Воно відкрите геологознімальною партією №7 Південно-української експедиції в 1958-1959 роках. Описано ж в 1968 році в монографії Белевцева «Закономірність утворення і розміщення уранових родовищ України».

Нагадаємо, ні представники БГЗК, ні нардеп Жеваго, чия компанія «FERREXPO» будує БГЗК, на прес-конференціях і на прямих ефірах в студії кременчуцької телекомпанії «Візит» мовчали це уранове родовище. Хоча безумовно мали інформацію про його існування. Доказом цього може служити звіт «Інституту геохімії навколишнього середовища НАН України» (Київ) – «Основні результати інструментальних радіоекологічних досліджень території Біланівського залізорудного и Кременчуцького уранового родовища». Інститут проводив це дослідження на замовлення БГЗК.

Раніше десятки селян вийшли на протест через те, що «Ferrexpo» збирається забудовувати черговий гірничо-збагачувальний комбінат. На годину вони перекрили трасу Полтава-Кременчук та звернулися до керівництва країни з вимогами зупинити будівництво та переселити мешканців Єристівки. Протест допоміг організувати та активно підтримав «Останній Бастіон».

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: Обурені будівництвом ГЗК мешканці Єристівки перекрили трасу Полтава-Кременчук

Версія кременчуцького геолога Надії Ярмолюк набагато жорсткіша. За її словами, в Кременчуцькому урановому родовищі присутні радій, уран 238, торій та ін. Вона стверджує, що радіоактивні частинки мають властивість мігрувати в регіональних розломах порід (глибоких розломах). Таким чином, у подальшому можлива їх присутність у ґрунті, ґрунтових водах і повітрі. І неминуче, в зв'язку з цим, підвищення рівня радіації – нехай некритичного, але постійного, 24-годинного.


Також геолог розповіла про те, що величезну загрозу для екології Кременчуцького району представляють кар'єрні води БГЗК – це ропа, дуже солона вода, яка неминуче потрапить у Псел, малі річки та підземні водоносні горизонти.

Відзначимо, що на такій інформативній конференції був відсутній мер Кременчука Віталій Малецький, який в останні три тижні позиціонує себе як непримиренного і безстрашного борця проти будівництва БГЗК. Також на ній були відсутні ще два борці – депутати Бокован і Ульянов. Саме вони вимагали розсекретити архіви чи то СБУ, чи то ФСБ щоб отримати інформацію про радіоактивність Біланівського родовища.

Віктор Карпенко

Читайте також:
Руками підлеглого Євгена Бови прости Господи депутатка обласної ради Ірина Степаненко провела сесію Новоселівської ОТГ у закритому режимі.
18:20
Опорний заклад середньої освіти у селі Мартинівка підготували до капітальної реконструкції з проведенням комплексної термомодернізації.
14:06
Попри різку зміну погодних умов на Полтавщині досі спостерігається високий рівень пожежної небезпеки.
08:57
Що потрібно для того, щоб стати пілотом? Відповідь професіоналів.
вчора, 17:25
Загрозою для здоров'я відпочивальників визнали воду у Дніпрі та Сухому Кагамлику, яка не відповідає чинним санітарно-гігієнічним нормам.
вчора, 11:54