Кременчуцьке уранове родовище біля Біланівського ГЗК таки існує (документи)
Напівміфічна «радіація», про яку з 2010 р. кричать громадські активісти та можливе знаходження якої припускали вчені – матеріалізувалася і отримала штатну назву: Кременчуцьке (в деяких джерелах – Галещинське) уранове родовище, пише Телеграф.
У четвер, 6 липня, кременчуцькі активісти представили пресі проміжний звіт про результати роботи. Лариса Сокіл живе в безпосередній близькості від діючого Єристівського ГЗК і тяготи життя поблизу такого об'єкта відчуває щодня.
Основним ризиком геолог Надія Ярмолюк вважає ризик підвищення рівня радіації. З її точки зору, після початку розробки Біланівського родовища це неминуче. Геолог повідомила, що розмови про «якусь радіацію» мають під собою підставу, тому що поруч з БГЗК, недалеко від східного борта планованого кар'єра, знаходиться Кременчуцьке родовище уранових руд. Воно відкрите геологознімальною партією №7 Південно-української експедиції в 1958-1959 роках. Описано ж в 1968 році в монографії Белевцева «Закономірність утворення і розміщення уранових родовищ України».
Нагадаємо, ні представники БГЗК, ні нардеп Жеваго, чия компанія «FERREXPO» будує БГЗК, на прес-конференціях і на прямих ефірах в студії кременчуцької телекомпанії «Візит» мовчали це уранове родовище. Хоча безумовно мали інформацію про його існування. Доказом цього може служити звіт «Інституту геохімії навколишнього середовища НАН України» (Київ) – «Основні результати інструментальних радіоекологічних досліджень території Біланівського залізорудного и Кременчуцького уранового родовища». Інститут проводив це дослідження на замовлення БГЗК.
Раніше десятки селян вийшли на протест через те, що «Ferrexpo» збирається забудовувати черговий гірничо-збагачувальний комбінат. На годину вони перекрили трасу Полтава-Кременчук та звернулися до керівництва країни з вимогами зупинити будівництво та переселити мешканців Єристівки. Протест допоміг організувати та активно підтримав «Останній Бастіон».
ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: Обурені будівництвом ГЗК мешканці Єристівки перекрили трасу Полтава-Кременчук
Версія кременчуцького геолога Надії Ярмолюк набагато жорсткіша. За її словами, в Кременчуцькому урановому родовищі присутні радій, уран 238, торій та ін. Вона стверджує, що радіоактивні частинки мають властивість мігрувати в регіональних розломах порід (глибоких розломах). Таким чином, у подальшому можлива їх присутність у ґрунті, ґрунтових водах і повітрі. І неминуче, в зв'язку з цим, підвищення рівня радіації – нехай некритичного, але постійного, 24-годинного.
Також геолог розповіла про те, що величезну загрозу для екології Кременчуцького району представляють кар'єрні води БГЗК – це ропа, дуже солона вода, яка неминуче потрапить у Псел, малі річки та підземні водоносні горизонти.
Відзначимо, що на такій інформативній конференції був відсутній мер Кременчука Віталій Малецький, який в останні три тижні позиціонує себе як непримиренного і безстрашного борця проти будівництва БГЗК. Також на ній були відсутні ще два борці – депутати Бокован і Ульянов. Саме вони вимагали розсекретити архіви чи то СБУ, чи то ФСБ щоб отримати інформацію про радіоактивність Біланівського родовища.
Віктор Карпенко