Кримінальне досьє лідерів картелю. «Онур Конструкцiон» і «Онур Таахут»

12.05.2020, 20:16
Емре Караахметоглу
Емре Караахметоглу
Фото: nashigroshi.org

За період з 2017 року по квітень 2020 року фаворити «Укравтодору» виграли підряди на 37,62 млрд грн.

Уряд Дениса Шмигаля прибрав критерій «прозорої ділової репутації» стосовно компаній, які освоять 19 мільярдів гривень, які держава бере в борг для ремонту доріг. Відтак журналісти видання «Наші гроші» переглянули дані державного судового реєстру щодо лідерів картелю «укравтодорівських» фаворитів.

Група компаній «Онур», до якої входять ТОВ «Онур Конструкцiон Інтернешнл» і українське Представництво «Онур Таахут Ташимаджилик Ішаат Тіджарет ВЕ Санаї  Анонім Ширкеті», належить до трійки фаворитів серед підрядників Укравтодору останніх років.

За період з 2017 року по квітень 2020 року, як свідчать дані системи Prozorro, ТОВ «Онур Конструкцiон Інтернешнл» виграло підряди на суму 20,23 млрд грн, а представництво «Онур» – на 17,39 млрд грн. Тобто, загалом за три з гаком років – 37,62 млрд грн.

Засновниками столичної компанії «Онур Конструкціон Інтернешнл» є громадяни Туреччини Онур та Іхсан Четінджевіз, а також львів’янин Олег Фаріон – це двоюрідний брат дружини Емре Караахметоглу, що є топ-менеджером «Онуру». Фірма «Onur Taahhut Tasimacilik Insaat Ticaret Ve Sanayi A.S.» безпосередньо із нею пов’язана. Керівником «Онур Конструкціон Інтернешнл» з 2007 року є Їлдиз Бірол.

«Онур» зайшов в Україну в середині 2000-х років, і фактично відразу отримав кримінальну справу від Генпрокуратури. У 2006 році ГПУ збудилась на те, що «Онур» перерахував півмільйона двом фірмам за щебінь, який фізично так і не був поставлений на ремонт траси Київ-Одеса. Прокурори три роки намагались довести, що це крадіжка державних коштів, а потім згадки справи у реєстрі припинились.

Серед постачальників щебеню «Онуру» є пов’язані зі «Слугою народу» бізнесмени.

Проте щебінь не припинив бути однією з фішок «Онуру». За даними «Наших грошей», левову частину щебню «Онур Конструкцiон» закуповує не у кар’єрів, а у представництва «Онур Таахут» за ціною від 700 до 1300 грн за тонну. А представництво вже формує на собі маржинальний прибуток, оскільки закуповує щебінь у кар’єрів по 200-450 грн/т.

При цьому серед постачальників щебеню «Онуру» є пов’язані зі «Слугою народу» бізнесмени. Один з найдорожчих щебенів для «Онур Таахуут» поставляє ТОВ «Брекстон» (всього за 2019 рік на 25 млн грн). Засновник фірми Сергій Доровський – це член наглядової ради ПрАТ «Рижівський гранітний кар’єр» Сергія Корявченкова, двоюрідного брата нардепа від «Слуги народу» Юрія Корявченкова, більш відомого як Юзік з Кварталу.

Також постачальником щебеню для «Онуру таахут» на 4 млн грн було ТОВ «Кар-гіл» Романа Варварова, який на виборах був уповноваженим партії «Слуга народа» по Дніпропетровській області.

Вказані суми, звісно не є визначними для «Онуру». Скоріше вони є ілюстрацією до відносин з турецькою компанією самого Володимира Зеленського, який свого часу вдосталь нагастролював по Туреччині з «Кварталом-95» та Сергієм Шефіром, що нині є першим помічником президента. Після обрання президентом Зеленський відкритим текстом запропонував віддавати підряди «Онуру» та радо вітався з представниками компанії на презентації «Великого будівництва» прямо на трасі, яку ремонтував «Онур»:

Кримінальне досьє лідерів картелю. «Онур Конструкцiон» і «Онур Таахут»_1

Володимир Зеленський вітається з генеральним координатором «Онуру» в Україні Емре Караахметоглу.

Цей турок одружився з Оленою Кравс. А цієї зими його теща Надія Кравс стала власницею ТОВ «Спец комплект постач», що при Порошенку займалось експлуатаційним обслуговуванням доріг Київщини. При Зеленському і з призначенням головою Укравтодору у фірму зайшли турки, і вона почала розширювати географію своєї присутності. Днями «Спец комплект постач» отримав від Укравтодору на річне утримання шматок траси М-06 на території Рівненської області за 59 млн грн.

Ще однією ознакою приязності «слуг» до турків став тендер на будівництво Запорізького мосту за 12 млрд грн.

Ще однією ознакою приязності влади до «Онуру» став тендер на будівництво Запорізького мосту за 12 млрд грн. Укравтодор викинув з торгів чотирьох конкурентів, аби до аукціону допустити «Онур» і ще одну турецьку компанію «Гьочай», які очевидно готувались до тендеру в одному і тому ж місці. Тож «Ліга антитрасту» направила заяву в Антимонопольний комітет з даними про їхні антиконкурентні узгоджені дії.

З обранням Зеленського президентом збіглося вирішення однієї з кримінальних справ «Онуру». Рік тому полтавська поліція арештувала підозрюваних у незаконному відчуженні родючого шару ґрунту площею 5,88 га, що використовувався «Онуром» при реконструкції дороги Київ-Харків-Довжанський. Поліція нарахувала збитків державі у розмірі 243,73 млн грн. Однак у червні 2019 року Держбюро розслідувань порушило справу проти працівників поліції за «проведення незаконного затримання» онурівців, і вже в листопаді передало її на розгляд до суду.

ДБР порушило справу проти поліціянтів, які розслідували махінації «Онуру».

Загалом «Онур» фігурує у десятках кримінальних проваджень, що стосуються привласнення і розкрадання коштів, зокрема, шляхом завищення вартості виконаних робіт і економії на асфальтобетоні, надання неправдивих даних на тендер, підроблення документів, зловживання владою посадовими особами, самовільне видобування піску, глини, ґрунту, води.

Наприклад, «Онур» фігурує у справі про виграні тендери Укравтодору у Київській області за 10-15% «відкату». «Наші гроші» повідомляли, що в судових ухвалах по цій справі фігурував ще один лідер дорожнього картелю – ТОВ «Автомагістраль-Південь». Однак у цій фірмі стверджують, що з лютого 2019 року у процесуальних документах про їхнє підприємство не згадується.

Генеральний директор ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» Їлдиз Бірол за час своєї роботи отримав два вироки – по статтях «службова недбалість» (внаслідок внесених недостовірних даних з держбюджету та бюджету м.Львова «Онуру» переплатили 314 тис грн) і «службове підроблення» (підробив акти, внаслідок чого завищив вартість робіт на 76 тис грн). У 2013 році він був звільнений від кримінальної відповідальності у зв’язку із дійовим каяттям. А у 2016 році – отримав 3400 грн штрафу і заборону займати адміністративні посади, однак від призначеного покарання був звільнений у зв’язку із закінченням строку давності.

Варто зауважити важливий нюанс. Фігурування у кримінальних справах в Україні – це не завжди ознака модусу вівенді фігуранта. Частіше кримінальні справи є відображенням того, як фірму з мільярдними підрядами уявляють собі українські правоохоронці. Вони дуже люблять порушувати справи і роками не доводити їх до вироку, тримаючи клієнтів у переговорному стані. Відтак, «Наші гроші» безумовно готові надати представникам «Онуру» можливість прокоментувати інформацію у цій публікації.

Журналісти також виклали всі відомі численні факти зловживання владою або службовим становищем ТОВ «Онур Конструкцiон Інтернешнл», відображені у судовому реєстрі, які доступні за посиланням.

Ірина Шарпінська, Юрій Ніколов, Наші Гроші.

Читайте також:
Полтава
Тепер правопорушнику загрожує від 6 до 10 років позбавлення волі із конфіскацією майна. Розпочато розслідування ситуації.
25 березня, 13:45
Кримінал
Сам Макогон покинув Україну і, за останніми даними, мешкає в Канаді.
22 березня, 10:14
Полтава
Правоохоронці вилучили 250 метрів сіток із рибою, однак порушники й досі на волі. Рейд відбувся в акваторії між селами Липове і Святилівка.
20 березня, 12:38
Полтава
Тіло 58-річного жителя села Зубівка Миргородського району без ознак життя перебувало у болотистій ділянці. Правоохоронці почали слідство.
19 березня, 13:36
Опінії
Це гірше, ніж реальний бандитизм. Бо бандитів поліція деколи ловить, а цих не тільки відпускає, а ще й віддає честь.
15 березня, 17:41
Полтава
Викрадено все, що (як кажуть працівники) погано лежало: від лічильників до електропроводки, вирвану зі стін, списані залишки медобладнання.
13 березня, 19:15