Кримський вирок

ВІЙНА
08 червня, 10:33
Підтоплення Будинку культури після підриву греблі на Каховській ГЕС. Нова Каховка, Херсонська область, 6 червня 2023 року
Підтоплення Будинку культури після підриву греблі на Каховській ГЕС. Нова Каховка, Херсонська область, 6 червня 2023 року

Під російським контролем, найімовірніше, Крим перетворюватиметься на пустелю

Можливо, головною метою російської диверсії з підривом греблі Каховської ГЕС справді було прагнення не допустити українського наступу на Херсонщині та виходу української армії на адміністративний кордон Херсонщини і Криму.

Але одним із головних наслідків російського рішення може стати екологічна та демографічна катастрофа в Криму. Схоже, володимир путін хоче, щоб Крим був російським, «сакральним» і безлюдним.

Ще 2014 року, одразу після анексії Криму, я писав і говорив про те, що сама ідея цієї анексії показує повне історичне та економічне невігластво її ініціаторів. Ніколи за тисячоліття своєї історії Крим не існував без нерозривного зв'язку з материком, і ніякий Кримський міст не міг замінити цього зв'язку.

І, звичайно ж, сучасний Крим неможливо собі уявити без Північно-Кримського каналу. До його появи це був зовсім інший регіон – і з економічного, і з екологічного, і з демографічного погляду. Тому презирливі заяви представників російського керівництва та окупаційної влади Криму про те, що півострову вистачить води і води з Дніпра кримчани не потребують, могли викликати хіба що подив.

Усі вісім років після окупації Крим – із перекритим каналом – йшов до екологічної катастрофи. І практично перше, що зробили окупанти після встановлення контролю над Херсонщиною – це відновили роботу Північно-Кримського каналу, тим самим поставивши під сумнів свої заяви.

 Підрив російськими військами греблі на Північно-Кримському каналі на Херсонщині в перший день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, 24 лютого 2022 року
Підрив російськими військами греблі на Північно-Кримському каналі на Херсонщині в перший день повномасштабного вторгнення росії в Україну, 24 лютого 2022 року

Я тоді подумав, що насправді володимир путін, можливо, не такий уже й невіглас. Що насправді всі ці вісім років він розумів важливість дніпровської води для Криму, але змушений був робити гарну міну за поганої гри. Що він від початку усвідомлював важливість для окупації Криму ще й окупації суміжних територій українського півдня. Але я, схоже, помилився.

І сам Крим, й інші південні українські регіони, мабуть, залишаються для російського президента просто плацдармом для подальших спроб окупації України. Тому що, якби путін справді думав про майбутнє Криму, він ніколи не погодився б із підривом Каховської ГЕС, із фактичним знищенням Північно-Кримського каналу. Зараз, коли в Києві говорять про неможливість відновлення Каховської ГЕС, це водночас означає і неможливість відновлення Північно-Кримського каналу досить тривалий час.

 Загальний вигляд греблі Каховської ГЕС після її підриву. Нова Каховка, Херсонська область, 6 червня 2023 року. Скріншот з відео
Загальний вигляд греблі Каховської ГЕС після її підриву. Нова Каховка, Херсонська область, 6 червня 2023 року. Скріншот з відео

Для Криму це матиме сумні наслідки, хоч би яким був територіальний статус півострова в найближчому майбутньому. Без дніпровської води Кримський півострів може позбутися і великої частини своєї економіки, і великої частини свого населення, яке просто не можна буде забезпечити ресурсами для виживання в екологічній ситуації, що складається. Це відбуватиметься у будь-якому разі, питання лише у тривалості процесів.

Якщо буде відновлено територіальну цілісність України, можна уявити будівництво нової сучасної гідроелектростанції та запуск Північно-Кримського каналу. Це займе не один рік, можливо, навіть десятиліття, але зрештою призведе до відродження сільського господарства та економіки Криму і збільшення кількості населення півострова.

Але під російським контролем, найімовірніше, Крим перетворюватиметься на пустелю – навіть не повільно, але вірно, а цілком випереджальними темпами.

 Безводне русло Північно-Кримського каналу (Роздольненське відгалуження) в районі села Іллінка Красноперекопського району, травень 2021 року
Безводне русло Північно-Кримського каналу (Роздольненське відгалуження) в районі села Іллінка Красноперекопського району, травень 2021 року

Вибухом греблі володимир путін, схоже, просто продемонстрував своє справжнє ставлення до півострова: Крим завжди цікавив російського президента виключно як військова база (варто лише подивитися на мапу російських військових об'єктів у Криму). Але навіть як база Крим навряд чи буде здатний довго виконувати роль плацдарму, яку відводить півострову володимир путін.

Навіть для агресії потрібні відповідні ресурси. Навіть для агресії потрібна вода. володимир путін позбавив Крим води. Коли перед ним постала дилема появи українських військ на межі півострова і фактичного знищення майбутнього Криму, він, мабуть, не дуже вагаючись, обрав другий варіант.

ДЖЕРЕЛО: "Радіо Свобода"

Автор : Віталій Портников
Читайте також:
Світ
Історія має властивість повторюватися, здебільшого як кривавий фарс. Нині ця трагедія відбувається на окупованій Ізраїлем землі Палестини.
03 грудня, 21:31
Опінії
Ні миру, ні війни, ні України з українцями. Таке майбутнє чекало нас у разі, якби торік Зе-влада пішла б на угоду із загарбниками з РФ.
29 листопада, 20:50
Політика
Відповідь на питання доволі очевидна. Все тому, що «русскій мір» ніколи повною мірою не спрацьовував в усіх своїх ітераціях!
28 листопада, 20:28
Опінії
Окупанти перегруповуються на Херсонщині, знову. Швидше за все, невдовзі ми станемо свідками чергового «жесту доброї волі».
13 листопада, 17:04
Світ
Московія має намір стежити за Європейським Союзом з узбережжя Лівії. Для цього спорудять нову військову базу.
06 листопада, 10:32
Війна
Воєнні злочини, скоєні окупаційно-терористичним контингентом росії в Україні, свідчать про спланований геноцид.
26 жовтня, 16:05