Крок вперед два назад: «Слуги» знову взялися за прокуратуру
Депутатам пропонують пом’якшити процедуру атестації прокурорів.
На сайті Верховної Ради з’явився текст законопроєкту № 3517 «Про внесення змін до розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури». Автором є «слуги народу» Євген Петруняк.
У пояснювальній записці автор написав, що прагне за допомогою проєкту закону створити передумови для посилення професійних прав прокурорів та гарантій здійснення ними професійної діяльності, утвердження принципів верховенства права, а також подальшого інституційного розвитку органів прокуратури.
Що пропонує нардеп
Петруняк пропонує внести зміни до «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури».
Статті викласти у такій формі:
Пункт 13: Атестація прокурорів включає такі етапи:
1) визначення відповідності прокурора займаній посаді, стану професійної підготовки, його особистих якостей та результатів службової діяльності. Для з’ясування рівня володіння практичними уміннями та навичками прокурори можуть виконувати письмове практичне завдання;
2) проведення співбесіди з метою виявлення відповідності професійної етики та доброчесності.
Вказані у пункті 19 прокурори, які не успішно пройшли атестацію, за рекомендацією кадрової комісії відповідному керівникові переводяться за їхньої згодою на іншу посаду з меншим обсягом роботи, що відповідає їх професійному рівню, або звільняються Генеральним прокурором, керівником регіональної (обласної) прокуратури з посади прокурора на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру.
Пропонується скасувати норму статті: «якщо прокурор за результатами складення іспиту набрав меншу кількість балів, ніж прохідний бал, встановлений згідно з Порядком проходження прокурорами атестації, це є підставою для недопущення прокурора до етапу співбесіди і ухвалення кадровою комісією рішення про неуспішне проходження атестації таким прокурором».
І сміх і гріх
Колишній Генеральний прокурор Руслан Рябошапка, якого деякі експерти та ЗМІ пов’язували з фондами Джорджа Сороса, активно реформував прокуратуру. Тоді була змінена назва з «Генеральної прокуратури» на «Офіс генерального прокурора» і запроваджено обов’язкову атестацію прокурорів.
В Україні так звані соросята стали рупором тестування: тестують усіх від школярів до поліціянтів. Окрім хіба президентів, депутатів та інших топ-чиновників. При цьому самі тести часто є суперечливими, так у тестуванні імені Рябошапки було по кілька правильних варіантів відповідей, тоді як прокурор мав обрати лише одну. Багато хто з експертів почав говорити про розвал прокуратури через такі непродумані кроки.
Тепер же чинна влада, рупором якої і був Рябошапка, частково скасовує жорсткі норми. Прокурор, який неуспішно склав тест зможе пройти співбесіду і бути допущеним до роботи. Очевидно в Офісі чинного президента зрозуміли, що з такими «реформами» скоро не те що міністра ні з кого буде призначити, проблематично буде знайти навіть прокурора.