Літаків від Суомі чекати Україні не варто, – міністр оборони Кайкконен

СВІТ
23.03.2023, 16:58
Літаків від Суомі чекати Україні не варто, – міністр оборони Кайкконен
Фото: Останній Бастіон

Київ надіслав Гельсинкі офіційний запит на постачання винищувачів F/A-18 "Hornet" для посилення Повітряних сил Збройних Сил України.

Звістку відразу підхопили різні вітчизняні та європейські засоби масової дезінформації, поширюючи її не вдаючися до ширшого контексту.

А проте у Фінляндії у самому розпалі триває передвиборча кампанія, тож тема військової допомоги Україні – одна головних, передає медіаагенція "Останній Бастіон" із посиланням на видання "Ilta-Sanomat".

Підтриманий президентом-консерватором Саулі Нійністьо, чинний міністр оборони Антті Кайкконен із "Центристської партії" заявив, що не бачить можливості, за якою його країна передасть навіть пару вказаних літаків, бо тоді національна безпека буде під загрозою.

«Скажу різко, але відверто і чесно, особисто я негативно ставлюся до передачі винищувачів F/A-18 "Hornet" у найближчі кілька років. Фінляндія сама потребує цих літаків для власного захисту. Наразі ми можемо передати тільки кілька танків», – прокоментував ситуацію очільник міноборони Суомі.

Його колега і голова фінляндської дипломатії із "Партії зелених", яка втрачає популярність серед виборців, Пекка Гаавісто навпаки переконаний, що віддавши Україні згадані літаки можна буде придбати сучасніші у США чи Великої Британії: «Цього досить, аби пожертвувати Україні, яка виборює і нашу свободу».

Голова уряду пані Санна Марін, яка очолює другу за рейтингом "Соціал-демократичну партію", оптимістичніша за інших, оскільки цілковита підтримка України, особливо збройна, – головний зовнішньополітичний пункт її передвиборчої програми.

«Лінія Фінляндії щодо підтримки України єдина. Ми не можемо уникнути дискусії щодо передачі літаків, бо Україна потребує різного роду підтримки. Ось чому, я переконана, що Фінляндія повинні поділитися такими необхідними для українського війська літаками, котрі стоять у наших ангарах», – зазначила днями прем'єр-міністр Марін.

Наразі ж очевидно, що крапку в обговоренні поставить тільки президент Нійністьо, який повністю на боці міністра Кайкконена, адже не бачить, як пара чи трійка винищувачів F/A-18 "Hornet" зарадить у бойових діях на російсько-українському фронті.

«Я не беру участі ні в чому, що загрожує обороноздатності Фінляндії. Водночас я вважаю цілком природним, що українці цікавляться цією справою, оскільки були реакції у ЗМІ, де ситуація трохи перебільшена. Ми поки не розглядаємо передачу зразків нашої винищувальної авіації третім країнам», – прокоментував ситуацію фінський лідер.

Пан Нійністьо нагадує, що літаки F/A-18 "Hornet" достатньо зношені,  але вони досі на озброєні й ще використовуються у різних авіаманеврах спільно із партнерами, тому це чи не основна перепона для їхньої передачі Україні.

Свою думку також висловив палки проукраїнський політик і голова парламентського комітету із зовнішніх прав Суомі депутат-націоналіст Юссі Галла-аго, який переконаний, що дискусія довкола винищувачів навмисно роздута чинним прем'єр-міністром із метою зберегти за собою посаду, повторивши успіх естонської однодумиці Каї Каллас.

«Такі обіцянки від пані Марін, сприйняті як обіцянки, можуть викликати розчарування в українців, що цілком природно, а отже зменшать рівень довіру до Фінляндії як до надійного помічника і партнера. Торік я відвідав Україну під час загарбницької війни, організовану Росією й знаю їхні проблеми, авіація, на жаль, – одна з головних, це правда.

Українцям потрібна бойова техніка, але для цього потрібна велика міжнародна коаліція, як і для танків, так і для літаків. Чим складніші системи зброї, тим більше потрібна координація. Нумо працювати разом, аби запропонувати Україні цілісну військову допомогу, а не лише трішки цього і трішки того», – висловився пан Галла-аго.

Фактично, випадкова фраза, сказана фінляндським прем'єр-міністром під час нещодавнього робочого візиту до Києва переросла у відверту політичну гру за голоси виборців і на превеликий жаль ніяк не посприяє посиленню бойової української авіації, котра потребує сучасні крила західного виробництва та ракети до них.

Насамкінець додамо, що винищувач F/A-18 "Hornet" (повна назва McDonnell Douglas F/A-18 Hornet) – американський літак, який у 1970-х роках створювався на заміну застарілим палубним F-14 "Tomcat".

Станом на сьогодні є основним бойовим літаком ВМС США, а також армії Фінляндії, Малайзії, Канади, Швейцарії та Кувейту; застосовувався у військових операціях проти диктаторських режимів у Лівії, Іраку, Юґославії.

Втім, як раніше вже повідомляв "Останній Бастіон", Повітряні сили ЗСУ озброюються модернізованими Словаччиною винищувачами, які буду нищити ворога на підльоті до фронту.

Автор : Денис Ковальов
Читайте також:
Війна
Також він підтвердив навчання українських пілотів на F-16 у Фетешті. Очікується, що підготовка пілотів F-16 завершиться наприкінці року.
18 березня, 16:53
Світ
Northrop Grumman називає B-21 Raider першим у світі літаком шостого покоління.
11.11.2023, 12:34
Світ
Один безпілотник XQ-58A Valkyrie обійдеться у $3 млн за одиницю.
02.09.2023, 06:43
Війна
Можливо існує доволі проста, але критично важлива причина того, чому у Повітряних силах дійсно дуже зацікавлені у Gripen
30.08.2023, 10:35
Війна
Україна може отримати винищувачі F-16 ближче до кінця поточного року.
21.07.2023, 15:05