Азербайджанське місто-тераса посеред Ірану
На знімку вище – Масулé, поселення у гірській провінції Ґілян. Його мешканцями є етнічні азербайджанці, які здавна панують у Закавказзі.
Прикметно, але всі будинки там збудовані у вигляді ярусів: дахи долішніх осель слугують вулицею для горішніх. Масулé знаходиться приблизно на висоті 1050 метрів над рівнем моря, але діапазон висот у межах поселення складає близько 100 метрів.
Через особливості ландшафту місцеві мешканці почали мурувати будинки у такий незвичайний спосіб, утворюючи довгі та високі тераси. У зв'язку з цим у поселенні заборонено використання будь-яких видів транспорту, що, безумовно, ускладнює не лише повсякденне життя, а й процес будівництва.
Більшість хат в азербайджанському поселенні Ірану двоповерхові, між спорудами розташовуються вузькі сходи, що ведуть на верхні тераси. Основний будівельний матеріал – дерево чи глина.
Попри це доволі дивно, що споруди настільки міцні, що дахи можуть бути тротуарами. Ось тільки ходити слід обережно, не зайшовши випадково до тубільців на чай із фініками.
Натомість "Останній Бастіон" нагадує читачам, що там, де в Україні правий берег Дніпра скупий на архітектурні подарунки. Лівий навпаки – майже весь у шатах Мазепиного бароко.