Мобілізація Путіна ще більше вдарить по російській економіці, – Politico

ВІЙНА
05.10.2022, 17:23
Мобілізація Путіна ще більше вдарить по російській економіці, – Politico
Фото: Facebook

Кремлівський бункерний щур не залишив собі жодного виходу для найменшого маневру. Могилізація доб'є російського Колоса на глиняних ногах.

У Москви немає плану компенсації продуктивних сил на випадок війни, і не вистачає жінок, які могли б швидко замінити тих, хто виїхав або був мобілізований. Російському президенту Владіміру Путіну цілком можливо вдасться мобілізувати 300 000 резервістів.

Вони, за його словами, потрібні йому для війни в Україні, але з моменту його оголошення близько 360 000 чоловік уже вирушили до Сакартвело та Казахстану, щоб уникнути цієї долі, а незліченна кількість інших потрапила в інші країни. Простіше кажучи, чим більше Кремль мобілізує, тим більше чоловіків намагатимуться покинути країну, і це має величезні наслідки для ринку праці на росії, а отже, і для економіки.

Оскільки так багато людей пішли воювати або збираються пакувати валізи, критичні для функціонування суспільства сектори – від заводів до інтернет-провайдерів – знаходяться під загрозою серйозних збоїв. І у росії немає жодного плану вирішення цього питання.

Минулого місяця багато росіян, мабуть, уже зрозуміли, що мобілізація не за горами. Ми знаємо це, тому що в серпні понад 260 000 росіян  в'їхали до Сакартвело – порівняно з 45 000 у серпні 2021 року.

Власне, за шість днів після оголошення Путіним про мобілізацію майже 100 000 росіян в'їхали в Казахстан із раптово заброньованими рейсами до таких країн, як Туреччина та Об'єднані Арабські Емірати. Це ілюструє парадію на біблійний "вихід", який зараз відбувається.

Чоловіки, які зараз відчайдушно залишають росію, звісно, працездатні та працездатного віку. Відтак їхній від'їзд є величезною втратою для економіки.

Але як мобілізація, так і втеча такої кількості людей, принаймні такої є, як і кількість призваних, створять ще одну проблему – відсутність кваліфікованих працівників у кожному секторі. І в країні немає встановленої системи компенсації робочих місць під час війни.

Тоді, як сусіди росії – Швеція та Суомі – вже давно мають такі детальні плани щодо того, як підтримувати суспільство у випадку війни, і це залучає не тільки. Скажімо, інженерів, які працюють на атомних електростанціях.

«У Фінляндії кожна компанія вказує, які співробітники є настільки життєво необхідними, що їх не можна звільнити в збройні сили. І це не тільки енергетика та інфраструктура, але й компанії в усіх секторах. Тобто, у нас є багато людей, які проходили військову службу, яких ніколи не призвуть. Ще важливіше, щоб вони виконували свої важливі функції в громадянському суспільстві», – коментує ситуацію колишній постійний секретар Міністерства оборони Фінляндії генерал-лейтенант у відставці Арто Реті.

У кожному промисловому секторі Суомі також є постійний начальник відділу готовності разом із комітетом, відповідальним за планування на випадок кризи. Тоді, як Національне агентство з надзвичайних ситуацій країни  відповідає за забезпечення поставок широкого спектру найважливіших товарів під час криз.

Якби Швеція чи Фінляндія були захоплені під час Холодної війни, ядро фабричних робітників підтримувало б цивільне та військове виробництво. Журналістське ядро продовжило б інформувати громадськість, а ядро лікарів, медсестер, учителів, працівників супермаркетів, залізничних інженерів і водіїв вантажівок подбало б про те, щоби населення було нагодованим і могло отримати доступ до найнеобхіднішого.

З огляду на те, що сьогодні багато важливих послуг надаються приватними компаніями, складання таких планів для їх подальшого функціонування під час криз стало ще більш важливим і складним. Однак, як показує випадковий спосіб мобілізації чоловіків, очевидно, що на росії немає такого плану передачі робочих місць і не вистачає жінок, які можуть швидко замінити на роботі чоловіків, які були мобілізовані та втекли з країни.

«Мобілізація відбувається рандомно, і через це вона вдарить по економіці. Можливо, не в перший день, але економіка не може продовжувати працювати без цих людей і чоловіків, які втекли», – додає генерал-лейтенант у відставці Арто Реті.

Якщо справді буде мобілізовано більше чоловіків, критично важливі служби та решта економіки, звичайно, відчуватимуть більше труднощів.

Професор економіки Карі Люгто з Університету Турку, який спеціалізується на російській системі народного господарства, вважає, що з РФ як і 100 років тому "тікають мізки". Кремль, натомість навіть не намагається зупинити цей процес, який певно набув риз контрольованої хвилі міграції.

«На сьогодні ми вже спостерігаємо величезний відтік мізків. Погляньте, з росії ж їдуть найкращі люди. Вже цієї весни країну покинули десятки тисяч технічних експертів. І в уряду немає плану, як замінити цих людей», – зазначив Карі Люгто.

Фаховий економіст із Суомі додає, Кремлю також було б важко створити та реалізувати план безперервності суспільства, «оскільки тоді росіянам було б ясно, що може тривати довга війна». А вона, швидше за все, триватиме довго.

Уявіть собі, що ви сьогодні власник російської фабрики, який не може виробляти ваші товари – для яких у вас зараз є чудовий ринок, оскільки багато західних компаній залишили росію або припинили експорт до неї – через брак робочої сили. Уявіть, що ви ІТ-компанія втрачає інженерів, а нових не видно, або фірма з розподілу продуктів харчування втрачає водіїв вантажівок.

Уявіть, що ви як громадянин росії не можете отримати необхідні вам товари чи послуги. Безсумнівно, ви будете проклинати відсутність у вашій країні плану передачі робочих місць, або, швидше за все, ви почнете проклинати війну...

Автор : Відділ моніторингу
Читайте також:
Політика
Чи хочете ви майбутнє, в якому Канада приєднається до ЄС, Росія пануватиме в Арктиці, а Китай керуватиме Латинською Америкою?
17 січня, 11:46
Політика
Гучно пролунала заява радника 47-го президента США із національної безпеки. Майк Волтц закликав владу України знизити мобілізаційний вік.
15 січня, 12:36
Політика
Попри дипломатичний хист окремих наших чиновників, нема рецепта, як змінити ставлення західних суспільств ззовні. Їм там бракує сміливості.
15 січня, 07:18
Війна
У війні перемагає той, хто запропонує таке нове світобачення і порядок, які об’єднають більшість партнерів.
14 січня, 10:32
Світ
Як Гренландія може допомогти США стримати Росію та Китай?
11 січня, 07:30
Економіка
Поразка Києва у війні коштуватиме Вашинґтону дорожче, ніж допомога. Адміністрації президента Дональда Трампа є над чим поміркувати.
10 січня, 21:43