Мораль троглодитів

ПОЛІТИКА
04.05.2023, 16:01
Мораль троглодитів
Фото: Huxley.Media

Найчастіше, говорячи про так званий "русскій мір" (тепер це також ще й рашизм), не беруть до уваги його основу. А дарма!

Нерозумно просто іменувати росіян "орками", а Владіміра Путіна – тоталітарним вождем і воєнним злочинцем. Необхідно зрозуміти ядро, стрижень цього химерного явища, з яким ми боремося.

І у зв'язку з цим, до речі, довелося познайомитися з викладеним зовсім нещодавно у вільний доступ опусом кремлівського олігарха, одного зі стовпів "русскаго міра" Константіна Малофєєва. Матеріал має претензійну назву: «Імперія. Образ майбутнього».

То що ж це за майбутнє, в якому, як у дзеркалі, видно всю таємничу цього самого "російського світу"? Отже, за Малофеєвим, «російська імперія – це сила, яка утримує світ від зла».

І тут починається найцікавіше; бо що ж таке зло на думку олігарха Малофєєва? У нього це: "самоорганізація народу, демократія" і тому подібні явища.

Натомість «добро – це коли влада в країні захоплена негідниками й утримується насильницьким шляхом однією людиною, сюзереном». Ще раз: захоплена та утримується насильницьким шляхом.

Куди там Джорджу Орвеллу!

Змінюваність, підзвітність влади суспільству – зло. Нічим не обмежене насильство однієї людини, наділеної безмежною владою – добро.

Це не Середньовіччя, як вважає більшість українців, це доцивілізаційний стан, в якому у принципі відсутні універсальна етика і загальні цінності. А що натомість: те, що називається "мораллю троглодитів" (печерних варварів, за Карлом Ліннеєм).

«Війна всіх проти всіх», – так характеризував доцивілізаційний стан людства Томас Гоббс. І, відповідно, все те, що сприяє виживанню у цій війні, називається "добро", а все, що заважає перемозі у війні, – "зло".

Жодних смислів, що виходять за рамки фізичного виживання за будь-яку ціну; тобто, всього того, що перетворює людину на людину, тут немає. В історичній перспективі доцивілізаційний стан був тією чи іншою мірою подолано практично всіма культурами.

Очевидно, крім однієї (або одного) – "русскій мір" не зміг чи ж не захотів еволюціонувати, тож його мораль – "мораль троглодитів" збереглася й залишається панівною. Проблема у тому, що "троглодити", які не здатні ні на що, крім руйнування, виявилися інтегрованими у сучасну цивілізацію.

Зрозуміло, йдеться не про етичну та аксіологічну інтеграцію – але тільки про технологічну; і ось результат. Архаїчне, позбавлене всіх обмежень насильство отримує інструмент жахливої сили!

Не треба ілюзій  – жодною дипломатією, жодними домовленостями зупинити цього монстра не можна. Він не має жодної символічної цінності, яка б забезпечувала контакт і взаєморозуміння з цивілізованим суспільством.

Всі принципи та слова використовуються у світі "троглодитів" лише з однією метою – обдурити, а потім знищити. Будь-які спроби домовитися безглузді, наперед приречені на провал.

"Світ троглодитів" здатний зрозуміти лише одну мову – мову сили; цивілізованої, що спирається на закон, але все ж таки сили. Тож нині на терезах – сучасне суспільство та архаїчний світ насильства: або-або...

Третього, як писав Аристотель, немає. І що раніше цю дилему усвідомить увесь цивілізований світ, то більше шансів на його порятунок, як і на наш із вами.

Автор : Олесь Манюк
Читайте також:
Полтава
На 11-му році російсько-української війни у відносно мирних містах і селах зачаїлися потенційні колаборанти. Вони чекають на прихід ворога.
30 травня, 14:53
Опінії
Рано чи пізно Гейне, Кіплінґ і Пушкін посядуть своє місце в історії. А люди із відповідних країн більше не чіпатимуть сусідів...
31 березня, 13:00
Війна
Підтримка Тегераном російської агресії проти України не обмежується постачанням дронів-камікадзе. Крім «Шахедів» за ворога воюють шахіди.
21 лютого, 06:08
Політика
Мета ворога майже досягнута, бо українці знову створили собі кумира, якого вважають непомильним. Реальність виявилася суворішою.
11 лютого, 19:08
Війна
У дусі своїх ідейних попередників загарбники поборюють усе українське. Крім книг і пам'ятників загрозу для росіян становить... Церква!
11.12.2023, 12:12
Війна
Росіяни вилучили українську літературу із книгарень і бібліотек на тимчасово окупованих територіях. Причина — пошук екстремістських текстів.
14.11.2023, 18:13