Приручити еґреґор війни стоїчною перемогою

25.04.2023, 17:08
Приручити еґреґор війни стоїчною перемогою
Фото: Google

Війна жахлива сама собою. Але біда у тому, що страх війни має друге дно, практично ніким не помітне.

Втім, насамперед слід уточнити, що йдеться про війну, подібну до Першої, і, звичайно ж, Другої світової... Це війна кількості, війна "вогневих валів" і колосальних руйнувань.

На жаль, в Україні йде саме така війна – принаймні здебільшого.

Ця війна може тривати довго, і вона має вкрай руйнівний, патогенний вплив на психіку людей – не лише військовослужбовців, абсолютно всіх. І йдеться не про посттравматичний стресовий розлад (сумнозвісний ПТСР – прим. ред.).

Проблема полягає у тому, що такий вид війни, яку іноді називають "війною Ареса (Марса)" вмонтовує кожну людину у максимально реактивний стан, у режим життя, що чітко вписується у систему "стимул-реакція". Це, мовляв, еґреґор панування руйнації над творенням.

У такому режимі неможливе мислення, неможлива творчість, все зведено до виконання лише однієї мети – виживання. І навіть, коли війна завершується, шанси вийти з режиму виживання вкрай малі.

Для однієї людини – це трагедія, для суспільства – справжня криза. Натомість для спільності, що тільки формується, якою є народ України, вірніше нація, яка робить перші кроки до звільнення з колоніального, архаїчного стану, – катастрофа.

І тут не до перебільшення явища, яке ось-ось накриє всіх нас із головою. Неможливо реалізовувати найскладніші завдання майбутнього відновлення України, формувати громадянське суспільство, будувати сучасну економіку, перебуваючи у реактивному режимі.

Певніше, у стані постійного виживання. Вже зараз необхідно вибудовувати острови "спокою", простору, вільні від реактивності.

Так, я усвідомлюю, як це звучить на тлі важкої війни, що триває, але зволікати не можна!

Саме зараз треба цим займатися: створювати філософські академії, на зразок платонівської, організовувати незалежні від держави бізнес-спільноти... Все це можливе лише в публічному просторі – куди мають вийти справжні інтелектуали.

Зрештою, від островів "нереактивності", від подолання стратегії виживання повністю залежить майбутнє України. У воєнній стратегії – не меншою мірою.

Необхідно вже зараз переходити від "війни Ареса" до "війни Афіни та Аполлона" – мережевої стратегії ведення війни, чиї безпосередні учасники самоорганізуються, де необхідні вже не героїзм, а інтелект і солідарність, гнучка і рухлива. Проактивність, але не реактивність.

Не менш того, необхідна робота із формування нових цінностей майбутньої України; і тут не відбутися гаслами, на кшталт "армія, віра, мова". Важливо усвідомити, що ми перебуваємо у нульовій точці не лише історії України, а й усього світопорядку.

Попередні інституції зникли, хоча ще залишається їхня видимість. Колись філософ Мєраб Мамардашвілі назвав такий стан "точкою абсолютного хаосу", де необхідно наново відкривати своє місце не лише у політиці, культурі та історії, а й у реальності загалом. Зупинитися, заспокоїтися, відмовитися, замислитися...

Ось справжня, незважаючи ні на що, необхідність для кожного із нас. Парадоксально, але нам доведеться об'єднати два принципи "лови момент" і "спіши повільно".

Автор : Олесь Манюк
Читайте також:
Опінії
Можливо, українці зараз — це таке собі суспільство Пітер Пенів, які не хочуть дорослішати. Інакше кажучи, самовпевнена нація-напівфабрикат.
07 квітня, 09:37
Політика
Українці досі не навчилися керувати власними емоціями, а тим паче тримати себе у руках. Ворог це знає, використовуючи на свою користь.
09 лютого, 20:12
Світ
Поки сектанти-неоєванґелісти у США проповідують сіонізм, здоровий глузд бере гору. Цьому сприяють докази геноциду палестинців у Ґазі.
27.12.2023, 12:45
Політика
І поки критична кількість громадян не набуде повноти бачення проблем, ми будемо програвати битву за битвою. Така нині дійсність...
19.11.2023, 12:06
Війна
Зашкарубле українське суспільство не розуміє потреб мінливого фронту. Влада ж відмовляється відірватися від корита, бо війна все спише.
15.10.2023, 15:00
Війна
В українському суспільстві досі панує совєцьке тлумачення війни, перемогу в якій здобувають «гарматним м'ясом». Але це відверта помилка!
22.09.2023, 20:45