На картині «Джоконда» Леонардо да Вінчі вчені виявили реально існуючий об'єкт
Протягом тривалого часу дослідники творчості Леонардо намагалися розгадати, в якому куточку Італії було написано пейзаж
Італійські дослідники за допомогою безпілотника ідентифікували стародавній етрусько-римський міст Роміто в комуні Латерина в провінції Ареццо (Тоскана, центр Італії).
Про відкриття розповів історик Сільвано Вінчеті, засновник Національного комітету з оцінки культурної спадщини – італійської некомерційної організації, яка займається вивченням творчості Леонардо да Вінчі.
Про це повідомляє італійська інформаційна агенція Ansa.
Зображення мосту добре видно у правій частині картини, над лівим плечем Мони Лізи. Протягом тривалого часу дослідники творчості Леонардо намагалися розгадати, в якому куточку Італії було написано пейзаж, на тлі якого зображена найзнаменитіша жінка у світі.
Довгий час «кандидатами» на прототип мосту у пейзажі «Джоконди» були середньовічний міст у місті Боббіо в провінції П'яченца та міст у тосканському селі Буріано в провінції Ареццо. Але тепер дослідники з упевненістю заявили, що міст точно ідентифікований.
Наразі від мосту залишилася одна арка, але в період між 1501 та 1503 роками він був досить завантажений перевезеннями, розповів учений.
Побудований ще древніми римлянами через річку Арно, він мав чотири арки, спирався на дві скелі і був частиною об'їзної дороги, що дозволяло скоротити шлях між Ареццо, Фьєзоле та Флоренцією на кілька кілометрів. Саме в цей час Леонардо жив у тих краях: спочатку у Валь д'Арно на службі у Чезаре Борджіа, а потім у гонфалоньєра Флорентійської республіки П'єра Содеріні.
– Ми знайшли безліч відповідностей між мостом Роміто, особливою морфологією Арно на цій ділянці території та тим, що зобразив Леонардо, – розповідає Вінчеті. – Ми зняли краєвид з безпілотника, що дозволило виділити наявність двох скель зліва і праворуч від мосту Роміто та звивисту течію Арно, як це зображено на картині «Джоконда».
Дослідники створили віртуальну реконструкцію мосту, спираючись на ширину річки Арно на ділянці, де розташований міст Роміто, яка підтвердила сильну схожість із мостом на портреті. Те саме можна сказати про форму і розмір чотирьох арок.
– Важливими є також історичні документи, що підтверджують, що Леонардо часто проживав у Ф'єзолі на той час з дядьком-священиком на ім'я Амадорі, – додає Вінчеті. – Аналіз знімків, зроблених за допомогою дрону, та історичних документів дозволив нам із високим ступенем ймовірності ідентифікувати також краєвид у лівій частині «Мони Лізи». Це комплекс скель у верхній частині долини Арно, які Леонардо зобразив у Кодексі Хаммера (або Кодексі Лейстера), знаменитому рукописі художника, датованому між 1506 і 1510 роками.
Нагадаємо, рік тому історик Сільвано Вінчеті виявив ще один портрет Джоконди, який передував полотну, виставленому в Луврі, а також науковим шляхом підтвердив версію відомого історика Відродження Джорджо Вазарі, що в образі Джоконди зображено дружину багатого флорентійського купця Дель Джокондо Ліза Герардіні.