На Київщини знайшли сокиру, якій понад 5 тисяч років

ПОЛІТИКА
10.11.2020, 19:52
Сім'я Кобець передала знахідку в музей
Сім'я Кобець передала знахідку в музей
Фото: nmiu.org

Їй не має повних аналогій серед відомих знахідок.

Цього тижня Ольга та Наталя Кобець, які живуть у Васильківському районі Київської області, передали до Національного музею історії України металеву сокиру – їхній батько знайшов річ дорогою на роботу.

Після початкового огляду співробітники НМІУ визначили, що це рідкісна сокира доби ранньої бронзи, виготовлена на початку ІІІ тисячоліття до н. е., передає сайт Національного музею історії України.

На Київщини знайшли сокиру, якій понад 5 тисяч років_1

Знайшли цю річ випадково. 

«Тато вранці йшов на роботу. В нас поруч із домом поле. Нещодавно його глибоко зорали. Спочатку тато подумав, що побачив бляшанку. Дістав із землі, а це – сокира. Тато показав її мені. Дивлюсь, це – не передати словами. В нас були варіанти, що річ або з міді, або із бронзи», – розповіла Ольга Кобець.

За її словами, в групі «Археологія України» розповіли, що це сокира із бронзи, якій може бути п’ять тисяч років, і запропонували передати її до музею.

«Я перечитала купу книжок про Єгипет, Грецію, скіфів, майя… Знала, що цю річ можна продати. Але навіщо їй гуляти по так званих чорних ринках, якщо можна передати до музею?» –  переконана Ольга Кобець.

Сергій Діденко, кандидат історичних наук, завідувач сектору науково-дослідного відділу збереження фондів, зауважує, що річ доволі рідкісна. Вона датується періодом ранньої бронзової доби, та може бути виготовлена з міді або бронзи. Металевих виробів тоді ще було небагато, люди переважно користувалися знаряддями з каменю. На той час ця річ, ймовірно, цінувалася дуже високо.

«Для науки важливим є те, що ми знаємо точне місце знахідки предмета. Можемо локалізувати, доповнити типологічні мапи розповсюдження таких сокир у світі», – підкреслив науковець.

Такі сокири відливали у глиняних ливарних формах, які складалися із двох стулок і мали відкриту щілину з «черева», куди заливали розплавлений метал. Лезо сильно розширене куванням. Давні майстри надали йому напівкруглої форми з ледь загнутими кінчиками. Неординарна та красива річ.

Обушок прикрашено орнаментом із рельєфних навскісних ліній, який не має повних аналогій серед відомих знахідок.  
 

Читайте також:
Група археологів під час експедиції в окрузі Юлі автономного регіону Сіньцзян розкопала понад 700 артефактів доби династії Тан (618-906).
09 січня, 14:26
Під час розкопок середньовічного храму у графстві Бакінгемшир британські археологи знайшли на фундаменті унікальні піктограми.
27.10.2020, 11:26
14 дерев'яних саркофагів розкопали археологи у пустелі неподалік Каїру на околиці селища Саккара в Єгипті.
21.09.2020, 10:04
На території історико-культурного заповідника "Більськ" розпочалася щорічна планова дослідницька експедиція.
14.07.2020, 11:42
Під час розкопок старої каплиці у місті Вальядолід іспанські археологи натрапили на людський череп.
28.05.2020, 13:57
На території Басанського старостинського округу обстежено наявні пам’ятки археології та культурної спадщини.
27.05.2020, 12:28