На росії багатіють бідні та бідніє середній клас

Опінії
14.01.2023, 12:15
Ілюстративне фото: черга за готівкою у москві
Ілюстративне фото: черга за готівкою у москві

Соціальні програми скорочують кількість людей, які живуть нижче прожиткового мінімуму.

Керуючий редактор Bloomberg росія

Олексій Малов мріяв мати білу Ладу.

Коли його родина в Саратовській області отримала компенсацію за загибель їхнього сина у боях в Україні, вона пішла на покупку саме тієї машини, яку він хотів, згідно з репортажем, показаним на російському державному телебаченні минулого року.

Батько збирається у першу поїздку — на цвинтар.

Виплата є лише одним із прикладів дедалі розмитішої межі між соціальними програмами та витратами кремля на військові дії, що призвело до рекордного дефіциту бюджету в грудні. 

Не шкодуючи грошей на армію, путін винагороджує найбільш нужденних росіян, роздаючи допомогу сім’ям. Військові, які воюють в Україні, також отримують одноразову виплату на суму понад річний середній прожитковий мінімум у росії.

За даними Bloomberg Economics, збільшення соціальних виплат підвищило доходи найбіднішої верстви населення більш ніж вдвічі вище рівня інфляції. Зараз росія виділяє близько двох третин свого бюджету на оборону, безпеку та соціальні програми. 

«Держава орієнтується на бідні та майже бідні верстви населення», — сказала Наталя Зубаревич, фахівець з економіки російських регіонів МДУ. «Для середнього класу повідомлення таке: «До побачення, хлопці, ви залишились одні».
кремль використовує витрати під час війни, щоб підтримати найбідніших.

Зменшується кількість росіян, які живуть за межею прожиткового мінімуму
Джерело: Федеральна служба державної статистики

На росії багатіють бідні та бідніє середній клас_1

Згідно з останніми статистичними даними за третій квартал, цей підхід допоміг зменшити кількість людей, які живуть нижче офіційного прожиткового мінімуму, який визначається як дохід нижче приблизно 186 доларів на місяць, на 700000 за рік.

Підтримка сімей з дітьми стала таким пріоритетом, що Антон Сілуанов, міністр фінансів росії, заявив, що він краще припинить фінансування доріг чи інфраструктури, ніж піде на компроміс щодо допомоги тим, хто становить основну частину бідних. 

Щедрість є частиною більшого, ніж очікувалося, фіскального стимулювання, яке було критично важливим для підтримки економіки, яка зараз має намір скорочуватися протягом багатьох років поспіль вперше за майже три десятиліття.

Що каже Bloomberg Economics.

«Сплеск соціальних і військових витрат у поєднанні з дефіцитом доходів від нафти та газу зроблять бюджетний баланс росії надзвичайно крихким цього року. Зіткнувшись із ризиком недоотримання доходів, уряд може зробити вибір на користь фіскальної консолідації, дозволивши інфляції дещо знизити реальну вартість соціальних виплат», - говорить російський економіст Олександр Ісаков. 

У другій половині минулого року росія витратила понад 1 трильйона рублів (15 мільярдів доларів) на допомогу сім'ям з дітьми та ще близько 400 мільярдів рублів на пенсії, і Сілуанов, за його словами, планує подвоїти цю суму у 2023 році.

Однак, фіскальна позиція росії залишається відносно сильною навіть зі зростанням дефіциту, але якщо обмеження ціни, встановлене США та їхніми союзниками на російську нафту цього року, виявиться ефективним, тиск на бюджет, ймовірно, зросте.

Bloomberg Economics також оцінює, що витрати на військових, включаючи добровольців і мобілізованих, можуть становити близько 1,1 трильйона рублів на рік.

Полегшення навряд чи компенсує загальне зубожіння, від якого постраждала росія протягом майже року після вторгнення. Згідно з даними державного опитувальника, понад третина населення почала більше економити на харчуванні, причому реальні наявні доходи падали три місяці поспіль.

«Люди в цілому біднішають, але бідних стає менше», — сказав Євген Гонтмахер, економіст і колишній урядовець. 

Наслідки війни настільки випорожнили середній клас, що зараз він становить не більше 10% населення, за словами Гонтмахера. Сотні тисяч людей, які мали можливість залишити росію, втекли двома хвилями, часто залишаючи майно та роботу. 

На росії багатіють бідні та бідніє середній клас_3

Ілюстрування зниження надходжень через санкції

Окрім забезпечення лояльності з боку найбільш знедолених росіян, які довгий час становили ядро ​​путінського електорату, уряд створює стимули для людей йти в армію в той час, коли йому доводиться звертатися до засуджених і використовувати найманців, щоб заповнити серйозну нестачу робочої сили в Україні.

Наприкінці грудня путін розпорядився виплатити сім'ям загиблих в Україні солдатів по 5 мільйонів рублів, яких вистачить на купівлю квартир у багатьох регіонах росії. Ветерани, які отримали поранення або травму, отримають 3 мільйони рублів.
російська пропагандистська машина також випускає рекламу, яка поширюється в соціальних мережах і на рекрутингових порталах, рекламуючи контракти в армії як схему збагачення. 

За словами Зубаревич, найбідніші сприймають війну як швидкий порятунок від труднощів і боргів, які не можуть повернути. 
«Люди часто йдуть на війну через бідність», – сказала вона. «Це спосіб звільнитися».
 
 

Читайте також:
Кримінал
Слуги Феміди із Гааґи досі працюють за методичками часів Холодної війни, ігноруючи дійсність. Дарма втрачений час не поверне людські життя.
10 грудня, 14:51
Політика
Азійську вісь зла, як і Захід, застав зненацька 7-годинний воєнний стан, запроваджений Сеулом. Внутрішньополітична ситуація не стабільна.
06 грудня, 20:33
Світ
Захід зіткнувся з «дикими загрозами тактичного ядерного використання» з боку росії
06 грудня, 18:11
Світ
95% — саме стільки голосів набрав сирійський узурпатор на президентських «виборах» 2021 року. Нині ці відсотки його країна витравлює кров'ю.
04 грудня, 13:44
Війна
10 головних запитань про війну в Сирії.
04 грудня, 10:45
Економіка
Комуно-олігархічна система, що склалася після 24.VIII.1991, нежиттєздатна й небезпечна. Нам варто від аграрної вертатися у промислову зону.
01 грудня, 09:23