На воєнному Давоському форумі лунали заклики до європейської єдності

Опінії
20.01.2023, 16:05
Канцлер Німеччини Олаф Шольц на Всесвітньому економічному форумі в Давосі в середу
Канцлер Німеччини Олаф Шольц на Всесвітньому економічному форумі в Давосі в середу

«Наше енергопостачання цієї зими безпечне», — заявив канцлер Німеччини

Керівник лондонського бюро The New York Times

ДАВОС, Швейцарія. Цього тижня на Всесвітньому економічному форумі канцлер Німеччини Олаф Шольц рішуче виразив солідарність з Україною. Ця позиція відображає не тільки необхідність дати відсіч жорстокому агресору, але й відчутне полегшення від того, що Європа не була покалічена війною росії.

Пан Шольц був серед кількох європейських чиновників, які пройшли холодними, засніженими вулицями альпійського гірськолижного курорту, де проходить форум, щоб висловити впевненість у тому, що Європа витримала раптову втрату російського енергопостачання. За його словами, шляхом швидкої диверсифікації альтернативних джерел енергії та зміцнення зусиль щодо збереження, німці запобігли небезпеці втрати будинками тепла чи електроенергії.

«Я можу сказати, що наше енергопостачання цієї зими є безпечним», — сказав пан Шольц привітній аудиторії на щорічному зібранні. «Завдяки добре заповненим сховищам, завдяки підвищенню енергоефективності, завдяки неймовірній солідарності в Європі та завдяки готовності наших компаній і мільйонів громадян економити енергію».

Канцлер не згадав про інше актуальне питання: чи відправлятиме Німеччина бойові танки в Україну. Очікується, що уряд Німеччини оголосить про своє рішення в п’ятницю після зустрічі офіційних осіб з американськими та іншими союзниками на авіабазі Рамштайн у західній Німеччині.

Пан Шольц піддався посиленню тиску з боку Великої Британії та інших країн, щоб надіслати танки Leopard 2 і дати дозвіл на це іншим країнам, які володіють танками німецького виробництва. Але Німеччина не поспішала, побоюючись, що це може призвести до прямого зіткнення між силами росії та НАТО. І важливі питання залишаються без відповіді, зокрема, чи будуть будь-які зобов’язання Німеччини пов’язані із зобов’язаннями Сполучених Штатів.

Німецький танк Leopard 2 на демонстраційному заході в Мюнстері
Німецький танк Leopard 2 на демонстраційному заході в Мюнстері

Серед тих, хто посилював тиск у Давосі, був президент України Володимир Зеленський, який закликав Захід пришвидшити допомогу. «Час, який вільний світ використовує для роздумів, терористична держава використовує для вбивства», — сказав він по відеозв’язку з Києва, столиці України.

Це був другий виступ пана Зеленського на Всесвітньому економічному форумі, і хоча він тепер знайома особа, момент його появи був яскравим нагадуванням про небезпеки, з якими стикаються українські лідери. Він попросив хвилиною мовчання вшанувати жертв аварії гелікоптера в передмісті Києва, серед яких міністр внутрішніх справ України та ще понад десяток інших.

Промови пана Шольца та пана Зеленського відбулися під час шаленого тижня дипломатії — у Давосі та в іноземних столицях — коли Україна зверталася до Заходу за танками, ракетами ППО та іншою передовою зброєю. Його мета — зміцнити свої позиції на полі бою перед потенційним новим наступом росії.

Ще один видатний українець — мер Києва Віталій Кличко — висловив оптимізм, що танки відправлять. Він був частиною великої української делегації, включно з дружиною пана Зеленського Оленою Зеленською, яка їздила по всьому Давосу, щоб відстоювати збільшення військової та фінансової допомоги.

«Давайте спостерігати за тим, що буде за два дні», – сказав пан Кличко Agence France-Presse, маючи на увазі зустріч на базі Рамштайн. «Я сподіваюся, що все пройде дуже позитивно для України. Неофіційно у мене дуже хороші та позитивні сигнали».

На воєнному Давоському форумі лунали заклики до європейської єдності_3

Бадьорий настрій також був очевидний у зауваженнях пана Шольца, якщо не конкретно про танки.

Він вихваляв відкриття Німеччиною газових терміналів і розширення закупівель газу з Норвегії як доказ того, що Німеччина відмовилася від російського газу. Значна частина його промови була присвячена переходу Німеччини до безвуглецевого виробництва, довготривалому дивіденду її поспішного пошуку альтернатив росії.

«Перш за все, це показує, що Німеччина може бути гнучкою», – сказав він. «Ми можемо бути небюрократичними. І ми можемо бути швидкими».
Як лідер найбільшої економіки Європи — донедавна Німеччина також була найбільшим клієнтом російського газу — пан Шольц став символом як успіхів, так і недоліків у відповіді Заходу на російське вторгнення.

Натиск росії спонукав його проголосити «Zitenwende», поворотний момент у німецькій зовнішній політиці, згідно з яким пан Шольц пообіцяв різко збільшити військові витрати та відмовитися від пасивного підходу, який був характерним для Німеччини протягом більшої частини періоду після Другої світової війни.

Проте з того часу пана Шольца також піддають критиці за те, що він зволікав із відряджанням важкого озброєння в Україну. Він наполягав на тому, щоб будь-які рішення приймалися в координації з союзниками, і не хотів відправляти танки Leopard, які вважаються ідеальними для умов українських бойових дій.

У той час як пан Шольц та інші відверто висловлювали підтримку Україні, критики відзначали, що війна рідше згадується в розмовах керівників компаній і фінансистів, які є джерелом життя Давосу. Інші зазначили, що увага до України, хоч і необхідна, не повинна відвертати увагу від інших нагальних глобальних викликів, таких як боротьба зі зміною клімату.

Антоніу Гутерріш, генеральний секретар ООН, виступає перед зібранням у Давосі.
Антоніу Гутерріш, генеральний секретар ООН, виступає перед зібранням у Давосі.

«Ми дивимося в очі урагану категорії 5», — сказав у своєму зверненні Антоніу Гутерреш, генеральний секретар ООН. «Не вистачає відчуття терміновості щодо клімату».

Проте, незадовго до того, як пан Зеленський почав виступати, натовп зібрався в «Український дім» за кілька сотень ярдів вниз по головній набережній у Давосі, щоб обговорити інвестиційні можливості в Україні.

Повідомлення для натовпу, які стояли, було простим і лячним: це буде найбільша реконструкція з часів Другої світової війни, і компанії та інвестори мають долучитися зараз. Тим, хто шукає високого прибутку від своїх інвестицій, варто «їхати до Києва», – заявила президент Молдови Майя Сандху.

Такі підбадьорливі переговори не дали відповіді на складні питання про те, яку форму матиме відбудова України, звідки візьмуться гроші та чи може Україна гарантувати, що відбудова супроводжуватиметься необхідними інституційними змінами.


Голова Фонду державного майна України Рустем Умеров у відеозв'язку повідомив, що його країна веде переговори з інвестиційними банками та іншими партнерами в США та Європі. Він також вів переговори з суверенними фондами, в тому числі Об’єднаних Арабських Еміратів і Катару.

Крім грошей Україні потрібні гарантії, які надають уряди для розподілу інвестиційних ризиків, сказав Вернер Хоєр, президент Європейського інвестиційного банку.
Олена Кошарна, київський виконавчий директор Horizon Capital, фонду прямих інвестицій, сказала в інтерв’ю, що вона продовжує отримувати «високі двозначні прибутки». Horizon в основному інвестує в технології та експортні компанії та зараз збирає другу половину фонду в розмірі 250 мільйонів доларів.

«Залишайтеся на свій страх і ризик», — сказала пані Кошарна, зазначивши, що українська влада звертає увагу на компанії та фінансові установи, які готові ризикувати зараз, поки ще точаться бої.

Автори: Марк Лендлер, Еше Нельсон, - The New York Times

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Економіка
Чи потрібен Німеччині рішучий "танковий" приклад від США ?
19.01.2023, 09:35
Опінії
Пісня дуже душевна, підходить для повільних танців й прослуховувань при свічках під час вечірніх відключень світла
вчора, 15:25
Опінії
Як море в краплі води…
вчора, 13:25
Опінії
Вже можна говорити про наслідки, переможців і переможених, а також вплив подій у Сирії за минулий тиждень на решту світу.
вчора, 10:04
Опінії
Чи є в алфавіті літери, на які можна послати пана Голобородька, аби в хаті з'явилося світло?
вчора, 08:02