Науковець Ольга Федорук, яку британська королева призначила губернатором провінції Канади

26.09.2021, 13:46
Ольга Федорук
Ольга Федорук
Фото: Діаспора у ФБ

У 2009 році українку за її заслуги в медицині та громадському житті Канади, було включено до Зали слави.

Сьогодні день пам'яті видатної канадської громадської діячки та медика українського походження СИЛЬВІЇ ОЛЬГИ ФЕДОРУК (5 травня 1927, Канора, Канада — 26 вересня 2012, Саскатун, Канада) — медика-онколога, професора, ректора Саскачеванського університету та лейтенант-губернатора провінції Саскачеван у 1988 -1994 роках, передає Diaspora.ua.

Ще здобуваючи середню освіту у Вілкервілському коледжі, Сильвія виявила себе надзвичайно здібною та цілеспрямованою особистістю, її було визнано найкращою ученицею жіночої статі.

Вона була нагороджена медаллю за успіхи в навчанні та отримала стипендію для навчання в університеті.

В 1947 році разом з дипломом бакалавра з фізики у Саскачевані вона отримала і Золоту медаль губернатора провінції.

Причому вона ще й чудово грала в баскетбол за університетську команду та працювала паралельно з навчанням.

Відтак Сильвія зробила блискучу кар'єру у медицині в галузі діагностики раку. Вона брала участь у розробці першого у світі апарата «Кобальт-60» та одного з перших ядерних медичних сканерів. 

Українка також 35 років пропрацювала головним медичним фізиком у Саскатунській онкологічній клініці.

Була членом низки наукових медичних товариств, консультантом з ядерної медицини в міжнародному агентстві атомної енергії у Відні та першою учасницею Комісії з питань ядерної безпеки Канади жіночої статі.

У 1986 році С. Федорук стала ректором Саскачеванського університету, і перебувала на цій посаді до 1991 року.

Загалом протягом 1986 року отримали визнання її  досягнення у різних сферах: вона отримала орден заслуг Саскачевану, її призначили офіцером Ордену Канади та обрали жінкою року від Жіночої християнської асоціації Канади.

Крім того, її було включено до Зали слави керлінгу Канади — з 1961 року. Сильвія грала в першому Чемпіонаті Канади з керлінгу, її команда перемогла в турнірі; у 1971-1972 роках вона очолювала жіночу асоціацію керлінгу Канади.

У 1988 році королева Великобританії призначила українку своєю представницею в уряді провінції.

Свідченням її авторитету та визнання її як науковця, медика та громадянки стало призначення у 1988 році лейтенант-губернатором провінції Саскачеван, тобто представницею Її величності королеви в уряді провінції.

Виконуючи свої обов'язки на цій посаді, вона зачитувала тронну промову, відкривала законодавчі збори, формально призначала прем'єр-міністра та уряд, давала королівську резолюцію усім законопроєктам перед вступом в дію, а також підписувала усе офіційні документи.

Сильвія Федорук — кавалер Ордену Канади (1987), їй було присвоєно 5 різних ступенів доктора в 5 різних університетах Канади.

У 1986 році була заснована премія її імені в галузі медичної фізики «За найкращу наукову статтю».

Цього ж року С. Федорук визнали «Жінкою року» та нагородили орденом «За заслуги» — вищою нагородою провінції Саскачеван.

Ще за її життя  у 2009 році Сильвію за її заслуги в медицині та громадському житті країни, було включено до Зали слави.

А раніше, у 1990-х роках, ще за життя, на її честь у Саскатуні було названо вулицю, яка нині перетворюється на одну з головних автомагістралей.
 
 
Читайте також:
Історія
18.IV.1988 ізраїльський суд визнав Івана Дем'янюка винним у злочинах проти людства. Проте невдовзі з'ясувалося, що справа сфальсифікована.
19 квітня, 20:24
Історія
Роберт Льюїс Белфор (1850-1894) народився дощового дня в Единбурзі у сім'ї інженера. За материнською лінією належав до стародавнього роду.
18 квітня, 21:32
Історія
Спокусниця, «єгипетська блудниця» та «александрійська куртизанка»... Дуже багато подібних імен мала остання правителька давнього Єґипту.
07 квітня, 19:57
Мистецтво
Широко визнаний одним із найвидатніших і найвпливовіших акторів усіх часів. Його таланту не стільки заздрили, скільки надихалися...
04 квітня, 20:29
Опінії
Видатна постать, яка визначила хід історії України.
27 березня, 16:47
Історія
Марія Капніст із роду отамана Сірка показала окупантам, що таке сила українського духу
23 березня, 11:24