Неандертальці опалювали оселі торфом і гноєм

ІСТОРІЯ
10 квітня, 19:35
Неандертальці опалювали оселі торфом і гноєм

Доказом слугує печера Теопетра у гірській місцевості центральної Греції. Саме там вперше було використано викопане паливо.

Про це йдеться у новій розвідці на шпальтах галузевого міжнародного видання Journal of Archaeological Science. Автори дослідження — Панагіотіс Карканас та Ніна Кіпариссі-Апостоліка із міністерства культури Греції — повторно вивчили зразки відкладень із печери.

Теопетра є великою залою площею близько 500 м², яку відвідували давні люди як мінімум від доби середнього палеоліту до неоліту. Так, у відкладеннях віком близько 150-140, 130-120 та 55-49 тисяч років разом зі знаряддями знайдено прошарки золи та залишки вогнищ.

Зі слів науковців, усередині печери збереглися сліди життєдіяльності первісних людей, починаючи від доби середнього палеоліту. Проаналізувавши залишки стародавніх вогнищ, помічено, що неандертальці, а потім і кроманьйонці, рідко використовували деревину як паливо.

«Цілком очевидно, що впродовж тривалого часу, десь починаючи від 140-130 тисяч років тому, мешканці цієї Теопетри переважно обігрівали печеру за допомогою торфу і гною травоїдних тварин, на яких вони, ймовірно, полювали неподалік від стоянки. Раніше подібне паливо на пам'ятках доби середнього палеоліту не зустрічалося ні тут у Фессалії, на взагалі на Балканах», — прокоментували дослідження грецькі науковці.

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що попередні дослідження кісткових останків неандертальців показали їхню схильність голодувати. У зв'язку із цим, припускають науковців, міг виникнути канібалізм.

Читайте також:
Життя
Міжнародна команда науковців дослідила функціонал і зовнішність земного ядра. Їхня мета — з'ясувати, який у нього тип теплової конвекції.
23 квітня, 21:41
Життя
Деякі пробіотики сприятливо впливають на організм під час низки захворювань, зокрема метаболічних. Раніше на це не звертали уваги.
21 квітня, 19:49
Світ
Під час приголомшливого експерименту науковці отримали золото завтовшки з атом. Вони використали старовинну ковальську методику.
19 квітня, 06:01
Історія
У Теотіуакані виявили сліди кількох давніх землетрусів. Перші із них сприяли процвітанню міста, а останнє — його остаточному занепаду.
17 квітня, 21:49
Життя
Холоднокровні земноводні істоти видають крики, які люди не чують. Встановити цей факт вдалося у бразильських тропічних лісах.
15 квітня, 21:39
Історія
Наше прадавнє минуле досі припадає пилом попри численні розвідки. Дослідники зосереджуються на одному предметі, не бачачи загальної картини.
11 квітня, 19:36