Недооцінений балканський ізгой: Кремль свідомо дискредитує Косово

ПОЛІТИКА
01.12.2024, 14:07
Недооцінений балканський ізгой: Кремль свідомо дискредитує Косово
Фото: Gazeta Express

Після набуття Приштиною державного суверенітету від Белграда 2008 року у Москві постійно апелюють до цього прецеденту. Зокрема, щодо Криму.

До такого висновку дійшла влада Косово, самостійної країни в осерді Балканського півострова, стверджує видання Radio Evropa e Lirë. На тепер косовська держава залишається центральною точкою в російському наративі, постійно зображуваної «невдалим і нестабільним проєктом Заходу».

Незалежні аналітики пояснюють, що таке зображення становить реальний ризик і навряд чи скоро зміниться, бо Кремль грає на емоціях і ресентиментів ображених сербів. Відтак саме Косово (влада і суспільство у цілому) має вжити найнеобхідніших заходів для захисту своєї легітимності на світовій арені.

Загроза можливої ​​ескалації на півночі Косова «є великою та реальною», – оцінила кілька місяців тому старший науковий співробітник вашинґтонського Фонду захисту демократій пані Івана Страднер. Проблема полягає у тому, що РФ, яка ніколи не визнає незалежності Косова, прагне відвернути увагу від війни в Україні, де, за її словами, вона не працює добре.

Із цією метою Москва шукає «вразливі точки на Заході, а найбільш вразливою точкою в Європі зараз є Балкани: Боснія і Герцеґовина та Косово. Саме північ Косова та загрози відділення частини Боснії у США вважали основними ризиками для безпеки на Південному Сході Європи, де слід виключити можливість силового розв'язання проблем.

«Ми не виключаємо можливості насильницьких інцидентів у Косово, оскільки у Сербії є кола, які для дестабілізації. Ймовірність ескалації не зросла порівняно з трьома-шістьма місяцями тому, але росія працює із сербами, провокуючи їх на силовий сценарій, як було в Україні весною 2014 року», — пояснив вашинґтонський експерт із зовнішньої політики та безпеки та співробітник Міжнародного контртерористичного центру в Гаазі пан Адріан Штуні.

Іншим аспектом є постійне отримання президентом Сербії Александаром Вучічем чітких повідомлень зі США про те, що «будь-яка насильницька агресія проти Косова і проти миротворчих сил KFOR буде неприйнятною». Вашинґтон не дасть Москві дестабілізувати регіон, особливо після повернення Дональда Трампа у Білий дім.

Доволі знаково, але раніше медіаагенція «Останній Бастіон» уже сповіщала читачів про те, що уряд Албанії планує створити «ісламський Ватикан». Його планують розташувати в одному із районів Тирани, де компактно проживає громада поміркованих мусульман бекташів суфійської течії.

Читайте також:
Політика
У світі коментують відео, на якому ППО росії збиває у небі Санта Клауса
28.12.2024, 18:03
Війна
На вимогу Кремля колаборанти глорифікують терористів. Своєю чергою, українських захисників таврують «екстремістами» та «неонацистами».
11.12.2024, 12:36
Позиція
Це вже верх нахабства — Фаріон вже не зможе відповісти.
14.10.2024, 11:26
Політика
«Україна – це росія, а СРСР треба відродити»: як працювала пропаганда в серіалі «Скоти», який дивилися мільйони українців.
03.10.2024, 10:00
Політика
Як депутат Дмитрук допомагатиме російській пропаганді за кордоном
30.08.2024, 11:33
Опінії
Нездатні вплинути на ситуацію у Курській народній республіці воєнним шляхом, росіяни активували жорна пропаганди. Вони генерують фейки.
14.08.2024, 13:42