Недосипання підвищує ризик хвороб серця — американські науковці
Навіть невелике (але хронічне) недосипання підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Причому це стосується переважно жінок.
До такого висновку прийшли науковці з Колумбійського університету у Нью-Йорку. Результати свого 12-тижневого дослідження вони виклали на шпальтах спеціалізованого видання Scientific Reports.
З'ясувалося, помірний хронічний дефіцит сну призводить до проблем із серцем. Так, за допомогою рандомізованого перехресного дизайну науковці оцінили окислювальний стрес і антиоксидантні реакції безпосередньо в ендотеліальних клітинах, отриманих від здорових жінок до та після об'єктивного моніторингу.
Із 1000 учасниць відібрали 35 здорових жінок, які зазвичай сплять по 7-8 годин щоночі. Шість тижнів піддослідні спали за своїм звичайним розпорядком, тільки лягали спати на півтори години пізніше, ніж звичайно, але встали за графіком. Якість сну науковці перевіряли за допомогою наручних трекерів.
У підсумку виявилося, що рівень окислювального стресу збільшився на 78% навіть після легкого недосипання. Це означає, що у клітинах виникало запалення та дисфункція — ранній етап розвитку серцево-судинних захворювань.
Зі слів американських науковців, результати 12-тичжневого експерименту пропонують усім просту ідею — кожна людина, яка дбає про своє здоров'я, має переконатися, що спить достатньо часу. А отже, намагатися лягати до ліжка за заздалегідь встановленим графіком.
«Багато проблем можна було б вирішити, якби люди спали хоча б 7-8 годин на добу. Молоді та здорові люди повинні знати, що якщо вони продовжують спати менше, вони посилюють ризик серцево-судинних захворювань, а відтак їхнє здоров'я погіршується», — пояснили науковці з Колумбійського університету.