Новгородські берестяні грамоти належать фіно-уграм

ІСТОРІЯ
23.08.2023, 17:28
Новгородські берестяні грамоти належать фіно-уграм
Фото: Facebook

Віднайдені під час археологічних розкопів записи на корі берези доби княжої Русі (XI-XV століття) мають естонське коріння.

На цьому наполягає викладач Університету Торонто, доктор антропології та фаховий палеолінгвіст Андрес Пяябо, передає медіаагенція "Останній Бастіон".

Зі слів науковця, який роками досліджує писемність фінських народів Балтійського регіону, окремі берестяні грамоти з Новгорода належать літописному племені чудь.

Якщо точніше, – то предкам сучасних естонців, котрі у VIII-XI століттях разом із карелами населяли обширні терени від Чудського озера до Ільменського.

«Найкраще сліди ранньосередньовічного зразка естонської мови збереглися на грамоті під №292. Здійснено напис шрифтом, схожого на кириличний. Ось, що мені вдалося дешифрувати:

  • Оригінал – "Юмола нуолін имижи ноулисе хан оли омо боу Юмола соудин ииохови".
  • Сучасна естонська – "Jumal noolnud inimesi noolja, ta oli oma poeg, Jumal sõudnud iia-hoovi".
  • Переклад – "Господь пронизав стрілами людей [навчив людей мови – прим. авт.], стрільцем був Його Син. І відбув Господь на Небеса [дослівно, "священний двір – прим. авт.]".

На превеликий жаль, дослідники Новгородських грамот зухвало відкидають вищенаведений факт, вважаючи нісенітницею. Можливо, якби вони знали естонську, то написи на бересті заграли дещо іншими, не слов'янськими барвами», – зазначив Андрес Пяябо.

Також медіаагенція "Останній Бастіон" закликає читачів пам'ятати про те, як попри поширену думку, у теперішній Греції немає жодного великого населеного пункту із переважно власне грецькою назвою.

Читайте також:
Історія
Всі ми любимо занурюватися у світ життєписів славетних і не дуже постатей. Із головою поринати в їхні дивовижні історії.
16 травня, 21:46
Опінії
До часів московитської окупації за царювання Пєтра I українські міста були рівнею європейським. Але ворог зробив усе, щоби знищити це...
13 травня, 07:12
Історія
Віднайдений в українських степах «Керносівський ідол» старіший за шумерський гобелен. Західні історики досі свідомо ігнорують цей факт.
06 травня, 19:57
Історія
Цей давньогрецький мислитель зі стоїчної школи жив після великих подій. Однак попри це мав багато чого додати до своєї галузі знань...
01 травня, 21:41
Світ
Серед пагорбів на сході смарагдового острова височіють стародавні земляні вали. Вони схожі на ті, що знаходяться в анґлійському Стоунхенджі.
28 квітня, 19:49
Історія
Московія немає жодного стосунку до давньоруської спадщини. Цей болотно-лісистий улус держави Чинґізидів забув своє справжнє минуле.
05 квітня, 21:39