Новгородські берестяні грамоти належать фіно-уграм

ІСТОРІЯ
23.08.2023, 17:28
Новгородські берестяні грамоти належать фіно-уграм
Фото: Facebook

Віднайдені під час археологічних розкопів записи на корі берези доби княжої Русі (XI-XV століття) мають естонське коріння.

На цьому наполягає викладач Університету Торонто, доктор антропології та фаховий палеолінгвіст Андрес Пяябо, передає медіаагенція "Останній Бастіон".

Зі слів науковця, який роками досліджує писемність фінських народів Балтійського регіону, окремі берестяні грамоти з Новгорода належать літописному племені чудь.

Якщо точніше, – то предкам сучасних естонців, котрі у VIII-XI століттях разом із карелами населяли обширні терени від Чудського озера до Ільменського.

«Найкраще сліди ранньосередньовічного зразка естонської мови збереглися на грамоті під №292. Здійснено напис шрифтом, схожого на кириличний. Ось, що мені вдалося дешифрувати:

  • Оригінал – "Юмола нуолін имижи ноулисе хан оли омо боу Юмола соудин ииохови".
  • Сучасна естонська – "Jumal noolnud inimesi noolja, ta oli oma poeg, Jumal sõudnud iia-hoovi".
  • Переклад – "Господь пронизав стрілами людей [навчив людей мови – прим. авт.], стрільцем був Його Син. І відбув Господь на Небеса [дослівно, "священний двір – прим. авт.]".

На превеликий жаль, дослідники Новгородських грамот зухвало відкидають вищенаведений факт, вважаючи нісенітницею. Можливо, якби вони знали естонську, то написи на бересті заграли дещо іншими, не слов'янськими барвами», – зазначив Андрес Пяябо.

Також медіаагенція "Останній Бастіон" закликає читачів пам'ятати про те, як попри поширену думку, у теперішній Греції немає жодного великого населеного пункту із переважно власне грецькою назвою.

Читайте також:
Історія
Унікальний артефакт датовано серединою XIII століття, тобто коли Скандинавія була охрещена. Наразі знахідку вивчають науковці.
16 січня, 07:19
Книги
Відомий анґлійський окультист, поет і церемоніальний маг цікавився проблемою України на початку XX століття. Але досі про це мало знають.
20.12.2024, 14:52
Історія
Археологи виявили у Туреччині можливе місце поховання християнського священника грецького походження. Його переслідували у Римській імперії.
11.12.2024, 14:54
Історія
Без перебільшення — знахідка століття! Вітчизняні архівісти відшукали у підвалах Варшави друковані зображення князів Кия, Щека і Хорива.
10.11.2024, 17:30
Історія
Починаючи з 1997-го щороку на зламі жовтня-листопада українці відзначають особливе свято. Воно уособлюється із ченцем Печерського монастиря.
27.10.2024, 12:54
Світ
Власник приватної оселі неподалік Парижа випадково виявив невеликий цвинтар під час ремонту. Там 700 років тому ховали ґерманців.
16.10.2024, 06:09