Новгородські берестяні грамоти належать фіно-уграм

ІСТОРІЯ
23 серпня, 17:28
Новгородські берестяні грамоти належать фіно-уграм
Фото: Facebook

Віднайдені під час археологічних розкопів записи на корі берези доби княжої Русі (XI-XV століття) мають естонське коріння.

На цьому наполягає викладач Університету Торонто, доктор антропології та фаховий палеолінгвіст Андрес Пяябо, передає медіаагенція "Останній Бастіон".

Зі слів науковця, який роками досліджує писемність фінських народів Балтійського регіону, окремі берестяні грамоти з Новгорода належать літописному племені чудь.

Якщо точніше, – то предкам сучасних естонців, котрі у VIII-XI століттях разом із карелами населяли обширні терени від Чудського озера до Ільменського.

«Найкраще сліди ранньосередньовічного зразка естонської мови збереглися на грамоті під №292. Здійснено напис шрифтом, схожого на кириличний. Ось, що мені вдалося дешифрувати:

  • Оригінал – "Юмола нуолін имижи ноулисе хан оли омо боу Юмола соудин ииохови".
  • Сучасна естонська – "Jumal noolnud inimesi noolja, ta oli oma poeg, Jumal sõudnud iia-hoovi".
  • Переклад – "Господь пронизав стрілами людей [навчив людей мови – прим. авт.], стрільцем був Його Син. І відбув Господь на Небеса [дослівно, "священний двір – прим. авт.]".

На превеликий жаль, дослідники Новгородських грамот зухвало відкидають вищенаведений факт, вважаючи нісенітницею. Можливо, якби вони знали естонську, то написи на бересті заграли дещо іншими, не слов'янськими барвами», – зазначив Андрес Пяябо.

Також медіаагенція "Останній Бастіон" закликає читачів пам'ятати про те, як попри поширену думку, у теперішній Греції немає жодного великого населеного пункту із переважно власне грецькою назвою.

Читайте також:
Світ
Гробниця першого китайського імператора з династії Цінь — Ши Хуан-ді — зберігає безліч загадок. Науковці поки не відкопали тіло правителя.
27 вересня, 19:45
Полтава
Знахідки з колекції археологічних досліджень по вулиці Стрітенській доводять, російський вплив був мінімальний. Особливо у буденному житті.
25 вересня, 17:18
Позиція
Представники громадської спілки Останній Бастіон навели лад на прадавньому місці сили.
18 вересня, 08:37
Спорт
Для багатьох європейців і американців ця давня традиція викликає відразу й огиду. Але для самих мешканців Афґаністану вона – усталена норма.
15 вересня, 18:35
Світ
У Музеї образотворчих мистецтв Шалви Аміранашвілі, розташованого у Тбілісі, виставлено цінний артефакт доби раннього Середньовіччя.
13 вересня, 16:49
Історія
Загадковий давній прохід освітлюється сонцем лише під час зимового сонцестояння, його випадково виявили дослідники у 1835 році.
12 вересня, 16:41