Новобранець і його бандури

25.04.2014, 08:03
Новобранець і його бандури

Торік новий театральний сезон Полтавський академічний обласний музично-драматичний театр імені М.В.Гоголя відкрив прем’єрою вистави «Назар Стодоля». Дух самої епохи, який так майстерно передано у цій п’єсі, допоміг створити на сцені і  заслужений художник України Івана Новобранця, який… зіграв роль кобзаря. Саме його виступом і починалася вистава. Та найцікавіше, що Новобранець грає тут …самого себе. Адже він знаний на Полтавщині кобзар і лірник!

 

А ще  – майстер золоті руки. Оскільки музичні інструменти виготовляє власноруч, за старовинними, як кажуть тепер, технологіями. Тому вони «один в один» відповідають тим, з якими ходили колись Україною «професійні» кобзарі.

–Ось така бандура (а загалом я зробив їх уже шість) – нині єдина на Полтавщині, –  демонструє свій унікальний інструмент митець. – Це так звана старосвітська народна. Саме з такими і ходили ще триста років тому кобзарі. І настроєна вона так…До речі, найстарішим є зіньківський стрій. Тоді нот ще ніхто не знав і інструмент настроювали по голосу. І грали та співали «з пам’яті», а здебільшого кожен твір являв собою певну імпровізацію, тому треба було мати і прекрасний слух, і величезний композиторський талан. Тож, говорячи сучасною мовою,  кобзар сам собі був і акомпаніатором, і композитором…Або ось ще один дуже цікавий факт. Жінки тоді ніколи не грали на бандурі, це вважався суто чоловічий інструмент. Якщо якась чорнобрива й брала його до рук, то кобзарі дратувалися: «Ану, поклади, а то зіпсується…». Але бандура слугувала і жінкам, адже кобзарі оспівували жіночу красу, через ці струни передавали їм і свою любов. Бандура – це голос народу, який іде до нас з глибини віків, живе в душі кожного українця. Хоч не всі це інколи навіть  розуміють. І от під час виступу бачиш: торкнулися пальці струн, зазвучала бандура і вже зовсім іншими стають обличчя людей  в залі, десь у глибині душі вже й у них починає бриніти музика…

Ось така вона бандура! Розповідати про неї Іван Новобранець може годинами. А залишаючись на самоті, майструє нові інструменти або бере до рук пензля… І тоді на його картинах народжуються чудові краєвиди давнього українського  села, а «у селах, у веселих – і люди веселі».

 

вибір редакції
Читайте також:
Мистецтво
В 1973 році йому вдалося на «Волзі» втекти з тюрми народів на Захід.
вчора, 07:38
Історія
13 грудня 1963 року відійшов у засвіти незламний Василь Симоненко. Поет з Україною в серці, який кинув виклик совєцькому режимові...
13 грудня, 19:25
Історія
Його називають «Українським Бахом» за величезний внесок у розвиток хорової музики
13 грудня, 16:35
Історія
Чому аж по сьогоднішній день потрібно пояснювати землякам, що комуністичний режим — злочинний режим?
13 грудня, 09:12
Книги
Багатші країни поринають у безграмотність прямо зараз. І не тільки через масові міграційні рухи на планеті, але й стагнацію рівня IQ.
12 грудня, 21:42
Історія
В основі ведичних, природничих знань, за якими жили наші пращури тисячі років, закладені вічні закони Всесвіту.
12 грудня, 18:22