Перша світова війна в Україні досі триває
105 років і 2 дні як (у теорії) скінчилася Перша світова, відома ще як «Велика війна». Вона мала покінчити з усіма війнами, але не склалося.
Як ми знаємо з історії, на Заході ту війну завершив абсолютно неспроможний Версальський мир. Але він жодного дня не діяв так, як задумувалося, і тому перетворився просто на 20-річне перемир'я.
Тож потім довелося починати «другий тайм». І лише 1945 року Перша світова завершилася остаточно (хоча до середини 1970-х ще тривати афтершоки, але проігноруємо їх).
На Сході Перша світова майже закінчилася так, як мала — розпадом імперій, парадом незалежностей і соціалістичним розв'язанням селянського питання. Одначе історична гіперфлуктуація — російський більшовизм — спихнула регіон із второваного шляху на своєрідний кільцевий тупик.
І 1945 року насправді нічого не змінилося. Відтак лише 1991 року ми випали з тієї петлі часу — знову у 1917 рік: Холодна війна програна, імперії немає, земельне питання не розв'язане...
Втім, історія не повторюється, а лише римується — за 70 років такий-сякий досвід ми набули, та й світ трохи змінився. Тому безпосереднього повторення 1918-1920 років нам усе ж таки вдалося уникнути.
Але, як з'ясувалося 2014 та, особливо, 2022 року, не уникнути назавжди, а лише відстрочити. І оскільки війна новопосталої національної держави проти реваншистської імперії є безпосереднім наслідком світової війни, Перша світова для України досі вповні не завершилася.
Тож тільки після перемоги над росією, її загибелі та переродження на кшталт Османської імперії на доволі компактну і напозір демократичну Туреччину, як це мало статися ще 105 років (і 2 дні) тому, та війна завершиться остаточно. Не раніше.
Автор – Сергій Громенко, кандидат історчиних наук і громадський діяч