Перша світова війна в Україні досі триває

ІСТОРІЯ
15 листопада, 16:26
Перша світова війна в Україні досі триває
Фото: Facebook

105 років і 2 дні як (у теорії) скінчилася Перша світова, відома ще як «Велика війна». Вона мала покінчити з усіма війнами, але не склалося.

Як ми знаємо з історії, на Заході ту війну завершив абсолютно неспроможний Версальський мир. Але він жодного дня не діяв так, як задумувалося, і тому перетворився просто на 20-річне перемир'я.

Тож потім довелося починати «другий тайм». І лише 1945 року Перша світова завершилася остаточно (хоча до середини 1970-х ще тривати афтершоки, але проігноруємо їх).

На Сході Перша світова майже закінчилася так, як мала — розпадом імперій, парадом незалежностей і соціалістичним розв'язанням селянського питання. Одначе історична гіперфлуктуація — російський більшовизм — спихнула регіон із второваного шляху на своєрідний кільцевий тупик.

І 1945 року насправді нічого не змінилося. Відтак лише 1991 року ми випали з тієї петлі часу — знову у 1917 рік: Холодна війна програна, імперії немає, земельне питання не розв'язане...

Втім, історія не повторюється, а лише римується — за 70 років такий-сякий досвід ми набули, та й світ трохи змінився. Тому безпосереднього повторення 1918-1920 років нам усе ж таки вдалося уникнути.

Але, як з'ясувалося 2014 та, особливо, 2022 року, не уникнути назавжди, а лише відстрочити. І оскільки війна новопосталої національної держави проти реваншистської імперії є безпосереднім наслідком світової війни, Перша світова для України досі вповні не завершилася.

Тож тільки після перемоги над росією, її загибелі та переродження на кшталт Османської імперії на доволі компактну і напозір демократичну Туреччину, як це мало статися ще 105 років (і 2 дні) тому, та війна завершиться остаточно. Не раніше.

Автор – Сергій Громенко, кандидат історчиних наук і громадський діяч

Читайте також:
Політика
Кров і ґрунт — це наче свого роду нація і держава. Власне і держава, і нація є двома нерозривними та взаємообумовленими сутностями.
21 листопада, 12:24
Війна
На підступах до окупованого з 2014 року Донецька у ворога не буде перемоги, подібної на Бахмут. Сотні росіян марно лягли у мерзлу землю.
24 жовтня, 15:43
Війна
Україна не буде європейським Ізраїлем, адже для цього немає достатніх підстав. Хіба що, єдина схожість — сусідство з одвічним ворогом.
07 жовтня, 19:27
Війна
Завищені очікування затьмарені Херсонською офензивою не справдилися на Запорізькому напрямку. Контрнаступ заливається кров'ю...
04 жовтня, 18:26
Війна
Колишній командувач сухопутних військ США в Європі розкритикував Вашинґтон і Берлін за брак рішучої підтримки Києва у війні проти Москви.
20 серпня, 18:13
Світ
Певні, що відповідь на це наболіле для всього світу питання вас здивує і приголомшить водночас!..
06 серпня, 18:44