Подвійне свято: річниця першої Самостійності та Соборності України

ІСТОРІЯ
22 січня, 12:45
Подвійне свято: річниця першої Самостійності та Соборності України

Відзначаючи сьогоднішню славетну дату, українці мають пам'ятати, що Державність і Свобода не даються без Боротьби за них!

22 січня 1918 року у Києві Центральна Рада проголосила свій 4-й Універсал, згідно з яким Українська Народна Республіка ставала ні від кого незалежною державою.

Однак кількома днями потому декларативну самостійність України було занедбано недолугим керівництвом – тогочасними відвертими соціалістами Грушевським, Винниченком, Петлюрою та іншими, – яке розігнало наявне боєздатне військо, віддавши на поталу більшовицькій орді найкращих синів Нації у бою під Крутами, і відмовилося від впровадження нагальних суспільно-господарчих реформ.

Цілком природним на цьому тлі виглядає державний переворот 29 квітня, вчинений консервативними силами на чолі з майбутнім останнім Гетьманом України Павлом Скоропадським.

Однак і його влада протрималася не довго – до 14 грудня, коли у братовбивчому бою під Мотовилівкою боротьба за Українську Соборну Самостійну Державу набула сакрального значення.

Відновлений уряд УНР (вже під назвою Директорія – прим. ред.), досягши на нетривалий час внутрішньої консолідації, спробував наново розпочати державне будівництво й окреслити кордони майбутньої України.

Так, узимку 1918-1919 року Київ провадив перемовини зі Льовом про об'єднання двох Україн – юридичного, але, на жаль, не фактичного приєднання Малої Західної (тоді ЗУНР – прим. ред.) до Великої Східної.

Всупереч століттям чужоземного поневолення нарешті засяяла надія на Соборність усіх Українських земель в одній Самостійній Державі.

22 січня 1919 року на Софійській площі у Києві було всенародно оголошено "Акт Великої Злуки" між Наддніпрянською та Галицькою Україною (враховуючи Буковину і Закарпаття), який днями раніше було підписано між урядами УНР і ЗУНР у Фастові.

Однак з наукової точки зору сам цей документ був, радше, символічним знаком прагнення єдності.

Члени Директорії УНР та уряду ЗУНР не мали спільності у діях проти ворогів: на Заході лютували польські загони Пілсудського і Ґаллера, на Сході – "червоного" Троцького і "білого" Денікіна, а на Південному Заході – румуни з мадярами.

Відтак мрії тогочасної української еліти, задля здійснення яких найкращі сини України боролися і вмирали, не стали реальністю.

Об'єднання de jure ще не означало об'єднання de facto.

І ЗУНР, і УНР потребували концентрації збройних сил та взаємної допомоги для захисту своїх територій від іноземної військової агресії...

Надії народу не справдилися, а історія розпорядилася так, що окремі частини українських земель знову опинились у складі різних держав, деякі з них і досі ворожі до України.

Окупація Польщею Галичини та Волині, Румунією Буковини та Бессарабії, а більшовиками Наддніпрянської України відсунула на невизначений період остаточне возз'єднання всіх українських земель під владою Києва. 

І попри всю трагічність подій 104-річної давнини дата 22 січня (перша незалежність і перша соборність – прим. ред.) залишила глибинний слід у Пам'яті української Нації.

Свідченням того стали січневі події 1990 року, коли крізь трухляві ідеологічні лещата охопленого агонією більшовицького режиму ця Пам'ять вибухнула енергією інтелігенції та виструнчилася живим людським ланцюгом, єднаючи Київ і Львів, Схід і Захід України.

Тепер славну традицію "живого ланцюга" повторюють мільйони українців у різних містах – від Мілового до Чопа – справді великої, єдиної нашої спільної Батьківщини.

За це ми вдячні нашим славним, незламним Героям – ще живим і вже давно полеглим, – тим, хто здобув нам у важкій борні Українську Соборну і Самостійну Державу!

Між тим, як раніше інформував "Останній Бастіон", днями вітчизняне міністерство оборони встановило 20 січня Днем вшанування захисників Донецького летовища.

Автор : Данило Катраник
Читайте також:
Війна
Всі громадяни України як один уже мусять працювати над умовами, котрі сприятимуть цілковитій дезінтеграції росії, її остаточному розпаду.
07:01
Світ
У Варшаві постала Ліга Вільних Націй, покликана сприяти розвалу московії та появі нових держав замість російської федерації.
вчора, 07:59
Війна
Військове формування України з білоруських добровольців збільшено до полку
21 травня, 18:23
Новини
Колишній міністр МЗС ЧРІ має намір провести офіційні та неофіційні зустрічі
21 травня, 13:43
Війна
Чим раніше бойові дії та руйнація інфраструктури розгорнуться на росії, тим можливим стане протверезіння населення федерації.
20 травня, 07:56
Світ
Російська агресія проти України спонукала жителів сибірських міст взятися за зброю, поки це – "Бандерівські смузі" та листівки з погрозами.
19 травня, 18:12