Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції

ВІЙНА
19.10.2023, 19:47
Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції

Попри близькість до Кремля та корупційні скандали, Андрій Бокарєв та Іскандар Махмудов не потрапили під санкції ЄС.

Поки російські кримінальні олігархи Іскандар Махмудов та Андрій Бокарєв заробляють на підрядах Міноборони та ведуть бізнес на окупованих територіях України, їхні родини оселилися на Заході та обзавелися європейськими паспортами.

Про це йдеться у розслідуванні The Insider.

Попри близькість до влади та корупційні скандали, Бокарєв та Махмудов не потрапили під санкції ЄС.

Уникнути їх допомагають, ймовірно, ділові зв'язки у Європі, зокрема у Франції. Так, одна з французьких компаній, які ведуть із ними справи, фактично є співвласником бізнесу на окупованих територіях України.

Бізнес у «лнр».

Влітку 2023 року у російському реєстрі юридичних осіб з'явилася нова компанія — АТ «Луганськтепловоз».

Цього ж літа 14-річна співачка ELSEA, яка виступає на одній сцені з Лепсом, каталася на яхті Європою і розважалася в ресторанах Сен-Тропе.

Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_1Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_2Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_3

Ці дві, здавалося б, дуже далекі одна від одної події насправді взаємопов'язані: олігархи, які стали одними з бенефіціарів війни з Україною, поселили своїх дітей на розкішних віллах подалі від російських кордонів. І, побоюючись санкцій, записали на малолітніх синів та дочок закордонне майно.

Мільярдери Іскандар Махмудов та Андрій Бокарєв разом з іншими партнерами володіють «Трансмашхолдингом» (ТМХ) — провідним на росії виробником залізничної техніки. Згідно з офіційною звітністю ТМХ, компанії належить 76% акцій «Луганськтепловозу», що випускає тепловози, електровози, дизель- та електропоїзди.

До 2023 року «Луганськтепловоз», хоч фактично і діяв на окупованій території Луганську все ще мав українську прописку — формально у Сєвєродонецьку. Після «входження» так званої Луганської республіки до складу росії піти в тому ж напрямку вирішили й власники «Луганськтепловозу».

Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_4

5 червня 2023 року в окупованому Луганську було скликано збори акціонерів підприємства, на яких обговорювали корпоративні процедури, «необхідні для збереження правоздатності Товариства в юрисдикції російської федерації». У довідковій інформації про проведення зборів зазначалося, що: «30 вересня 2022 Луганська народна республіка (лнр) була прийнята до складу російської федерації, у зв'язку з чим на її території почало застосовуватися законодавство російської федерації».

Гендиректор у підприємства залишився той самий — Дмитро Костюченко. В Україні його ще кілька років тому було оголошено у розшук за ст. 110 Кримінального кодексу («посягання на територіальну цілісність»).

Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_6

У «лнр» Костюченко як представник місцевого бізнесу регулярно зустрічався з чиновниками окупаційної адміністрації. Водночас він виступав як заступник директора ТОВ «Лугамаш». Це луганське підприємство, як встановив The Insider, було створено на базі «Луганськтепловозу» та оформлено на номінальних осіб, які працюють на олігархів Бокарєва та Махмудова. Гендиректором та співзасновником «Лугамашу» виступає Олександр Мартиненко – співробітник «Новочеркаського електровозобудівного заводу» з Ростовської області, який входить до складу «Трансмашхолдингу».

У «Лугамаші», за даними самої компанії, працює понад тисяча осіб, підприємство випускає деталі та локомотиви для РЗД. Компанія отримує регулярну підтримку від місцевої окупаційної влади та з Москви — наприклад, субсидії з бюджету. Допомагати луганському заводу обіцяла фракція «єдиної росії» у Держдумі, а у вересні підприємство увійшло до складу «Вільної економічної зони», створеної за указом путіна на окупованій території.

Французький бізнес на окупованих територіях

20% акцій «Трансмашхолдингу» належить французькій машинобудівній компанії Alstom. Виходить, що Alstom ще й співвласник бізнесу на окупованій території — їй через ТМХ належать акції «Луганськтепловозу».

Alstom — давній партнер «Трансмашхолдингу». Вони спільно випускали електровози та іншу продукцію, і вийти зі складу акціонерів компанії  французи не захотіли навіть після початку повномасштабної війни. Ось як це пояснював Андрій Бокарєв на торішньому Петербурзькому економічному форумі:

— Як розвивається ситуація з Alstom у складі акціонерів Трансмашхолдингу?

— Немає жодної ситуації. Вони акціонери. Ми працюємо.

— Вони не виявляють бажання вийти?

— Ніякого.

— У перспективі розглядається можливість викупу у них частки у ТМХ?

— Ми не хочемо і вони не хочуть.

— Постачання з боку Alstom продовжуються?

— У тому обсязі, де ми щось у них купували, все зберігається.

Втім, зважитися на вихід із ТМХ французи можуть після влучення російської компанії під санкції США.

Alstom працює, як і «Трансмашхолдинг», на ринку залізничного транспорту. Дев'ять років тому французька компанія виявилася причетною до корупційного скандалу навколо Еммануеля Макрона, тоді міністра економіки Франції. Майбутнього президента звинувачували у лобіюванні угоди із продажу енергетичних активів Alstom на користь General Electric. Профспілки та багато політиків були проти, але угоду продавив особисто Макрон.

Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_8

Підозрювали Макрона і в корупційних зв'язках уже із самим російським олігархом Іскандаром Махмудовим.

Французьке видання Mediapart опублікувало розслідування, з якого випливає, що Махмудов виплатив 294 тисячі євро колишньому голові служби безпеки партії Макрона.

Венсен Краз, колишній шеф служби безпеки, погодився захищати близьких Махмудова та його нерухомість у Франції. Кошти перераховувалися на рахунки фірми Mars. Єдиним акціонером Mars є сам Краз, а створена вона була одразу після перемоги Макрона на виборах президента у 2017 році.

Сім'ї та активи в Європі

Саме у Франції оселилися сім'ї Махмудова та Бокарєва. The Insider вивчив їхні маєтки, а заразом знайшов нових родичів російських олігархів.

Син Махмудова Джахангір, згідно з комерційним реєстром Франції, є бенефіціарним власником компанії Les Tesnieres Property SCI. На неї записані землі у регіоні Солонь.

Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_10

Також Джахангір через Menars Property SCI володіє мисливськими угіддями. Акціями цієї компанії, як і інших раніше володів і сам Махмудов-старший. Переписувати на родичів він їх почав на тлі війни, очевидно, через ризик арешту.

The Insider звернув увагу, що партнером Махмудова-молодшого Les Tesnieres Property SCI є колись відома модель Олександра Сергієнко — ймовірно, його дружина.

Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_12

Як писали ЗМІ, у 2009 році Сергієнко народила трійню: двох дівчаток та хлопчика. Ім'я батька не називалося. Цю трійню The Insider знайшов у бізнес-реєстрі Франції. І мати, і діти — партнери фірми Les Pins Property Sci. Син та дочки носять прізвище Махмудова. У всіх громадянство Кіпру та резидентство Монако.

Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_14
Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_16

Раніше Les Pins Property була афілійована із самим Іскандаром Махмудовим. Через неї сім'я володіє мисливським замком XVI століття тому ж регіоні Солонь.

Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_18Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_19

А на сьогодні неповнолітні Камілла, Олександра та Володимир володіють віллами на Лазурному березі через фірми Ecossaise Property SCI та Ecossaise Property II SCI, бенефіціарами яких вони також вважаються.

Villa L’Écossaise в Раматюелі
Villa L’Écossaise в Раматюелі

У Франції влаштувалася і родина Андрія Бокарєва. Через компанії SCI Serenity Capital, Immobilier Albert 1er SCI, Casa Lea II Property SCI, Bel'Ombre SCI він володіє майном у Парижі, Сен-Тропі та Раматюелі. Причому, як виявив The Insider, частину активів олігарх після початку війни вже встиг переписати на малолітніх дітей: 14-річну Єлизавету, 8-річного Андрія та 15-річного Олександра. Вони виступають власниками разом із матір'ю — колишньою дружиною олігарха Ольгою Сироватською.

Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_22Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_23Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_24Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_25Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_26

14-річна Єлизавета Бокарєва — це і є співачка ELSEA, разом із якою виступає Григорій Лепс. Мало того, співак навіть став хрещеним батьком дівчинки.

Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_27Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_28Поки російські олігархи заробляють на війні, їх рідні обзавелися віллами у Франції_29

З Андрієм Бокарєвим Лепса пов'язує настільки близька дружба, що тому навіть присвячена пісня «Ангел пішов у запій» з альбому «Гангстер №1». І Лепс, і Бокарєв з Махмудовим, нагадаємо, звинувачувалися у зв'язках із організованою злочинністю.

У Європі олігархи люблять не лише жити, а й вести справи. У Латвії, як раніше писав The Insider, їм належить Ризький електромашинобудівний завод. Донедавна вони володіли й підприємством з виробництва вагонів в Угорщині, але минулого року «Трансмашхолдинг» передав його локальному партнеру.

Головний закордонний офіс компанії розташований у швейцарському Цузі, де зареєстровано компанію TMH International AG. «Трансмашхолдинг» контролює також 50% у нідерландських TMH Alstom B.V., виробнику локомотивів, і 50% у Railcomp B.V., яке займається виробництвом частин залізничних локомотивів, трамвайних та інших моторних вагонів.

2021 року «Трансмашхолдинг» заснував і німецьку компанію Blue Engine Engineers GmbH з виробництва двигунів. Сталося це через кілька місяців після того, як влада Норвегії заблокувала продаж ТМХ заводу Bergen Engines, який виробляє двигуни для суден. Норвезький уряд небезпідставно вирішив, що продукція заводу може представляти військовий інтерес для росії.

Раніше Бокарєву та Махмудову належав збройовий концерн «Калашников» — спільно із заступником міністра оборони Олексієм Криворучком вони володіли ним до 2017 року.

Сьогодні «Трансмашхолдинг» на 71% контролює АТ «Коломенський завод» — виробника двигунів для бойових кораблів.

Попри виконання оборонних замовлень, роботу на окупованих територіях та фігурування у корупційних скандалах, Бокарєв та Махмудов досі не потрапили під санкції Євросоюзу. На них наклали санкції США та Великобританія, але саме з Європою олігархи пов'язані найтісніше. Не накладено обмежень і на роботу «Трансмашхолдингу» в ЄС.

Читайте також:
Політика
Припускається, що судно належить до «тіньового флоту» росії.
11 січня, 10:19
Політика
У п’ятницю, 10 січня, США запровадили санкції проти найбільших нафтових російських компаній.
10 січня, 18:16
Економіка
У Вашинґтоні готуються запровадити санкції проти танкерів, які возять «чорне золото» із РФ. Це — останній «подарунок» від Джозефа Байдена.
06 січня, 12:34
Світ
Санкції, накладені на росію через її вторгнення в Україну, ускладнюють продаж урану західним покупцям.
18.12.2024, 09:44
Економіка
В Угорщині, Туреччині та Об'єднаних Арабських Еміратах припинили обслуговувати банківські картки UnionPay, видані «Газпромбанком».
23.11.2024, 15:09
Політика
Російський проєкт Arctic LNG 2 скоротив видобуток на газових родовищах майже до нуля через західні санкції на експорт.
12.11.2024, 15:36