Полтавці в лавах Української Повстанчої Армії

Опінії
14.10.2020, 10:37
Бійці куреня УПА "Сіроманці"
Бійці куреня УПА "Сіроманці"

Навколо УПА та її політичного проводу ОУН совєцька пропаганда натворила чимало брехливих міфів.

Фаховий історик, полтавський краєзнавець

Один із них: УПА, створена 14 жовтня 1942 року, була не армією українського народу, яка протистояла німецьким та совєцьким каральним загонам, а таким собі регіональним "галицьким" бандитським витвором.

Нині, коли відкрито архіви радянських спецслужб, та з’явився доступ до літератури української діаспори, цю пропагандистську маячню легко викрити.

У лавах визволителів України від коричневої та червоної чуми воювали посланці Центру і Сходу, Півночі й Півдня.

Участь в УПА брало і багато полтавців. Серед них більш відомі Петро Дяченко, Микола Савченко "Байда", Дмитро Карпенко "Яструб".

Проте наша розповідь про командира сотні "Полтавців", уродженця Полтавщини "Максима".

Письменник і вояк УПА Петро Мірчук у своїй книзі "УПА 1942-1952 роки" згадує Максима, «який був відомий з побідних боїв з німецькими та більшовиками на східних і північних українських земель».

Сотня "Полтавців" була сформована із вояків військової школи в Поморянах, в яку входили повстанці з Великої України, в основному з Полтавської області.

Вояки сотні пройшли славний військовий вишкіл, мали досвід бойових дій з німцями. Сотня входила до складу Куреня "Сіроманців", який очолював полтавець Дмитро Карпенко "Яструб".

У 1943 році сотня "Полтавців" охороняла під старшинську школу Військового округу "Лисоня".

Курсант цієї школи Микола Небола згадує, що серед викладачів школи був і "Максим", «який був не тільки добрим педагогом, а й добрим бойовим командиром, рішучим в боях, якого поважали й любили».

28 грудня 1944 року в бою з військами НКВД біля села Коремичі Перемишлянського району, що на Львівщині сотник "Максим" загинув.

Читайте також:
Світ побачила унікальна книга про незламне вітчизняне степове вояцтво — "Козацька Україна після зруйнування Запорозької Січі (1775-1905)".
24 червня, 07:59
Перемога і «побєдобєсіє»: від драми до абсурду
09 травня, 09:45
Серед мусульман-шиїтів його зчаста називають «Зульфікаром» Ісламської революції, мечем пророка Магомета, «який карає невірних».
08 січня, 12:34
Сотня Симчича розбила дивізію Дергачова, яка повернулась з Кавказу після виселення татар, чеченців, інгушів і їх кинули на знищення УПА.
05 січня, 15:29
Нещодавно серед безлічі знимок у фінляндському військовому архіві виявили приголомшливу знахідку.
30.11.2020, 08:09
Перемоги українського війська 100-річної давнини досі є темою для спекуляцій політиків під час виборчої кампанії.
24.10.2020, 09:42