Теперішня Україна мусить уникнути долі УНР

ВІЙНА
20 серпня, 07:18
Теперішня Україна мусить уникнути долі УНР
Фото: Facebook

Цивільним слід знати, що крім поповнення особового складу армія має постійно бути у тонусі. Морально-психологічний стан запорука Перемоги.

1917 року Українська Центральна рада мала свого представника при Головному управлінні Генерального штаба російської армії. Тоді тривала активна українізація частин колишньої імператорського війська Московії.

Тимчасовий уряд у Петрограді підтримував її, бо українізовані частини зберігали дисципліну та не сприймали більшовицьку агітацію, а Центральна рада декларувала лояльність. Для координації дій Київ і скерував свого військового представника до столиці.

На початку жовтня 1917 року цей представник запросив виділити для українців спеціальну квоту для навчання в Ніколаєвскій академії Генерального штабу. Українцям вона була потрібна для заповнення «штабів українізованих дивізій та корпусів».

Проте останній начальник генерального штабу російської армії генерал Владімір Марушевський відмовив. Послався на можливий розкол загальної служби Генерального штабу, якщо у Петрограді почнуть окремо готувати офіцерів для українських формувань.

Ця маловідома історія свідчить про різне сприйняття майбутньої української армії в колишній імперії. На початку грудня 1917 року чисельність солдатів українізованих частин колишньої імперської армії сягала більше 600 000 осіб.

Приблизно 400 000 з них перебували на території УНР, із них 60 000 — у 1-му українському корпусі генерала (майбутнього гетьмана) Павла Скоропадського. Росіяни дивилися на них як на органічну частку загальної російської армії.

Тобто українські частини залишаються в звичній російській системі. Єдиною відмінністю їх від інших підрозділів є повністю український особовий склад!

Натомість українці сподівалися, що ці війська будуть мати окремий статус серед інших підрозділів російської армії, щось на кшталт армій німецьких князівств в армії Німецької імперії. З відповідним командуванням та навіть певною автономією.

Та й узагалі дивились на це військо як на дієвий інструмент майбутнього здобуття і подальшого збереження власної автономії. Жодне із цих сподівань не справдилося — більшовики захопили владу та знищили стару російську армію.

А діячі Центральної ради не спромоглися втримати вже готове українське військо, що і призвело до його деградації та самознищення, узаконеного наказом про демобілізацію та формування війська на «міліційній основі». Результат відомий.

Похороні полеглого командира Богдано-Дорошенківського куреня 1-ї Запорозької дивізії Григорія Хмеленка у Станіславові (вересень 1920 року)
Похорон полеглого командира Богдано-Дорошенківського куреня 1-ї Запорозької дивізії Григорія Хмеленка у Станіславові (вересень 1920 року)
Автор : Роман Пономаренко
Читайте також:
Війна
Наприкінці серпня 2014 року Кремль перестав приховувати свою участь у війні на проти України. РФ напряму вдерлася у Донеччину та Луганщину.
29 серпня, 13:46
Політика
Друга світова війна була запущена не Мюнхенською змовою і навіть не пактом Молотова-Ріббентропа. Її породила експансивна природа росії.
14 лютого, 13:47
Опінії
Як це зазвичай буває в історії, долі колишніх учасників розділилися. Але давайте про все за порядком...
29 січня, 20:35
Опінії
Перший зимовий похід не лише підняв дух військових УНР, але й надихнув на активнішу боротьбу широкі верстви населення України.
06.12.2023, 09:45
Опінії
З першого дня існування УНП і до 2 січня 2020 року в незалежній Україні існувала військова прокуратура
08.09.2023, 14:36
Опінії
28 квітня – день створення Української дивізії "Галичина". Нині минає 80 річниця з часу появи цього підрозділу.
28.04.2023, 16:52