ПрАТ «Гадячгаз» зловживає монополією на ринку
Антимонопольний комітет України зобов'язав ПрАТ «Гадячгаз» припинити порушення.
Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України 12 січня 2024 року надало рекомендації ПрАТ «Гадячгаз» щодо припинення дій, які містять ознаки порушення конкурентного законодавства.
Про це повідомляє пресслужба АМКУ.
Йдеться про зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг приєднання об’єктів замовника до газорозподільних мереж в межах системи, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ПрАТ.
На своєму вебсайті «Гадячгаз» розміщував заяву приєднання до газорозподільних мереж, в якій відсутня можливість обирати іншого, крім товариства, виконавця робіт із проєктних, будівельних робіт з приєднання та робіт зі встановлення вузла обліку газу серед суб’єктів господарювання, які мають право на провадження відповідних видів діяльності.
Відділенням було встановлено, що станом на 05.10.2023 на вебсайті ПрАТ «Гадячгаз» розміщено за посиланням бланк заяви приєднання до газорозподільних систем за формою, встановленою товариством.
Як вбачається із змісту заяви, виконавцем проєкту газових мереж, будівельно-монтажних робіт з прокладання газових мереж та встановлення комерційного вузла обліку газу Товариство визначило ПрАТ «Гадячгаз».
Згідно із пунктом 1 глави 2 розділу V Кодексу газорозподільних систем, для приєднання об’єкта будівництва або існуючого об’єкта (земельної ділянки) до газорозподільної системи Оператора ГРМ їх власник (замовник приєднання) має звернутися до цього Оператора ГРМ із заявою про приєднання, яка подається в довільній формі. Одночасно із заявою про приєднання замовник надає виключний перелік таких документів, зокрема, заповнений опитувальний лист за формою, затвердженою Оператором ГРМ, у якому зазначаються технічні параметри об'єкта замовника, що має приєднатися до газорозподільної системи.
Опитувальний лист має передбачати положення, згідно з якими замовник матиме право обирати на свій розсуд виконавця проєктних, будівельних робіт з приєднання та робіт зі встановлення вузла обліку газу серед суб'єктів господарювання, які мають право на провадження відповідного виду діяльності згідно з вимогами законодавства.
Оператор ГРМ не має права вимагати додаткової інформації від замовника, крім тієї, яка передбачена опитувальним листом та цим пунктом.
Отже, вищенаведене свідчить, що встановлена форма заяви приєднання до газорозподільних систем, яка розміщена на офіційному вебсайті ПрАТ «Гадячгаз», не узгоджується з вимогами Кодексу ГРМ та може призвести до ущемлення інтересів замовників послуг приєднання об’єкта до газорозподільних систем, оскільки у ній відсутня можливість обирати виконавця проєктних, будівельних робіт та робіт із встановлення вузла обліку газу серед суб’єктів господарювання, які мають право на провадження відповідного виду діяльності згідно з вимогами законодавства. Такі дії можуть завдати шкоди конкурентам (на ринку будівельних робіт) та споживачам, які хочуть приєднатись до газових мереж та мають бажання обрати виконавців проєктних, будівельних робіт та робіт зі встановлення вузла обліку газу інших суб’єктів господарювання, які мають право на провадження відповідного виду діяльності згідно з вимогами законодавства.
З огляду на виявлені обставини Відділення рекомендувало ПрАТ «Гадячгаз» припинити порушення та відвело на це 30-денний термін.
Нагадаємо, що після публікацій «Останнього Бастіону» та незалежних ЗМІ в УГВ визнали, що компанія збільшила обсяги передавання газу поганої якості.
В листопаді «Останній Бастіон» повідомляв про те, що за 9 місяців цього року «УГВ» сплатило понад 635 мільйонів гривень штрафу за подачу в ГТС неякісного газу. А вже в листопаді ця сума лише за один місяць склала 240 мільйонів гривень. Тобто, результатом року може стати сплата більш як мільярда штрафних санкцій за неякісний газ.
Керівництво АТ «Укргазвидобування» приховує той факт, що ТОВ «Газорозподільчі мережі України» передано протягом червня-серпня 2023 року через ОГТСУ близько 118 млн. куб.м газу, який не відповідав затвердженим вимогам, за що отримали 8,3 млн. грн штрафу від АТ «Укргазвидобування» через ОГТСУ.
Завдячуючи Геннадію Сікалову, Володимиру Щербині, Тетяні Ніколаєнко та журналістам незаангажованих ЗМІ; після виходу викривальних матеріалів «Останнього Бастіону», «Цензор.Нет» та «Фактів» — керівництво Укргазвидобування було змушене визнати наявність проблем з якістю газу, та почало виправдовувати свою непрофесійність війною в країні.
Українці так і не отримали відповіді на питання: хто буде компенсувати збитки споживачам, які вже оплатили неякісний газ? Скільки ще неякісного газу отримають українські споживачі до того, як «ефективні менеджери» Нафтогазу та Укргазвидобування вкрадуть мільярди гривень на модернізації обладнання?
Перший етап визнання шахрайства, вчиненого УГВ закінчили. Наступний — притягнення керівництва УГВ і Нафтогазу до відповідальності шляхом звільнення та відшкодування споживачам понесених витрат через регресне стягнення коштів з керівництва УГВ і Нафтогазу.