Приватизаторам Кадетського корпусу щоби перемогти знадобиться замулити полтавцям очі
Сьогодні в Полтаві пройшло перше обговорення проекту реконструкції Кадетського корпусу за участю «кураторів». Це сповіщає, що час настав – олігарх, заручившись підтримкою мера і губернатора, розпочав планомірне «віджимання» вікової спадщини.
Громаді на зустрічі показали підрядника цього проекту олігарха Жеваго – гендиректора будівельної компанії «Технобудсервіс», саме вона начебто «реконструює» Кадетський Корпус, в разі згоди громади.
Захід широко анонсувався через медіа підлеглі обласним органам влади і лояльні ЗМІ.
Тоді як всі справжні громадські обговорення ними ретельно обходились стороною, або замулювалась головна думка – порятунок Корпусу потрібно віддати у руки громади, а не олігарха – інакше втрата назавжди, і головне – завершити офіційне оформлення фактичного статусу спадщини до проставлення перших підписів чиновників на дозволах.
Показово, що на сьогоднішній захід запросили далеко не всіх спеціалістів «в темі», яким є що аргументовано сказати про невідповідність планів Жеваго інтересам полтавців, а запланованого результату – первинному вигляду будівлі.
І це частина простого плану.
На кону без перебільшення «найжирніші» в Полтаві будівля і шмат землі. Вони, без даху і консерваційних процедур, роками доводились до потрібної кондиції – готувались для таких же «жирних» претендентів. Котрим буде по зубах задовольнити згоду всіх «замазаних» чиновників, і після цього вигідно для себе утилізувати тисячі квадратних метрів.
Але є проблема, закон вимагає іншого – будівля названа історико-культурною спадщиною. І використовуватись вона може як громадська, тобто на благо всіх. Наприклад в якості культурно-освітнього центру. Це можливо тільки якщо Корпус лишиться у статусі громадської будівлі, що належить місту.
Тому широко анонсована «реконструкція» – лише ширма того, що насправді відбудеться з Кадетським корпусом.
Фактично він назавжди перейде у приватні руки. Які самі вирішуватимуть, що з ним робити та що будувати поряд або замість. Офіси, магазини і житлові багатоповерхівки – могли б окупити вкладення.
Зараз «приватизаторам» Кадетського корпусу конче потрібно переконати громадськість, що до її думки дослухаються і враховують. Після цього можна буде відповісти на будь-які претензії і розчарування, що питання уже були погоджені з громадою.
Але поки на такі обговорення пускають тільки кишенькову опозицію, а кілька полтавців, які пробилися сьогодні на зустріч і яким дійсно болить доля спадщини – самі погоди там не зроблять.
Будівельники одягають краватки і роблять вигляд, що дослухаються і всім кивають. Зустрічаються з більш-менш нешкідливими противниками – студентами, з ними показово обмінюються номерами телефонів - вішаючи локшину на вуха. Але паралельно ретельно ухиляються від прямих відповідей – під що будуватимуть. Разом з ними, зацікавлені у проекті можновладці, перш за все це мер Мамай І губернатор Головко, ухиляються від прямої відповіді – які права на Корпус лишаться у полтавців після його реконструкції і під що його врешті перебудують.
Тому кожному збентеженому поверненню правил приватизації 90-х на наступну зустріч варто прийти.
Семен Чорнехата