Прокурор Джефрі Найс: путіна треба судити

ВІЙНА
03.01.2023, 12:44
Прокурор Джефрі Найс: путіна треба судити

Немає жодних сумнівів у тому, що командний ланцюжок веде безпосередньо до путіна. Це його солдати.

Британський прокурор Джефрі Найс, який співпрацював з Міжнародним трибуналом з питань колишньої Югославії, заявив, що путін має бути притягнутий до відповідальності за військові злочини в Україні.

Слободан Мілошевич -
Слободан Мілошевич - "м'ясник Балкан" - помер у 2006 році до завершення суду

Найс, який з 1998 по 2006 рік був головним прокурором у справі колишнього сербського лідера Слободана Мілошевича, сказав ВВС Radio 4, що звинувачення проти путіна "цілком очевидні".

"Це злочини проти людяності, тому що цивільні цілі в жодному разі не можна бомбити або якось ще піддавати нападу", - зазначив Найс.

"Немає жодних сумнівів у тому, що командний ланцюжок веде безпосередньо до путіна. Це його солдати. Як мінімум, він знає про те, що відбувається, з телевізійних повідомлень - як і всі ми. Але він не наказав своїм військовим повернутися, щоб розслідувати очевидні злочину. Він винний", - вважає Найс.

Найс висловив здивування, що прокурори та політики не "формулюють це набагато вільніше і відкрито", і припустив, що путін може в майбутньому отримати імунітет від судового переслідування в рамках можливого правочину після закінчення війни в Україні.

"Міжнародний кримінальний суд, до юрисдикції якого належить Україна, поки що не зробив жодних заяв про відповідальність путіна за цей злочин", - сказав при цьому Найс.

"Виникає питання, чому прокурор із цим не поспішає. Можливо, він вважає (або ж його змусили так вважати), що відсутність звинувачень проти путіна несе політичні вигоди?" – продовжує він.

"Політичні вигоди – це врегулювання".

Цілком можливо, що хтось інший, не українці, складе проект політичної угоди, в якій буде пункт про те, що путіна не можна судити. Це жахлива перспектива, вона означатиме, що народ України повністю втратить правосуддя".

На думку Найса, особливо важливо судити саме путіна, а не окремих офіцерів, оскільки таким чином "моральна відповідальність буде встановлена на першому етапі, і потім її не можна буде поставити під сумнів або змінити".

Найс додав, що на його думку, суд може розпочатися "хоч завтра", і його мають вести українці - і українською мовою. При цьому присутність у суді самого путіна, на думку колишнього прокурора, не є обов'язковою.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) розпочав розслідування злочинів під час війни в Україні на початку березня 2022 року, невдовзі після початку війни. Його представники неодноразово стверджували, що всіма силами намагаються досягти того, щоб винні понесли відповідальність.

У відповідь на твердження Найса МКС заявив, що його прокурор Карім Хан працює в Україні, збираючи свідоцтва військових злочинів, і він має намір виписати ордери на арешт винних, коли для цього буде достатньо доказів.

"Будь-які твердження, що на офіс прокурора чи самого прокурора чиниться сторонній тиск чи вплив з метою затримати розслідування чи інші дії, не відповідають дійсності", - йдеться у заяві суду.

Нагадаємо, що Кремль чергово відкидає звинувачення у скоєнні військових злочинів. Незважаючи на численні підтверджені факти та свідчення протилежного, у тому числі зафіксовані міжнародними організаціями, Москва продовжує стверджувати, що нібито завдає ударів лише по військових об'єктах.

Деякі країни та організації, в тому числі Україні, закликають створити спеціальний міжнародний трибунал для розслідування військових злочинів, ймовірно, скоєних росією під час вторгнення в Україну.

"Як країна, яка брала участь у створенні Міжнародного кримінального суду, Великобританія готова надати необхідну технічну підтримку для винесення обвинувальних вироків", - заявив у березні 2022 року колишній міністр юстиції Британії Домінік Рааб.

"Будь-який російський лідер та офіцер, який віддає злочинні накази, повинен знати, що йому загрожує лава підсудних і, звісно, в'язниця", - попередив Рааб.

Автор : Відділ моніторингу
Читайте також:
Світ
Суддя Томоко Акане, яка видала ордер на арешт путіна, очолила Міжнародний кримінальний суд у Гаазі
11 березня, 17:00
Війна
Міжнародний суд ООН почав слухання справи України проти рф щодо порушення Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.
18.09.2023, 14:55
Війна
Насправді на шляху росії до поразки у війні з Україною оточення путіна має три напрямки.
11.12.2022, 18:37
Світ
Московія буде відповідати за свої дії перед судом у Гаазі
27.02.2022, 18:30
Світ
У 2017 році Младич був засуджений за воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид
25.08.2020, 15:08
Війна
ЗСУ отримали перше озброєння з нового пакету допомоги від США До партії увійшли протитанкові ракети й 155-міліметрові артилерійські снаряди.
вчора, 19:35