Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі

ПОЛІТИКА
04 вересня, 17:35
Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі

Бізнесмен та його родина має чималий бізнес в Європі та маєтки.

Про це йдеться у черговому розслідуванні проєкту Trap Aggressor. 

Почесний консул Великого герцогства Люксембург, командор ордену de la Couronne de Chêne в тому ж таки Люксембурзі. А ще великий прихильник вбивства українців. Олігарх з найближчого оточення путіна Владімір Євтушенков безупинно продовжує працювати на війну проти України. Ще з 2014 року він забезпечував армію рф звʼязком, а під час повномасштабного вторгнення почав виготовляти ще й  безпілотники. Втім, бурхлива діяльність на благо так званої «СВО» не заважає йому та його родині вести бізнес в Європі та купувати нерухомість за мільйони доларів. А в Люксембурзі цей олігарх до сьогодні має не лише нагороди, а й офіційний статус.

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_1
Фото — Forbes росія

Ключові знахідки:

  • Завод NVision Czech Republic у Чехії, який виробляє деталі для телекомунікаційної та автомобільної промисловості, Владімір Євтушенков переписав на близьких до себе осіб;
  • Євтушенков до сьогодні є Почесним консулом Герцогства Люксембург.

Владімір Євтушенков – засновник і співвласник інвестиційної корпорації «Система», якій належать пакети акцій МТС, мережі клінік «Медсі», лісопромислової Segezha Group, інтернет-магазину Ozon. До корпорації також входить і концерн «РТІ Системи» – одна з сотні найбільших оборонних компаній світу, що розробляє для російського озброєння системи управління та зв’язку, а також радіотехнічне обладнання. Євтушенков не перебуває під санкціями ЄС і США. При цьому росіянин – член Урядової комісії з науково-інноваційної політики, Ради з науки і високих технологій при Президенті рф, Ради з конкурентоспроможності і підприємництва при Уряді рф і Національної ради з корпоративного управління. Входить у рейтинг найбагатших людей росії за версією Forbes (78 місце у 2024 році, $1,7 млрд). 

До квітня 2022 року бізнесмен був головою ради директорів «Системи». Підприємець залишив цю посаду після того, як Велика Британія ввела проти нього санкції. Передав синові 10% акцій, щоб зробити свою частку не контролюючою. У Чехії продав завод NVision, який виробляє деталі для автомобільної та телекомунікаційної промисловості, хоча санкції ЄС щодо нього не введеніі.

З 2022 року, коли світові бізнеси на тлі повномасштабного вторгнення в Україну почали виходити з російського ринку, олігарх скористався ситуацією й отримав їхні активи. Він викупив 10 готелів Radisson і Olympia Garden у норвезької Wenaas Hotel Russia, також були наміри викупити заводи IKEA. 

Євтушенков був на зустрічі з путіним 24 лютого 2022 року, також на Петербурзькому міжнародному економічному форумі влітку того ж року, і в жовтні на форумі Фінансового університету при уряді. 

Співпраця з російським ВПК

На базі АФК «Система» створили низку підприємств з виготовлення мікроелектроніки. Зокрема, компанію «Элемент». Це найбільший російський виробник мікроелектроніки. Компанію створили у 2019 році на базі активів АФК «Система» та «Ростеха». До групи увійшли підприємства «Мікрон» (найбільший виробник чипів в Росії), НДІ електронної техніки, НДІ електронної та мікроелектронної апаратури «Прогресс», Новосибірський завод напівпровідникових приладів з ОКБ, «ВЗПП-Микрон» та інші. Вони спеціалізуються на виробництві інтегральних мікросхем, напівпровідникових приладів, силової електроніки, модулів, корпусів для мікросхем та контактуючих пристроїв, а також радіоелектронної апаратури.

Ще одна компанія «Ангстрем» постачала мікросхеми науково-виробничому об’єднанню «Электромашина» («Ростех»).  Там створюють бойові модулі «Охотник» (деталь для кулемета). Також «Ангстрем» постачав комплектуючі та мікросхеми для інших підприємств та наукових інститутів, що спеціалізуються на виробництві радіоелектронної продукції військового призначення. Наприклад, на АО «Научно-производственное объединение «Радиоэлектроника» имени В. И. Шимко», Научно-исследовательский институт электронных приборов, АО «НИИ «Полюс» им. М.Ф. Стельмаха». 

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_3
Скриншот з російського реєстру закупівель

«ВЗПП-Мікрон», МЕЗ «Уралелектро», РТІ, «Холдинг Ерсо» та інші компанії постачають мікросхеми, транзистори та іншу електроніку для майже сотні оборонних підприємств, що охоплюють величезний спектр виробництва озброєння та воєнних технологій – від військового стільникового телефону М-633С «Джміль» до РСЗВ, ППО, бойової авіації, бронетехніки та ядерної зброї.

БПЛА

У 2021 році компанія «Кронштадт» (входить до АФК «Система») розпочала серійне виробництво військових безпілотників «Орион». В публічних джерелах наводять такі характеристики цього безпілотника: довжина фюзеляжу – 8 м, розмах крил – 16 м, бойове навантаження – до 180 кг, заявлений радіус польоту – до 250 км, тривалість – до 24 годин зі швидкістю польоту 120-200 км/год. За даними порталу Oryx, за час повномасштабної війни росіяни в Україні втратили щонайменше шість безпілотників цього типу. 

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_5
Процес виробництва російського ударного безпілотника «Орион» на заводі «Кронштадт», постановочне фото росіян зразка червня 2022 року

Також корпорації «Система» Євтушенкова належить 93% ООО «Аэромакс». З 2021 року ця фірма почала розробляти та виготовляти безпілотники. Також компанія надає послуги з використання БПЛА у сфері доставки вантажів, дистанційного зондування землі, моніторингу, впровадження геоінформаційних систем, готує операторів безпілотників. У 2023 році компанія відкрила авіаційний навчальний центр із навчання управлінням цивільними БПЛА. 

На сайті компанії представлені БПЛА трьох типів: вертолітного, коптерного та літакового.

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_7
Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_9
Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_11

Всі безпілотники російська компанія позиціонує як цивільні, втім на основі SH-350 був створений воєнний БПЛА «Терміт» розвідувально-ударного призначення. Безпілотники вертолітного типу озброєні 80-мм ракетами (С-8Л із напівактивним лазерним наведенням) із дальністю ураження до 6 км.

Інститут вивчення війни (ISW) у своєму звіті зазначив, що про масове виробництво цих БПЛА країна-агресорка заявила 12 грудня 2023 року.  За даними російських медіа, деякі контракти з Міноборони рф щодо постачання цих безпілотників були підписані ще в 2021 році, а у війську «Терміти» повинні були зʼявитися з 2022 року.

Родина

Всі члени сім’ї Євтушенкова перебувають під санкціями Великої Британії та України. Втім, вони досі не увійшли в санкційні списки ЄС і США.

Дружина – Наталія Євтушенкова. Входить до рад директорів МТС-банку і люксембурзького банку АФК – East-West United Bank.

Син Фелікс Євтушенков) — російський підприємець, старший керуючий партнер АФК «Система», власник 15,2% акцій компанії. З 2019 року — голова Ради директорів ПАТ «МТС»

Донька — Татьяна Євтушенкова/Батуріна. Тетяну у віці 26 років запросили у ВАТ МТС на посаду віце-президента з інвестицій та цінних паперів, пізніше вона входила до ради директорів МТС. На 2008 рік — радник президента ПАТ «Сбербанк России». У 2015 році керувала інвестиційним фондом «Redline Capital». Керувала лондонським офісом сімейного інвестиційного фонду Євтушенкових Redline Capital Management. За даними російських ЗМІ, має громадянство Великої Британії. У соціальній мережі LinkedIn теж зазначає міcце проживання та роботи Лондон (хоча там вона, як і інші члени сім’ї, під санкціями). 

Французьке узбережжя

Євтушенков має три вілли на Лазуровому узбережжі Франції, якими він разом з сім’єю володіє через французьку компанію SCI Petr. Одна розташована за адресою Saint Jean Cap Ferrat 40 avenue du General de Gaulle. 

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_13
Скриншот

Зовсім поруч, за адресою Saint-Jean-Cap-Ferrat, 26 Boulevard du Plan des Abeilles розташована ще одна вілла родини Євтушенків під назвою Villa Nouadibou. У лютому-березні 2022 року за цією адресою було зареєстровано 2 компанії – SCI ABI (бенефіціари Наталья і Татьяна Євтушенкови) і TASHA (бенефіціари Владімір та Наталья Євтушенкови). Основна діяльність компаній – операції з нерухомістю.

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_15
Скриншот

Вартість третьої вілли, на відміну від попередніх, в документах зазначена. Вона складає 7 мільйонів євро і розташована за адресою Saint-Jean-Cap-Ferrat, 19 Av. du Plan des Abeilles. Вілла є власністю французької компанії сім’ї Євтушенко під назвою SCI Umbto. Тут зареєстровані 2 компанії SCI PETR та SCI UMBTO (бенефіціари Наталья і Татьяна Євтушенкови).

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_17
Скриншот

Чеська гостинність

У Чехії Євтушенков володів заводом NVision Czech Republic, який виробляє деталі для телекомунікаційної та автомобільної промисловості. Коли росія почала війну проти України, але ще до того, як проти Євтушенкова ввели чеські санкції, у заводу змінились власники. 22 жовтня 2022 року бенефіціарами підприємства стали громадянка Чехії Хілмія Дрнда, яка раніше працювала в цій же компанії директором з персоналу та українець Володимир Ясинський. За даними українських реєстрів він був членом наглядової ради ПАТ «Енвіжн-Україна», а також директором «Енвіжн-Холдинг» з російськими власниками і засноване російською «Енвіжн-груп». Тобто, фактично Владімір Євтушенков, намагаючись обійти санкції, переписав чеський бізнес на близьких до себе осіб.  

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_19
Скриншот з реєстру

На компанію Євтушенкова «АФК-Система» також зареєстрований готель Savoy Westend у Карлових Варах в Чехії. У липні 2023 року його і активи на суму $4,6 млн було заарештовано. Втім, зараз готель продовжує функціонувати. Туди можна замовити автобусний тур. 1 листопада 2022 року бенефіціаркою готелю стала громадянка рф Єлєна Брусілова, яка до січня 2023-го була президентом групи компаній «Медсі», що входить до корпорації «Система».  Також за даними журналістів OCCRP, ця жінка є цивільною дружиною олігарха і має спільних з Євтушенковим дітей. 

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_21

Італійське море

За даними журналістів Радіо Свобода, Єлєна Брусилова також володіє чотирма віллами в Італії. Дві вілли розташовані по сусідству, за декілька хвилин ходьби від пляжу. Перша – за адресою 55042 Forte dei Marmi, Via Versilia, 5. Вона складається із 16 окремих приміщень. Друга – за адресою 55042 Forte dei Marmi, Via Versilia, 3. Третя вілла розташована північніше, на Forte dei Marmi, Via Giuseppe Mazzini, 89, складається з 15 окремих приміщень.Четверта адреса – це четверта вілла з прибудовами на березі моря на Viale Italico, 74.

Британська класика

Євтушенков володіє нерухомістю в одному із найдорожчих районів Лондона за адресою 7 Holland Park Mews, London (W11 3SU). Це будинок із двома спальнями та терасою, площею 1278 квадратних футів. За оцінкою ріелторів вартість цього будинку становить близько 3 320 000 фунтів стерлінгів. По сусідству з ним у Євтушенкова є ще один об’єкт нерухомості. Він розташований за адресою: 31 Holland Park, London (W11 3TA). Це класичний англійський двоповерховий будинок із підвальним приміщенням. За оцінкою 2019 року йдеться про 31 млн фунтів стерлінгів.

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_23
Скриншот з Google Maps

Донька Владіміра Татьяна Євтушенкова володіє апартаментами в Лондоні за адресою 41 Wilton Crescent. Будинок з 8-ма спальнями у 2017 році продавався за 43 мільйони фунтів.

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_25

Люксембург, Люксембург

Історія Євтушенкова в Люксембурзі розпочалась ще в далеких 2000-х. У 2005 році він познайомився з міністром економіки Жанно Креке через одного зі своїх юристів. Візит путіна до Люксембургу в 2007 році дозволив російському підприємцю зустрітися з прем’єр-міністром Жан-Клодом Юнкером і міністром фінансів Люком Фріденом. Тоді Євтушенков, а точніше його корпорація «Система» придбала East-West United Bank на бульварі Джозефа II у його столиці. Стосунки російського олігарха з високопосадовцями Люксембургу, а ймовірніше, його інвестиції в економіку європейської держави, за кілька років стали настільки міцними, що вже у 2009 його призначили почесним консулом Люксембургу, щоб «інформувати та консультувати люксембурзькі компанії щодо можливостей для бізнесу» у Свердловській і Хабаровській областях рф. Посада залишається чинною і до сьогодні. Там, в Люксембурзі у 2019 році його навіть нагородили національним орденом de la Couronne de Chêne за розвиток економічних і культурних зв’язків між Люксембургом та рф. 

Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі_27
Фото з церемонії, на якій нагородили Євтушенкова — Paperjam

Жанно Креке став головою наглядової ради банку Євтушенкова, і в 2022 році під тиском ЗМІ через вторгнення рф в Україну, змушений був залишити посаду. У серпні 2024 року суд Люксембургу постановив ліквідувати East-West United Bank через накопичення 57 мільйонів євро збитків за рік після вторгнення росії в Україну.

За час своїх тісних і дружніх звʼязків з Люксембурзькими можновладцями впритул до повномасштабного вторгнення росії в Україну, Євтушенков встиг там заснувати ціле кубло компаній, ключова діяльність яких – управління фондами.  

Зокрема, у 2017 компанію International Ventures Invest, за адресою 1, rue Louvigny, 1946. В березні 2022 року бенефіціаркою стала дружина олігарха Наталья. PAV Holding SA, за адресою 96, rue du Kiem, 8030 Strassen у власності самого Євтушенкова. 

Доньці Татьяні станом на сьогодні належать:

  • Redline Capital Partners (26, Avenue Monterey, 2163);
  • Highbeacon Sàrl SPF (26, Avenue Monterey, 2163);
  • RCF II CV (26, Avenue Monterey, 2163);
  • RCH-P (26, Avenue Monterey, 2163);
  • Redline Capital GP (26, Avenue Monterey, 2163);
  • Redline Capital Management SA (разом з батьком і матірʼю), (26, Avenue Monterey, 2163);
  • Redline Capital Partners SCSp (26, Avenue Monterey, 2163);

Сам Владімір Євтушенков до сьогодні володіє:

  • Timag Capital Advisory SARL;
  • Sire-I S.C.SP. SCSP;
  • Rusanano Sistema Investments SÀRL;
  • PAV III SCSP;
  • Intema SÀRL;
  • Highstreet Premium II Propco I SÀRL;
  • Highstreet Premium II Holdco SÀRL;
  • Data Servicts Holding SÀRL (в стані припинення);
  • Allegretto Holding SÀRL.

В Україні банк АФК «Система» підозрюють у виведенні мільярдів євро для команди Януковича після втечі екс-президента до росії. «Пилососом» для переказу грошей з України був East-West United Bank, зареєстрований у Люксембурзі. Банкіри, близькі до сім’ї Віктора Януковича, використовували цей банк для виведення активів. Для цього вони відкривали кореспондентські рахунки і перераховували на них гігантські суми. Коли в української філії почалися проблеми, гроші списували на афілійовані з менеджментом офшори. За даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, на кінець 2015 року через «Східно-Західний об’єднаний банк» з України було виведено 227 мільйонів доларів. Однак незабаром українська влада виявила цілу групу українських банків, які вивели на рахунки люксембурзького банку та його офшорів понад 4 млрд євро.

Автор : Інна Попович
вибір редакції
Читайте також:
Політика
Реалізація схеми з маскування незаконного походження коштів тривала впродовж 2 років.
04 вересня, 15:13
Політика
До них приєднався відомий пройдисвіт Олександр Онищенко.
03 вересня, 11:39
Політика
Зміна Підозри Коломойському: БЕБ раптово зменшило суму збитків на 1,3 мільярди грн
23 серпня, 15:36
Кримінал
Детективи довели, що Коломойський хотів заволодіти понад 3,3 млрд грн «Укрнафти».
21 серпня, 16:09
Політика
Вона ухвалювала рішення в його справах та збагатила олігарха на 35 мільйонів доларів
19 серпня, 11:32
Політика
Ахметов добудував супер’яхту за $500 мільйонів і виставив на продаж усі свої приватні літаки.
16 серпня, 13:00