П'ять видів зброї, яка змінила хід війни

Опінії
25.02.2023, 16:15
FGM-148 Javelin
FGM-148 Javelin

Це зброя, яка формує війну в Україні.

Близькосхідний кореспондент The Telegraph


За рік після того, як росія почала  повномасштабне вторгнення в сусідню Україну, обидві сторони спростували очікування щодо того, як вони діятимуть. 

З самого початку російські війська – нібито друга за потужністю армія в світі – не змогли досягти своїх цілей, загрузли в трясовині поганого планування, невмілого керівництва, несправності обладнання, а часом і п’яного особового складу.

Тим часом українські війська встановили героїчну оборону проти того, що спочатку здавалося нездоланним, показавши в процесі, наскільки підтримувана НАТО програма реформ модернізувала армію, яка лише вісім років тому була в руїнах. 

Від початку один фактор мав силу визначити результат війни –  зовнішня військова підтримка України. 

Воюючи проти краще озброєного ворога з величезними запасами, добре розвиненою оборонною промисловістю та практично невичерпною живою силою, Україна потребувала підтримки своїх союзників, щоб вижити. 
«росія може перемогти сама, Україна не може перемогти сама», — сказав Джеймі Шей, колишній високопоставлений чиновник НАТО та науковий співробітник Chatham House.

Визнання цього спонукало союзників України використовувати дедалі більшу кількість важчої та складнішої зброї, потік якої зараз сягає мільярдів доларів щомісяця. Тоді як західна зброя, така як NLAW та Himars, підтримувала Україну в боротьбі, російська зброя підтвердила стару приказку, яку приписували сталіну, що «кількість має власну якість». 

Це зброя, яка формує війну в Україні.

Стан фронту наприкінці Лютого 2022 року
Стан фронту наприкінці Лютого 2022 року

володимир путін, президент росії, оголосив про проведення «спеціальної військової операції» 24 лютого 2022 року, причому москва стверджувала, що реагує на заклики про допомогу з боку сепаратистських територій у Луганську та Донецьку, які кремль днями раніше визнав незалежними.
Коли російські ракети впали на українські міста перед світанком 24 лютого, російські війська, які просувалися через кордони України, невдовзі зазнали нападу з нового виду зброї. 

За місяць до того, коли путін погрожував повалити уряд у Києві, вантажні літаки С-17 Королівських ВПС вилетіли з Брайз-Нортон до міжнародного аеропорту «Бориспіль» на схід від Києва, перевозячи піддони з легкою протитанковою зброєю британських військ наступного покоління. або NLAW.
Сполучене Королівство спочатку поставило 2000 одиниць одноразової зброї, зібраної оборонним підрядником Thales, у Белфасті, Північна Ірландія, як стримувальний фактор наближення російського вторгнення.

Хоча стримування не спрацювало, NLAW невдовзі довели свою корисність для українських захисників, які були перевершені озброєнням, які вступали в бій з цілими колонами пішки, водночас воюючи у невеликих мобільних загонах. NLAW, який міг знищувати російські бойові танки на відстані до півмилі, коштував приблизно 30 000 фунтів стерлінгів кожен, що робить їх надзвичайно рентабельним способом знищення 45-тонного танка Т-90 вартістю до 3,7 мільйона фунтів стерлінгів.

ТТХ NLAW
ТТХ NLAW

Їх портативність і простота сподобалися українським солдатам, яких можна було навчити стріляти з NLAW менш ніж за годину. «Як сказати англійською «Боже, бережи королеву?», — запитав один український військовий, оглядаючи російський танк, знищений NLAW під Києвом . 

Величезна колона російської техніки довжиною близько 40 миль незабаром загрузла під українською столицею. Цього не очікували російські військові планувальники. 

російські військові планувальники, очікуючи, що українська армія виступить так само погано, як у 2014 році проти сепаратистських ополченців на Донбасі та «зелених чоловічків», таємно надісланих з москви для їх підтримки, пообіцяли парад перемоги вулицями Києва протягом декількох днів. Але за вісім років після цього термінова програма оборонної реформи, підтримана НАТО, багато зробила для оновлення та модернізації пострадянських українських військових. 

Значна частина підтримки була зосереджена на оборонній зброї обмеженого радіуса дії, яка, як сподівалися донори, дозволить уникнути провокації росії на серйозну конфронтацію. Серед цієї плечової зброї, включаючи американські Javelin, зенітні ракети Stinger (і місцеві протитанкові ракети Stugna P) знищили величезну кількість російських танків і бронетехніки в перший місяць вторгнення, ставши символом відваги України Опір Давида проти Голіафа. Мем із зображенням Марії, яка тримає Javelin, став ініціатором публічної кампанії зі збору коштів, яка зібрала понад 2 мільйони доларів, тоді як мер міста Дніпро на сході країни зберіг у своєму офісі витрачений NLAW на пам’ять про британську підтримку. 

Експерти кажуть, що NLAW відіграв вирішальну роль у зриві російських планів захоплення столиці протягом декількох днів після початкового вторгнення, а Бен Уоллес, міністр оборони, вітає зброю яка «зіграла вирішальну роль у підтримці української армії, щоб відкинути російські незаконні сили вторгнення».

Наприкінці березня наступ росіян на Київ зупинився, а наприкінці місяця москва оголосила про виведення своїх військ з околиць української столиці.
У квітні російські сили перегрупувалися, щоб зосередитися на захопленні східного Донбасу , регіону підтримуваного москвою проросійського сепаратизму, де кремль сподівався повернути війну на свою користь, використовуючи свою значно більшу вогневу міць.

Військова доктрина москви вже давно покладається на важку артилерію та ракетний вогонь, щоб перевершити озброєння противника, причому більшість російської зброї непрямого вогню перевершує запаси НАТО на третину чи більше.

Навесні від Харкова на півночі до Херсонщини на Чорному морі східна Україна потрапила під невпинне бомбардування . За оцінками США, росія випускає в середньому 20 000 снарядів на день, тоді як українські офіційні особи кажуть, що навіть більше. 

Стан фронту у Квітні 2022 року
Стан фронту у Квітні 2022 року

російський арсенал включав самохідну артилерію МСТА, здатну вести вогонь 152-мм снарядом майже на 40 миль; 152-мм буксирована гаубиця робоча конячка M1955; БМ-21 «Гради», які дають залпи ракетами до 28 миль; 220-мм важка вогнеметна система TOS-1A, термобаричні боєголовки якої знищують все в радіусі розміром з футбольне поле; і найпотужніша гаубиця у світі, колосальна 2S7 Pion, яка кидає 110-кілограмові снаряди на 20 миль. 
Попри те, що Україна мала таку ж колишню радянську зброю, її запаси були незначними, меншими ніж у росії, і деякі українські артилеристи скаржилися, що можуть вистрілити лише один снаряд на кожні 10 вхідних. 

До кінця червня українські війська, які захищали східні міста Сєвєродонецьк і Лисичанськ, охопили масований обстріл і щодня гинули сотні людей, тіла часто були знищені до невпізнання. Українські лабораторії криміналістики зіткнулися з великою кількістю останків, а кладовища використовували землерийні машини, щоб попередньо розкопати сотні могил. 

Начальник Дніпровського обласного бюро судово-медичної експертизи Володимир Войченко у квітні минулого року розповів The Telegraph, що часто залишаються лише осколки для ідентифікації. «Це війна, де велика частина бойових дій ведеться за допомогою артилерії, ракет, бомб і танків», — сказав він, пояснюючи, чому так багато тіл було понівечено до невпізнання. «Це не та війна, яку можна виграти стрілецькою зброєю». 

Оскільки ситуація на Донбасі ставала все більш похмурою для постраждалих захисників, українські чиновники благали союзників про більшу військову підтримку.

ТТХ М1955
ТТХ М1955

На горищі старих казарм часів Другої світової війни в Штутгарті, Німеччина, українські офіцери подарували представникам десятків країн-донорів список бажань зброї, що постійно зростає.

Коли навесні заступник міністра оборони України поскаржився, що Київ отримав лише 10 відсотків зброї, яку він запитував, офіційні особи Координаційного осередку міжнародних донорів у Patch Barracks – штабі армії США в Німеччині – терміново працювали, щоб надолужити згаяне. 
У перші дні вторгнення донори надсилали здебільшого стрілецьку зброю та боєприпаси, але після того, як російські війська відступили з околиць Києва, виявивши різанину, яку вони вчинили в Бучі, багато союзників України подолали деякі свої страхи перед ударами всередині росії, що призведе до ескалації конфлікту та почали постачання більш важкої та складнішої зброї. 

До квітня артилерійські знаряддя та ракетні установки почали надходити десятками, включаючи 155-мм M777 британського виробництва зі США, Австралії та Канади, 155-мм самохідну гаубицю Krab і французькі CAESAR. З липня було поставлено 54 британські артилерійські установки калібру 105 мм L118 і L119. 

Надходження цих гармат і великої кількості боєприпасів, які потрапили на фронт, дозволили переможеній Україні протриматися впродовж літа, тоді як наступ росії на Донбасі зрештою виявився пірровою перемогою .


«Битва за Донбас знекровила російську армію живою силою в той час, коли їй не вистачало сил як для утримання захопленої території, так і для продовження наступу», – пишуть Роб Лі та Майкл Кофман в аналізі для Інституту зовнішньої політики. «російські військові компенсували цей дефіцит, різко збільшивши скорострільність артилерії. Це спалило другий найважливіший ресурс росії – артилерійські боєприпаси».

Сильна залежність росії від «залізного дощу» для досягнення важких перемог на Донбасі оголила її ахіллесову п’яту – величезний логістичний виклик транспортування та накопичення величезної кількості снарядів та інших матеріалів. Зокрема, велика залежність росії від залізниць для транспорту та централізованої системи матеріально-технічного забезпечення дала можливість вивести величезні сховища боєприпасів і ключові лінії постачання далеко в російський тил.

До початку літа Сполучені Штати та Велика Британія подолали певну стриманість щодо постачання Україні далекобійної наступальної зброї. 1 червня президент США Джо Байден оголосив, що США надішлють Україні зброю, яка зможе вражати глибоко в тилу росії  – високомобільні артилерійські ракетні системи M142 або Himars. 

Стан фронту Червень 2022 року
Стан фронту Червень 2022 року

Як і його британський аналог, реактивна система залпового вогню M270, яку також передали Україні, Himars використовував ракети з GPS-наведенням, щоб забезпечити точне націлювання на відстані до 50 миль. 

Солдати на передових позиціях сказали, що одразу відчули послаблення тиску, коли ракети дальньої дії почали знищувати російські склади боєприпасів , лінії постачання, мости через річку Дніпро, командні центри та зосередження російських військ.

«Тепер у нас є «Химери», ми знищуємо їх матеріально-технічне забезпечення», — сказав The Telegraph минулого літа Псих, 36-річний командир на Херсонському фронті. 

«Ритм війни залежить від їхнього забезпечення боєприпасами», — розповів The Telegraph 25-річний солдат на Херсонському фронті Фенікс. «Оскільки міст [через річку Дніпро в Херсоні] був ціллю «Химери» , вони не так сильно обстрілюють, вони економлять боєприпаси».

ТТХ
ТТХ "Химери", або "Хаймарса" як звикли казати в Україні

У липні вартість величезних витрат росії на боєприпаси та живу силу на сході почала проявлятися. Виступаючи на конференції з питань безпеки того місяця, Річард Мур,

керівник MI6, зазначив, що просування росії сповільнилося майже до нуля, оскільки він передбачив, що її вторгнення «ось-ось вичерпається».
«Наша оцінка полягає в тому, що росіянам буде все важче знаходити живу силу та матеріальні засоби протягом наступних кількох тижнів», — сказав він на конференції в Колорадо. «Їм доведеться якось зробити паузу, і це дасть українцям можливість завдати удару у відповідь».

Його прогноз незабаром справдився. Західні постачання важкого озброєння дозволили Україні подолати розрив із російською вогневою потужністю, дозволивши українським силам відвоювати слабо захищену територію в Харківській області у вересні, а до листопада звільнити Херсон, єдину регіональну столицю, яка впала під час вторгнення. 
Після принизливої ​​поразки з Харкова виснаженим російським військам довелося прийняти нову тактику. 

російські обстріли українських позицій скоротилися майже на три чверті, за оцінками американських чиновників, близько 5000 снарядів щодня випускаються по всьому фронту. Натомість росія розпочала нову кампанію ударів по цивільній інфраструктурі далеко від лінії фронту, намагаючись виснажити Україну. 

Стан фронту у Вересні 2022 року
Стан фронту у Вересні 2022 року

Усю війну російські крилаті ракети, а згодом, у міру вичерпання запасів, перероблені зенітні ракети С-300 падали на українські міста, але тепер атаки стали більш систематичними. Атаки в якості помсти, як заявила Україна, у відповідь на останні успіхи на полі бою.

11 вересня шквал ракет вдарив по електричній інфраструктурі в Харківській та Дніпропетровській областях, залишивши друге за величиною місто України в темряві, а великі частини східної України тимчасово залишилися без води та світла. Через два дні росія завдала удару по Карачинській дамбі поблизу Кривого Рогу, в центральній Україні.

ТТХ
ТТХ "Шахед - 136"

Кілька днів потому путін пригрозив, що удари по цивільній інфраструктурі тільки починаються. «Зовсім недавно російські збройні сили завдали ударів по чутливих цілях. Вважаймо, що це були попереджувальні залпи», – сказав він. «Якщо ситуація розвиватиметься далі в нинішньому напрямку, наша відповідь буде більш серйозною».

До середини грудня – перед найсильнішими холодами зими – шість великих хвиль ракет знищили половину енергетичної інфраструктури України, залишивши мільйони українців без тепла, водопостачання та зв’язку. Напади відбувалися приблизно кожні два тижні. «Їм потрібно близько 10-14 днів, щоб реорганізуватися після [попереднього] масованого обстрілу, який вони здійснили на території України», – сказала Наталія Гуменюк, керівник Об’єднаного пресцентру оперативного командування «Південь» (Південь).
Фрагменти крилатих ракет, вилучені під час деяких із цих атак, показали, що москва стріляла запасами, виготовленими в жовтні та листопаді, що аналітики сприймають як ознаку скорочення запасів. Але росія мала представити нову власну зброю. 

Характерне дельтоподібне крило іранського Shahed-136 вперше було помічено над східними полями битв у вересні. Але в жовтні безпілотники Камікадзе почали обстрілювати українські міста. 

Безпілотні літальні апарати з бензиновими двигунами були досить повільними, щоб українські сили могли вражати їх цілями зі стрілецької зброї, але достатньо потужними, їх можна було розгортати зграями, маючи 35-кілограмову боєголовку, яка могла руйнувати будівлі при зіткненні. Створені з компонентів для любителів, постачані Іраном безпілотники коштують менш як 18 000 фунтів стерлінгів за одиницю, що є невеликою частиною вартості звичайних російських ракет, яка коливається від приблизно 270 000 фунтів стерлінгів за «Точку-У» до 11,6 мільйона фунтів стерлінгів за крилату X-101. ракета.

Попри те, що українські війська, як повідомляється, збили 80 відсотків відносно примітивних безпілотних літальних апаратів, яких українські солдати прозвали «мопедами» за їх характерне скиглення, – український президент Володимир Зеленський у грудні попередив Конгрес США, що зграї «смертоносних» безпілотних літальних апаратів становлять собою «загрозу нашій критичній інфраструктурі».

Загроза збереглася й у новому році, коли 3 січня пан Зеленський попередив, що росія планує «тривалу» кампанію атак безпілотників, після того, як українські чиновники повідомили, що їхня оборона знищила понад 80 шахів 1 і 2 січня «Ймовірно, це банківська діяльність». на виснаження», – сказав президент. 

«Виснажуючи наших людей, нашу протиповітряну оборону, нашу енергію». 
Такого тривалого вибуття – це те, чого Україні слід уникати. Західні донори можуть втомитися від війни раніше, ніж Україна. У Сполучених Штатах уже є ознаки втоми донорів, які до січня надали близько 60 відсотків – майже 20 мільярдів фунтів стерлінгів – загальної допомоги Україні. До обрання спікером Конгресу Кевін Маккарті заявив, що контрольована республіканцями палата скоротить або припинить фінансування України, припускаючи, що Вашингтон може тиснути на Європу, щоб вона збільшила внески у 2023 році.
У січні, коли сторони, як повідомляється, планували новий наступ, коли погода потеплішає, Україна прагнула отримати нову підтримку, яка змінить ситуацію. «Щоб швидше перемагати, нам потрібні танки», — заявили в Міноборони України після нового року.

Стан фронту Січень 2023 року
Стан фронту Січень 2023 року

На тлі нещодавніх заяв про подальші передачі озброєння, включно з американськими та німецькими системами протиповітряної оборони Patriot, а також різними новими бойовими броньованими машинами, на початку 2023 року домінували пропозиції щодо основних бойових танків. Валерій Залужний, головнокомандувач Збройних сил України, говорить йому потрібно щонайменше 300 з них, а також ще 600 бойових броньованих машин, щоб здійснити успішний наступ.

Хоча прогнози щодо застарілості танка майже такі ж старі, як і самі танки, багато військових експертів сходяться на думці, що швидкість, мобільність, броня та вогнева міць танка роблять його неперевершеним для здійснення проривів на полі бою, якщо він розгорнутий у складі загальновійськових сил за підтримки піхоти.

Долаючи раніше небажання постачати наступальну зброю – що путін міг розглядати як червону лінію – Великобританія оголосила в середині січня, що розглядає можливість постачання Україні основного бойового танка британської армії Challenger II. Незабаром після цього Німеччина схвалила ліцензії на експорт танків Leopard II, а США пообіцяли надіслати свої M1 Abrams.

ТТХ
ТТХ "Челенджер 2"

Аналітики попереджають, що така спеціальна відповідь може погіршити й без того значну проблему для України – матеріально-технічні труднощі, пов’язані з утриманням різнорідних сил несумісних транспортних засобів і зброї, що вимагає окремих боєприпасів, навчання та запасних частин.

«Я бачу багато логістичних проблем із кількома новими системами в цій галузі», — сказав Франц-Стефан Гаді з Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні. «Технічне обслуговування та ремонт цих систем буде дуже складним, і я очікую високий рівень амортизації в осяжному майбутньому».

Однак багато військових спостерігачів були здивовані тим, наскільки добре Україні вдалося побудувати ефективні бойові сили, використовуючи все, що їм під руку дісталося.

Однак, щоб допомогти згладити процес озброєння України, пан Ши з Chatham House стверджує: «Європейці повинні сформувати консорціуми для постачання зброї та боєприпасів».

Оскільки на кону так багато, прогрес навесні буде критично важливим, сказав він. «Якщо українці зможуть зберегти динаміку навесні цим західним постачанням буде легше продовжувати надходити».

Автор: Кемпбел МакДіармід, - The Telegraph

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Опінії
Пісня дуже душевна, підходить для повільних танців й прослуховувань при свічках під час вечірніх відключень світла
15:25
Опінії
Як море в краплі води…
13:25
Опінії
Вже можна говорити про наслідки, переможців і переможених, а також вплив подій у Сирії за минулий тиждень на решту світу.
10:04
Опінії
Чи є в алфавіті літери, на які можна послати пана Голобородька, аби в хаті з'явилося світло?
08:02
Опінії
Валерій Залужний лишається лідером довіри. Тож, у випадку його балотування Володимру Зеленському друга каденція не світить.
вчора, 13:43
Опінії
Запропонована Трампом на посаду Директора національної розвідки Тулсі Габбард є великою шанувальницею Асада
вчора, 11:47